Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy se narodila Catherine Deneuve: Francouzská kráska slaví 80. narozeniny

Avatar photo Michal Plšek
22. 10. 2023

22. říjen je 295. den roku, do jehož konce zbývá 70 dní. Svátek slaví Sabina, Kordula a Korina. Před pěti lety, v roce 2018, herečka Selma Blair oznámila, že trpí nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou. 

Slavní a nevyléčitelná roztroušená skleróza: Christina Applegate přerušila natáčení, Selma Blair tančí

Karin Šnýdrová / 30. 05. 2023

Narodili se

Plan B, anglický umělec (1983)

Benjamin Paul Ballance-Drew je známý jako rapper, zpěvák, herec a režisér. První album Who Needs Actions When You Got Words vydal v roce 2006. Druhé, nazvané The Defamation Of Strickland Banks v roce 2010 debutovalo na první příčce UK Albums Chart. Společně s dvojicí Chase & Status jsou podepsaní pod úspěšným singlem End Credits. Jako herce (pod jménem Ben Drew) jsme jej mohli vidět ve filmech Dospělost (Adulthood), Harry Brown, 4.3.2.1. nebo Inspektor Regan (The Sweeney). A taky ve snímku Ill Manors, u nějž se postaral i o scénář, režii a hudbu. Soundtrack si připsal triumf v ostrovní hitparádě. 

Shaggy, jamajský hudebník (1968)

Narodil se jako Orville Richard Burrell a proslavil se hity It Wasn’t Me, Boombastic, In The Summertime, Oh Carolina nebo Angel. Byl nominován na sedm cen Grammy, dvě získal, a to za album Boombastic v roce 1996 a společnou desku se Stingem 44/876 v roce 2019. Má doma i Brit Award pro nejlepšího mužského interpreta. Celkové prodeje jeho desek přesahují 20 milionů kusů. 

Catherine Deneuve, francouzská herečka (1943)

Je dcerou francouzského hereckého páru Maurice Dorléac a Renée Simonot, původně chtěla být módní návrhářkou. První menší roli dostala ještě na střední škole, pořádně se prosadila v muzikálu Paraplíčka ze Cherbourgu v roce 1964. Spolupracovala se známými režiséry, (Agnès Varda, Roman Polański, Luis Buñuel). Mezi nejslavnější filmy francouzské ikony patří Kráska dne, Siréna od Mississippi, Poslední metro nebo Indočína. Za poslední jmenovaný byla nominována na Oscara, získala za něj i francouzského Cézara. 

Dále dnes slaví:

Christopher Lloyd, americký herec známý především z trilogie Návrat do budoucnosti (1938)
Arsène Wenger, francouzský fotbalový trenér (1949)
Jeff Goldblum, americký herec (1952)
Bob Odenkirk, americký herec známý ze seriálů Perníkový táta a Volejte Saula nebo thrilleru Nobody (1962)
Spike Jonze, americký režisér proslavený tvorbou hudebních videí pro Fatboye Slima  (1969)
Miroslav Šatan, slovenský hokejista (1974)

Filmová lahůdka Nobody: Všichni umírají, ale někteří dříve aneb Nevolejte 911, volejte Boba Odenkirka

Iva Růžičková / 27. 01. 2023

Slavní filmaři ve službách hudby: Lars von Trier nechal kapelu vyskočit z letadla, Král popu angažoval legendu

Pavel Kučera / 25. 05. 2023

Stalo se

2021

Adele se po pětileté absenci vrátila na vrchol britského žebříčku se singlem Easy On Me. Zpěvačka zároveň stanovila nový rekord, když za pouhý týden dosáhla 24 milionů streamů jen ve Velké Británii. 

2005

Waterloo od švédské čtveřice ABBA bylo zvoleno nejlepší písní historie soutěže Eurovision Song Contest. Rozhodli tak diváci z 31 evropských zemí během speciální show k 50. výročí soutěže, která se konala v Kodani. 

1988

U2 se počtvrté v historii kapely vyhoupli na první příčku hitparády ve Velké Británii s albem Rattle And Hum. To obsahovalo jejich první No.1 singl Desire. Album, které obsahovalo studiové i živé nahrávky, zaznamenalo celosvětové prodeje ve výši přes 14 milionů, kromě ostrovního žebříčku dobylo i ten americký, australský nebo německý. 

1969

Paul McCartney veřejně popřel zvěsti o své smrti. Nejnovější z mnoha indicií tohoto hoaxu byl fakt, že Paul byl jediným bosým Beatlem na obalu desky Abbey Road. Příběh ve skutečnosti začal jako žert spisovatele Freda La Boura pro studentské noviny The Michigan Daily na University of Michigan.

Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek

Radek Honc / 09. 11. 2022

Kateřina Žbirková: Meky byl neuvěřitelně produktivní autor, příští rok vyjde další album, chtěl by to tak

Miloš Pokorný / 20. 10. 2023

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM