Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy se ve velkém stylu vrátila královna: Před 39 lety vydala Tina Turner své album Private Dancer

Avatar photo Radek Honc
29. 05. 2023

29. květen je 149. dnem letošního roku, do jehož konce zbývá 216 dní. Svátek slaví Maxmilián, Maxim a Elmar. Při výtržnostech před finále evropského poháru ve fotbale v roce 1985 zahynulo na Heysel Stadium v Bruselu 39 fanoušků. Tragédie paradoxně nastolila pořádek v anglickém fotbale, když tehdejší premiérka Margaret Thatcherová zahájila později úspěšný boj s násilím mezi ostrovními fanoušky.  

Kdo dnes má narozeniny? A co se stalo v hudebním světě?   

Sbohem, rocková babičko: Tina Turner prožila život jako z hollywoodského filmu

Pavel Kučera / 25. 05. 2023

Narodili se

Mel B, anglická zpěvačka (1975)

Někdejší členka nejprodávanější dívčí skupiny všech dob Spice Girls měla přezdívku Scary Spice. Občanské jméno zpěvačky zní Melanie Janine Brown. Podle všeho se původní pětice dá letos opět dohromady.

Noel Gallagher, anglický hudebník (1967)

Dvorní skladatel Oasis byl na odchodu z kapely prakticky od jejich počátků až do definitivního konce. Potatohead (tedy bramborová hlava), jak mu říká jeho bratr Liam, je hlavní překážkou pro reunion kapely, která se rozpadla v roce 2009. Se svou kapelou Noel Gallagher’s High Flying Birds vydá už tento pátek čtvrté album Council Skies.  

Rudy Linka, český kytarista (1960)

Od roku 1985 žije vynikající jazzman v USA, kde dostal stipendium na prestižním hudebním institutu Berklee College Of Music. Do Česka se pořád vrací, mimo jiné má vlastní pořad na ČT art a od roku 2005 zde pořádá Bohemia Jazz Fest.

La Toya Jackson, americká zpěvačka a spisovatelka (1956)

Starší dcera Michaela Jacksona rezignovala na svou hudební kariéru na začátku devadesátých let. Je autorkou dvou bestsellerů, které se týkají její slavné rodiny i jejího soukromého života.

STALO SE

1997

Písničkář a obrovský hudební talent Jeff Buckley se utopil v řece Tennessee. O tři roky dříve vydal svou jedinou desku Grace. Mnohými odborníky považovanou za jednu z nejlepších desek posledních let.

1992

FBI objevil 44 nahých fotek Madonny, jejichž krádež nahlásil módní fotograf Steven Meisel.

1984

V tento den vyšla comebacková deska Tiny Turner s názvem Private Dancer. Nejúspěšnější deska minulý týden zesnulé královny rock’n’rollu byla v roce 2020 vybrána jako kulturní dědictví do knihovny Kongresu USA.

1983

Glamrocková parta Kiss odehrála svůj poslední koncert s celoobličejovým make-upem. Ve stejné sestavě a znovu zmalovaní se objevili v roce 1996.

1942

Zpěvák Bing Crosby nahrál pozdější tradiční vánoční megahit White Christmas. Singl nahraný za pouhých 18 minut je dodnes nejprodávanějším na světě. Odhaduje se že se ho prodalo 50 milionů kopií.

Týdenní horoskop: Váhy budou řešit peníze, Vodnáři stabilitu doma i v práci, Býkům se převrátí život vzhůru nohama

Roman Zahrádka / 28. 05. 2023

Wednesday Addams ji vytáhla ke hvězdám: Jenna Ortega filmuje od šesti let, raději by běhala po hřišti

Carlito Brigante / 28. 05. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM