MidnightDrip
Daniel Klusoň aka DJ Desoll
Celý playlist
Poslouchat online
MidnightDrip /
Celý playlist
Hudba

Z chudého syna alkoholičky světovou hvězdou a milionářem: Čerstvý padesátník Eminem udělal z rapu komerční trhák, je i světovým rekordmanem

Karin Šnýdrová
17. 10. 2022

Svět černošské hudby ovládl v devadesátkách rapper s bílou tváří. Styl, který se do té chvíle ozýval převážně z undergroundových klubů, přetavil v komerční záležitost, získal 15 cen Grammy a za hip hopovou skladbu Lose Yourself mu americká Akademie filmového umění a věd udělila dokonce Oscara. Dnes slaví Eminem další životní milník: Padesáté narozeniny. 

Je jedním z mála, kterým se splnil americký sen. Přestože dětství strávil v chudobě, dnes se jeho jmění odhaduje na 230 milionů dolarů. Má za sebou mnoho vzestupů i pádů, ale to, že patří k nejúspěšnějším rapperům všech dob, mu nikdo nevezme. Eminem je zkrátka mistr slova, ostatně naposledy to dokázal v roce 2020, kdy pokořil další rekord v rychlosti rapování. 

Teď si asi rvou vlasy: John Travolta odmítl hrát Forresta Gumpa, Gwyneth Paltrow mohla tančit s Leo DiCapriem na Titanicu

Kristýna Ševčíková / 14. 10. 2022

Život v přívěsu

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Kdyby Eminem vyrůstal v šťastné a nestrádající rodině, kdo ví, zda by se ve světě rapu vlastně uchytil. Svůj vztek totiž ventiloval hlavně prostřednictvím textů a mikrofonu. Marshall Mathers III. se narodil osmnáctileté Debbie Mathers-Briggs. S otcem se prakticky nepoznal. Zmizel, když bylo chlapci pouhých patnáct měsíců. Malý Marshall se s matkou neustále stěhoval, v každé škole byl nováčkem a spolužáci mu to dávali jasně najevo. Když mu bylo devět let, zbili ho tak, že strávil týden v kómatu. S matkou bydlel v těch nejlevnějších motelech a karavanech, jednoho dne však zakotvili v Detroitu. A tam se budoucí hvězda rapové scény poprvé seznámila s hip hopem. 

V roce 2002 si Eminem zahrál ve snímku 8. míle, který byl inspirován jeho životem. Za skladbu Lose Yourself získal Oscara v kategorii Nejlepší původní píseň

Závislost na drogách 

Eminemovo dospívání bylo jízdou na horské dráze. Jeho matka byla závislá na lécích i alkoholu, a tak se musel pěkně otáčet, aby vůbec měli na složenky. Únikem z šílené reality mu byla hudba. Místo jména Marshall Mathers začal používat iniciály M&M, později přezdívku změnil na Eminem. Ve škole se seznámil s Kimberly Ann Scott (47), do které se bezhlavě zamiloval. Když mu v roce 1995 oznámila, že čeká dítě, začal se soustředit na hudební kariéru, aby rodinu zaopatřil. První album Infinite (1996) ovšem nemělo příliš velký úspěch. Rozpadat se Eminemovi začal i vztah, což ho dovedlo až k drogám. Později se svěřil, že nechápe, že je ještě vůbec naživu. Experimentoval s nejrůznějšími návykovými látkami, zvláštní zálibu však našel ve Valiu, Vicodinu a práškách na spaní. 

S Kimberly má Eminem bohatou minulost, oženil se s ní rovnou dvakrát a adoptoval jejího druhého potomka, který se dnes identifikuje jako nebinární

Úspěch v kariéře

Největší zlom v jeho kariéře nastal, když se vydal na celostátní soutěž v rapu do L.A. Skončil na druhém místě, všiml si ho legendární rapper a producent Dr. Dre (57) a podepsal s ním smlouvu. Po vydání alba Slim Shady LP (1999) už znal jméno Eminem celý svět. Se svými songy bourá hitparády dodnes. Jeho poslední počin nese název Music To Be Murdered By (2020) a je na něm dvacet skladeb včetně singlu Godzilla, ve kterém dokázal zařazovat 7,6 slov za jednu sekundu. Na kontě má tedy nový světový rekord. 

Láska a děti 

Emimen byl ženatý dvakrát, za to s tou samou ženou. Po rozchodu se s Kimberly Ann Scott dali znovu dohromady a své Ano si řekli nejprve v roce 1999, rozvedli se o dva roky později. Další sňatek proběhl v roce 2006, ale pár měsíců poté si dali definitivní sbohem. Mají společnou dceru Hailie Jade Scott (26), Eminem je však ještě adoptivním otcem nebinární Stevie Laine (20) a dívky jménem Alaina Scott Mathers (29), jejíž matkou byla sestra Kimberly. 

Rappeři, kteří mají na rukou krev: Zfetovaný Big Lurch kanibalem, Snoop Dogg vyvázl bez trestu

Martina Hoblová / 13. 10. 2022

Na zdraví! Machine Gun Kelly oslaví 32. narozeniny, co o něm nevíte?

Redakce / 21. 04. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM