Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Ve dvou se to lépe táhne: V nejužší možné sestavě si vystačili Daft Punk, The Black Keys, Erasure i Pet Shop Boys

Avatar photo Pavel Kučera
28. 06. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Ve světě pop music to platí stejně jako kdekoliv jinde. Když máte parťáka, všechno je najednou snazší. V dvoučlenné kapele sice ponorka nastane snáze než v big bandu, ale zase si můžete být jistí, že se proti vám ostatní spoluhráči nespiknou. Vybrali jsme pár zásadních dvojic světové pop music. 

Patnáct let bez Krále popu: Své poslední turné startoval v Praze, naštval legendu a zůstává nepřekonatelný

Pavel Kučera / 25. 06. 2024

Pet Shop Boys 

19. srpna 1981 se v londýnském obchodě s hi-fi technikou Chelsea Record Centre potkali Neil Tennant a Chris Lowe. A krátce poté založili světoznámou značku Pet Shop Boys. Neil v té době pracoval jako hudební novinář a psal pro časopis Smash Hits. Chris studoval architekturu, ale studia nedokončil. Jelikož od dětství hrál na trombón, snil o kariéře hudebníka. Ani v nejdivočejších snech si však patrně neuměl představit, že skupina, kterou založí, bude šestkrát nominována na cenu Grammy, celosvětově prodá více než 100 milionů desek, složí hudbu pro muzikál na londýnský West End, napíše nový hudební soundtrack k filmové klasice Křižník Potěmkin a v roce 2009 získá Brit Award za mimořádný přínos britské populární hudbě.

Přesně to se však Pet Shop Boys podařilo a jejich aktivita zatím nepohasíná. Od prvního singlu West End Girls z roku 1984 až po současnosti vydali patnáct studiových alb, to poslední, pojmenované Nonetheless, letos. Navíc už pár let brázdí svět se svými největšími hity, už podruhé dorazí i do Česka, vyprodané pražské O2 Universum potěší už 1. července. 

Když dva Angličani předčili Elvise a Whitney Houston ikonu country: Předělávky slavnější než originály

Pavel Kučera / 17. 06. 2024

Air 

Nicolas Godin a Jean-Benoît Dunckel vypadají i přes pětadvacet let na hudební scéně spíše jako architekt a matematik,což jsou jejich původní profese, než coby jedny z největších globálních hvězd francouzské hudební scény všech dob. Jako jejich zevnějšek je sofistikovaná, minimalistická a neokázala i jejich hudba. Od debutového alba Moon Safari z roku 1998, která byla první deskou francouzské skupiny, která se dostala na první příčku britské hitparády, až po jejich zatím poslední desku Le Voyage Dans La Lune z roku 2012, která je v podstatě novou hudbou ke stejnojmennému sci-fi filmu z roku 1902 od tvůrce Georgese Mélièse.

Air však jako jedna z mála francouzských skupin (vedle Daft Punk a Phoenix) dokázala uspět také za Atlantikem. A to mimo jiné zásluhou režisérky Sofie Coppola, která je oslovila, aby složili hudbu k jejímu debutovému filmu Smrt panen z roku 2000, díky čemuž vznikl jeden z jejich hitů, skladba Playground Love. Coppola, která má k francouzské hudbě velmi osobní vztah (ostatně za muže si vzala Thomase Marse, zpěváka zmíněných Phoenix, který v Playground Love zpívá), pak hudbou Air doplnila některé své další filmy, například slavný snímek Ztraceno v překladu, v němž skladba Alone In Kyoto doprovází Scarlett Johansson na procházce po titulním japonském městě. Doufejme, že se Air v dohledné době vrátí s novým albem, protože konec kariéry nikdy neohlásili. Fanoušci si však čekání mohou krátit například vynikající sólovkou Nicolase Godina s architektským názvem Concrete and Glass (Beton a sklo), kterou vydal v roce 2020. 

Daft Punk

O téhle dvojici toho bylo napsáno hodně. A to jak těmi, co je vzývají coby bohy hudební kreativity, tak těmi, co je mají za pouhé plagiátory a vykradače sedmdesátkového diska. Zde je však nutné zohlednit jednu věc. Thomas Bangalter, který je polovinou Daft Punk, je totiž synem francouzského hudebního producenta Daniela Vangarda, který má na svědomí celou řadu evropských disko hitů 70. let. Například i u nás poměrně dobře známé skladby D.I.S.C.O. od skupiny Ottawan.Je celkem logické, že dospíváním v takovém prostředí byl Bangalter velmi ovlivněn a společně se svým parťákem, jímž je Guy-Manuel de Homem-Christo, se na debutovém albu Homework z roku 1996 vrhl do dekonstrukce prznění diska ke kterému musel mít z dětství dost komplikovaný vztah, za pomoci house a techna.

Ovšem geny klackem neumlátíš, jak se říká na Moravě. A tak se Daft Punk s dalšími alby stále více přibližovali tradičnímu pojetí diska, aniž by ovšem přestávali být výspou progrese a hudebních experimentů na poli taneční hudby. Nejvíc se to pak projevilo na jejich posledním albu Random Acces Memories z roku 2013, na němž se podíleli i vrstevníci a de facto kolegové Bangalterova otce jako Neil Rodgers z Chic nebo skladatel Giorgio Moroder. Na další nové album Daft Punk se čekalo marně, v roce 2021 ohlásili konec. Zda se potvrdí spekulace, že by se slavné duo mohlo společně objevit na scéně u příležitosti pařížské olympiády, zjistíme již brzy. 

Odmítli i Madonnu. Proč byli Daft Punk tak skvělí?

Redakce / 11. 03. 2021

The Black Keys 

Možná to na první poslech není znát, ale The Black Keys, podobně jako před nimi The White Stripes, jsou rockovou kapelou, která všechno tvoří a nahrává striktně ve dvojici. Tu v tomto případě tvoří skladatel, kytarista a zpěvák Dan Auerbach a bubeník Patrick Carney. Tedy – stejně jako v případě zmíněných The White Stripes – si v sestavě vystačí bez basáka. A pozor, jejich jméno neznamená černé klíče, jak by si někdo mohl myslet, ale černé klávesy na pianu, které jsou nezbytné mimo jiné při hraní blues. Pro tyhle drtiče cen Grammy je dnes trochu paradoxní, že jejich debutové desky The Big Come Up z roku 2002 se prodalo jenom něco přes sto tisíc kusů a dvojici nevydělalo dost peněz na to, aby mohla vyrazit na pořádné turné.

A tak si v té době přivydělávali sekáním trávníků. Situace se měnila spíš pozvolna. Hned druhé album Thickfreakness o rok později sice zaznamenalo úspěch v rámci indierockové scény, na opravdový průlom si ale musela dvojice počkat až do roku 2010, kdy vydali album Brothers, na němž se coby producent podílel i hvězdný Danger Mouse (Gnarls Barkley, Gorillaz). A singl Tighten Up ze zmíněné desky jim vynesl hned tři ceny Grammy, na něž jsou The Black Keys nominováni od té doby automaticky prakticky pokaždé, když něco vydají. Za pozornost ale stojí i fakt, že Dan Auerbach byl producentem skvělé desky Ultraviolence od Lany Del Rey.

Erasure

Jen málo hudebníků dokázalo napsat nesmrtelné hity hned se třemi svými kapelami. A Vince Clark mezi ně patří. Je totiž autorem hitu Just Can’t Get Enough od Depeche Mode, písně Only You pro dvojici Yazoo (kterou vytvořil s Alison Moyet) a pak hned celé řádky hitů britské synthpopové dvojice Erasure. Tu založil po svém odchodu od Depešáků v roce 1985 a až do dnešního dne je tvoří s majitelem hedvábného hlasu, zpěvákem Andy Bellem. Přestože za zlatou éru Erasure můžeme považovat přibližně prvních deset let jejich existence, kdy vytvořili své nesmrtelné hity jako A Little Respect, Blue Savannah, Oh L’Amour nebo Sometimes, alba vydávají se železnou pravidelností až do současnosti.

A to zatím poslední, s názvem Day-Glo (Based On A True Story), vydali v roce 2022.  Jejich tempo nijak nezpomalil ani fakt, že Andy Bell je již od roku 1998 HIV pozitivní. Mimochodem, jelikož je Bell otevřeně homosexuální a je jednou z ikon světové gay scény, často se o Erasure hovoří jako o gay popovém duu, což ale není přesné. Clark gay není, byl ženatý a z tohoto manželství má i syna Oscara. Dodejme pak, že Erasure za dobu svojí existence prodali bezmála třicet milionů alb a jsou jednou z nejúspěšnějších dvojic v britské hudební historii.

Do Erasure přišel na inzerát a se svým hrdinou Vincem Clarkem to táhne 40 let: Andy Bell slaví šedesátiny

Pavel Kučera / 24. 04. 2024

The Chemical Brothers

Ed Simons a Tom Rowlands jsou jednou z ikonických dvojic elektronické taneční hudby od devadesátých let až po současnost. Pod názvem Dust Brothers, který ale byl obsazený jedním americkým producentským duem, začali psát svoji dvojčlennou historii hned na samotném konci 80. let v britském Manchesteru, během tehdy zuřící acidhouseové bouře, která smetla zavedená pravidla pop music. A jejich druhé album Dig Your Own Hole z roku 1997, na kterém hostoval i Noel Gallagher, z nich udělalo ikony nové taneční hudby. Vyšvihlo se dokonce až na první místo britské hitparády, a dokonce i v Americe, která byla vůči nové taneční hudbě z Anglie doposud spíš zdrženlivá, se s ní dostali na 14. místo Billboard Chart.

Velký vliv na tom měly i velmi sofistikované videoklipy, které pro ně točil mimo jiné Spike Jonez. Včetně klipu ke skladbě Elektrobank, ve kterém se v roli gymnastky objevila tehdy velmi mladičká, dnes velmi slavná režisérka Sofia Copolla. A pokud se budete dobře dívat, můžete si všimnout, že v každém klipu do té doby se vždy alespoň v krátkém záběru objevili i samotní Chemici. Dvojice pravidelně vydává nová alba až do současnosti a hostují jim na nich s gustem takové osobnosti jako Beck, Ali Love nebo Q Tip. Zatím posledním zářezem je vynikající album For That Beautiful Feeling z roku 2023. 

Lamb

Devadesátá léta dala vzniknout celé řadě zajímavých hudebních uskupení, ve kterých se potkali kluk a holka. Za všechny můžeme jmenovat třeba Everything But The Girl, Moloko nebo Lamb. Lou Rhodes a Andy Barlow se potkali v polovině 90. let v Manchesteru a rychle se stali na klubové scéně velmi populární a uznávaní zásluhou svého velmi osobitého mixu drum’n’bassu, triphopu, jazzu a melancholického písničkářství. Hned jejich eponymní debutové album z roku 1997 se zásluhou hitu Gorecki, který stál na samplu z Třetí symfonie polského skladatele klasické hudby Henryka Goreckiho, dočkalo mimořádné pozornosti. A pozici jedné z nejprogresivnějších skupin tehdejší hudební britské scény hned o dva roky později potvrdilo jejich druhé album Fear Of Fours, které bylo jejich největším zářezem v britské hitparádě vůbec (37. místo). Samozřejmě, že s Pet Shop Boys nebo Erasure není vůbec možné komerční úspěch Lamb porovnávat, pokud ale přihlédneme k faktu, jak posluchačsky náročná a sofistikovaná je jejich hudba, je takové hitparádové umístění malým zázrakem a něčím, co si v dnešní době v případě podobné hudby lze jen těžko představit.

V roce 2004 se však jejich cesty rozešly, údajně především proto, že si oba introverti potřebovali na chvíli od náročného života v kapele odpočinout. Lou v roce 2006 vydala sólovou desku Beloved Ones, za kterou měla i nominaci na cenu Mercury, Andy spolupracoval s Elbow, Placebo a taky na desce Songs Of Experience kapely U2. V roce 2009 se však vrátili společně na pódium na britském festivalu The Big Chill a o dva roky později přišli i s albem 5. Zatím poslední album pak Lamb vydali v roce 2019 pod jménem The Secrets Of Letting Go. Ostatně jeho název i titulní píseň přímo odkazuje na dobu v polovině nulté dekády, kdy se dvojice rozhodla rozejít. 

Slavné děti slavných muzikantů: Ve šlépějích svých otců jdou Jakob Dylan, Sean Lennon, Nancy Sinatra i Elijah Hewson

Soňa Pokorná / 27. 06. 2024

Despacito, Pomáda nebo Macarena: Největší letní hity aneb Když má hudební vkus prázdniny

Soňa Pokorná / 21. 06. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM