Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy svět oplakal Johna Lennona: Legendární hudebník se stal obětí psychopata bažícího po slávě

Avatar photo Michal Plšek
08. 12. 2023

8. prosinec je 342. den roku, do jeho konce zbývá 23 dní. Svátek slaví Květoslava a Teobald. V roce 1982 měla premiéru Sophiina volba, adaptace novely Williama Stytona v režii Alana J. Pakuly, v hlavní roli zazářila Oscarem oceněná Meryl Streep. 

Zaspala zkoušku na právech, tak se stala herečkou: Úžasná Meryl Streep slaví narozeniny

Kristýna Ševčíková / 22. 06. 2023

Narodili se

Nicki Minaj, trinidadsko-americká hudebnice (1982)

Rapperka, zpěvačka a skladatelka, vlastním jménem Onika Tanya Maraj-Petty, je jednou z nevlivnějších hudebních osobností současnosti. Prodeje jejích nahrávek čítají více než 100 milionů. První mixtape Playtime Is Over vydala v roce 2007, úspěšné debutové album Pink Friday o tři roky později. Do dnešních dní přidala do své diskografie další tři nahrávky, zatím poslední, nazvaná Pink Friday 2, spatřila světlo světa právě dnes.  

Manžel Nicki Minaj si odpykává domácí vězení, jeho rejstřík ale zahrnuje znásilnění i vraždu

Denisa Grofová / 09. 08. 2022

Sinead O’Connor, irská zpěvačka (1966)

Proslavila se v roce 1990 díky písni Nothing Compares 2 U, s níž dobyla hitparády po celém světě. Nahrála deset alb a často se vyjadřovala k sociálním a politickým tématům. Nejvíce zarezonovalo její televizní vystoupení během kterého roztrhala fotku papeže Jana Pavla II., aby upozornila na jeho mlčení k zneužívání dětí kněžími. Zemřela 26. července letošního roku ve věku 56 let.

Dvě slzy Sinéad O’Connor: V klipu svého největšího hitu vzpomínala na svou matku

Veronika Koloušková / 26. 07. 2023

Jim Morrison, americký zpěvák a básník (1943)

S kapelou The Doors v roce 1967 dobyl americkou hitparádu hity Light My Fire a Riders On The Storm. Díky své divoké osobnosti a osobitému pódiovému vystupovaní je dodnes označován za jednoho z nejcharismatičtějších frontmanů hudební historie. Zemřel v 3. července 1971 v pouhých 27 letech ve vaně svého pařížského azylu. Jeho hrob ve francouzské metropoli se stal poutním místem všech fanoušků. 

Dnes také slaví: 

Nancy Meyers, americká filmová scenáristka, režisérka a producentka (1949)
Kim Basinger, americká herečka (1953)
Jaroslav Svěcený, český houslový virtuóz (1960)
Teri Hatcher, americká herečka (1964)

Stalo se

2013

Metallica odehrála koncert v kopuli argentinské antarktické základny Carlini a stala se tak první kapelou, která hrála na všech sedmi kontinentech. Během koncertu byl zvuk přenášen do sluchátek publiku složenému z fanoušků z Latinské Ameriky. Šlo o teprve druhé vystoupení, které se na kontinentu konalo, prvním byl koncert skupiny hudebních vědců Nunatak v roce 2007 v rámci koncertů Live Earth. 

Nejvíc, nejdál, nejvýš. Rekordy ze světa hudby

Redakce / 09. 03. 2021

1980

John Lennon byl zastřelen před newyorskou budovou Dakota, v níž žil se svou ženou Yoko Ono a mladším synem Seanem. Psychicky narušený 25letý vrah dříve ve stejný den získal od legendárního hudebníka autogram. Jako důvod svého činu uvedl, že chtěl Lennonovi ukrást jeho slávu. Aby se mu to nepovedlo, neuvádí řada médií jeho jméno. V době své smrti byl 40letý Lennon na vrcholu své sólové kariéry, o několik týdnů dříve vydal společně s Yoko páté album Double Fantasy. Následující den čerstvá vdova vydala prohlášení: „John miloval lidi a modlil se za ně. Prosím, udělejte pro něj totéž!“

Slavné oběti psychopatů: Lennonova smrt rozpoutala debatu o držení zbraní, mladou zpěvačku vrah zastřelil na autogramiádě

Martina Hoblová / 21. 01. 2023

John Lennon: Plachý i dominantní, feťák i starostlivý otec

Redakce / 14. 10. 2021

1976

The Eagles vydali své páté album Hotel California, na kterém poprvé spolupracoval kytarista Joe Walsh. Z alba vyšly úspěšné singly, cenou Grammy dekorovaná titulní píseň a New Kid In Town, i díky nim strávilo osm týdnů na vrcholu zámořského žebříčku, stalo se s 32 miliony kusů nejprodávanější deskou kapely a jednou z nejprodávanějších všech dob. 

Nová hudba: Björk zachraňuje islandský ekosystém, talentovaná Západočeška Chaoscarool nám poslala svou píseň mailem

Radek Bureš / 06. 12. 2023

Nicole Kidman je fit jako nikdy dřív a nebojí se odhalit: Fanoušky potěšila zpráva o pokračování úspěšného seriálu

Michaela Dočkalová / 07. 12. 2023

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM