Ranní klub /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy se narodila Paní zpěvačka: Marta Kubišová se po vynucené pauze vrátila ve velkém stylu

Avatar photo Michal Plšek
01. 11. 2023

1. listopad je 305. den roku, do jehož konce zbývá 60 dní. Svátek slaví Felix, Felície, Felicita a Harald. V roce 1997 měl v Tokiu premiéru oscarový hit Titanic, do kterého režisér James Cameron obsadil dvojici Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. 

Kate Winslet hrála jen tlusté holky, Leonardo DiCaprio se neobtěžoval se čtením scénáře: Jak vypadají herci z kultovního Titaniku po 25 letech

Martina Hoblová / 26. 12. 2022

Narodili se

Anthony Kiedis, americký zpěvák (1962)

Spoluzakladatel Red Hot Chili Peppers s kterými zaznamenal v roce 1991 průlom pátým albem Blood Sugar Sex Magik. S dalšími nahrávkami pak pozici globálních hvězd jen upevňovali (By The Way, Californication, Stadium Arcadium i loňská Unlimited Love). V roce 2004 Anthony vydal autobiografii Scar Tissue, která se stala bestsellerem. 

Ronald Bell, americký hudebník (1951)

Skladatel, textař a zpěvák s kapelou Kool & The Gang slavil úspěch v americké hitparádě v roce 1981 se singlem Celebration. Mezi další ikonické písně pak patří Jungle Boogie, Ladies Night, Get Down On It nebo Cherish. Ronald zemřel 9. září 2020 ve věku 68 let, kapela pod vedením jeho bratra Roberta Bella alias Koola jede dál. 

Marta Kubišová, česká zpěvačka (1942)

Zpěvačka, herečka a moderátorka, několikanásobná vítězka ankety Zlatý slavík a signatářka Charty 77, to je ve zkratce Marta Kubišová. Její kariéru na 30 let přerušil komunistický režim, ale comeback ve velkém stylu zažila hned během sametové revoluce, když zazpívala svou ikonickou Modlitbu pro Martu na jedné z demonstrací. Od té doby až do roku 2017, kdy ukončila aktivní kariéru, opět zářila na scéně. V roce 2014 měl v kinech premiéru celovečerní film režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, který vypráví její životní příběh, loni – u příležitosti životního jubilea – Muzeum Kampa uvedlo představení Marta. Před několika dny Marta Kubišová obdržela z rukou prezidenta Petra Pavla Řád Tomáše G. Masaryka první třídy, je také držitelkou francouzského Řádu čestné legie a Záslužného řádu Velkovévodství lucemburského spojeného s hodností Rytíře. 

Největší písně Paní zpěvačky: Marta Kubišová slaví 80, připomeňte si její hity a vyberte svůj nejoblíbenější

Pavel Kučera / 01. 11. 2022

Dnes se také narodili: 

Larry Flynt, americký vydavatel pornografických časopisů (1942-2021)
Pavel Zedníček, český herec (1949)
Petr Pavel, prezident České republiky (1961)
Gabriela Koukalová, česká biatlonistka a moderátorka (1989)
Šárka Pančochová, česká snowboardistka (1990)

Stalo se

2000

Robbie Williams se po setkání s Johannou MacVicar nabídl, že daruje svou kostní dřeň na záchranu jejího života. Požádal také své fanoušky, aby se přihlásili jako potenciální dárci poté, co se dozvěděl o zoufalém nedostatku mužských dárců.

„Tlustý tanečník z Take That“ slaví 25 let sólových úspěchů: Připomeňte si hity, kterými Robbie Williams dobyl svět

Pavel Kučera / 05. 10. 2022

1997

Skandinávský taneční projekt Aqua se na čtyři týdny usadil na vrcholu britského žebříčku Barbie Girl. Celosvětový hit, o jehož reinkarnaci se v letošním roce postaral film Barbie, v době svého vzniku našel 8 milionů nadšených majitelů. Na vrcholu hitparád se objevil také v Belgii, Kanadě, Německu, Irsku, Nizozemsku, Novém Zélandu, Norsku, Švédsku a Švýcarsku. 

1969

The Beatles se svou předposlední deskou Abbey Road ovládli americkou hitparádu. Bylo to pro ně třinácté číslo 1 v zámořském žebříčku. Obal alba vešel do dějin konspiračních teorií, fanoušci na něm objevili indicie potvrzující smrt Paula McCartneyho. Registrační značku v pozadí LMW 281F přeložili jako „Linda McCartney Weeps“ (Linda McCartney pláče) a „Paulovi by bylo 28, pokud by byl živý“ (28 if). Z oblečení postav na přechodu pak odvodili jejich role: John v bílém je kněz, Ringův černý oblek dělá z bubeníka smutečního řečníka, bosý Paul je tělo a v denimu oblečený George pak hrobník. 

Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek

Radek Honc / 09. 11. 2022

1968 

Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář založili trio Golden Kids. Poprvé se spolu sešli v roce 1965 na scéně pražského divadla Rokoko. Jejich společná cesta showbyznysem trvala do února 1970, kdy se trio rozpadlo kvůli zákazu dalšího vystupování Marty Kubišové. Během krátké kariéry stihli vydat dvě dlouhohrající desky a mnoho singlů. Mezi největší hity patří písně Přítel Quinn, Massachusetts, Nestůj a pojď (u nás máme mejdan) nebo Časy se mění. 

S Morrisseym se dodnes nenávidí, kamarádí s Pet Shop Boys a jeho riffy jsou ikonické: Kytarista The Smiths Johnny Marr slaví šedesátku

Pavel Kučera / 31. 10. 2023

Na palubě novinář a tři čtvrtě kilo pošty: Před sto lety poprvé vylétly České aerolinie

Václav Šilpoch / 30. 10. 2023

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM