Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Despacito, Pomáda nebo Macarena: Největší letní hity aneb Když má hudební vkus prázdniny

Soňa Pokorná
21. 06. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Je tady definitivně léto! Období, ve kterém se i ten nejpřísnější hudební kritik po pár drincích přistihne, že si podupává v rytmu Macareny nebo dokonce hlasitě zpívá refrén Despacita. Možná je to právě prázdninová bezstarostnost, která nám dovolí přehlížet hudební klišé a oddat se chytlavým melodiím, nad kterými bychom jindy ohrnovali nos. Tak zkuste přimhouřit oči a pojďte si s námi ty největší letní hity připomenout. Jen pozor, hrozí vám, že si budete jejich vlezlé melodie broukat několik hodin nebo dokonce dní! 

Kylie Minogue chystá dokument: Dlouhý a krvavý boj o práva vyhrál Netflix

Michaela Dočkalová / 14. 06. 2024

John Travolta & Olivia Newton-John – Summer Nights (1978)

Duet z muzikálu Pomáda v podání Johna Travolty a Olivie Newton-John, to je naprostá letní klasika. Píseň popisuje různé pohledy dvou hlavních postav, Dannyho Zuka a Sandy Olsson, na jejich prázdninovou romanci. Dannyho verze příběhu je trochu nafouknutá, zatímco verze Sandy je romantická a nevinná. Pod song se podepsali Jim Jacobs a Warren Casey, což jim zajistilo hudební nesmrtelnost. Úspěch tohoto hitu se jim už překonat nepodařilo.

John Travolta slaví sedmdesátiny: Za svou kariéru zaznamenal i hudební úspěchy

Pavel Kučera / 16. 02. 2024

Bryan Adams – Summer Of ’69 (1984)

Třetí singl z Kanaďanova čtvrtého studiového alba Reckless a jeden z největších hitů jeho bohaté diskografie. Ačkoli mnozí fanoušci předpokládají, že číslo v názvu odkazuje na rok 1969, Bryan Adams vysvětlil, že devětašedesátka byla vybrána kvůli svému dvojsmyslnému významu.

Od Heleny Vondráčkové po Boba Marleyho: Nejlepší písně pro letní mejdan u bazénu

Pavel Kučera / 23. 06. 2022

Los Del Rio – Macarena (1993)

Text písně vypráví příběh dívky jménem Macarena, která je přitažlivá a flirtuje s muži na tanečním parketu. Píseň napsali dva sevillští muzikanti Antonio Romero Monge a Rafael Ruíz Perdigones. Tehdy se ale těšila úspěchu jen ve Španělsku a pár latinskoamerických zemích. V roce 1995 ale přišel remix, který skladbu katapultoval na první příčky hitparád po celém světě a jedna z nejúspěšnějších latinsko-amerických písní v historii, kterou doplnil i specifický tanec, byla na světě.

Las Ketchup – Aserejé (2002)

Že španělština letním hitům sluší, potvrzuje další melodie, kterou nedostanete z hlavy. Postaraly se o ni sestry Muñozovy z Cordoby. Zajímavostí je, že ke zvolení názvu Las Ketchup je inspirovala přezdívka jejich otce, který byl španělským kytaristou a říkal si El Tomate.

Čím chtěl být DJ Bobo, odkud pochází Haddaway a kterým hitem prorazili Ace Of Base? Ukažte v kvízu svou znalost hudby devadesátých let

Michal Plšek / 05. 06. 2024

O-Zone – Dragostea Din Tei (2004)

Tuto letní šílenost má na svědomí moldavský boyband. Kromě samotné písně se stala populární i taneční choreografie nazývaná Numa Numa Dance. Tento internetový fenomén, kdy mladí lidé po celém světě natáčeli videa, jak tančí na Dragostea Din Tei, přispěl k další popularitě skladby. Skupina ale pohádkový úspěch neustála. Už rok po vydání chytlavého hitu, který se letos v citacích a samplech jako bumerang vrátil, se její členové vydali každý svou hudební cestou. Pokud byste se pídili po tom, co název písně vůbec znamená, je to „láska z lípy“. Co tím chtěli autoři říct? Netušíme.

Enrique Iglesias & Sean Paul & Descemer Bueno & Gente de Zona – Bailando (2014)

Dalším hitem, který celosvětově proslavil až remix, je Bailando. Píseň vyšla ve španělštině, ale existuje i anglická verze s  všeříkajícím podtitulem English Version. A právě ta bodovala v hitparádách.

Doma hvězdy, v USA nikdo: Pořádně prorazit za mořem nezvládli britpopoví rivalové, Robbie Williams ani Pet Shop Boys

Pavel Kučera / 06. 06. 2024

DNCE – Cake By The Ocean (2015)

Název tohoto letního hitu vznikl kuriozním způsobem, kdy si členové kapely a švédští producenti špatně rozuměli a trochu nepochopitelně zaměnili název koktejlu Sex on the beach za Cake by the ocean. Vzniklý výraz se tvůrcům zalíbil a rozhodli se jej použít jako název a vlastně celý motiv skladby. A když už jsme u těch názvů, tak jméno kapely vzniklo jako zkratka ze slova Dance, protože se chtěli zaměřovat na produkci hudby, která je chytlavá a povzbuzuje k tanci.

Luis Fonsi & Daddy Yankee – Despacito (2017)

I tenhle letní hit má lechtivý podtext. Slovo despacito totiž znamená ve španělštině pomalu. Text písně vyjadřuje přání užívat si intimní momenty beze spěchu. Tento hit se umístil na prvním místě hitparád ve více než 40 zemích a v USA se stal první španělsky zpívanou písní, která dosáhla na první místo Billboard Hot 100 od doby, kdy se to v roce 1996 podařilo výše zmíněné Macareně.

Shawn Mendes & Camila Cabello – Señorita (2019)

Jako by letní hity spojovalo jediné téma – žhavá láska. Señorita není výjimkou. Pojednává o vášnivém a tajném milostném vztahu dvou lidí, kteří se setkávají na latinskoamerickém trhu. Tento doslova globální hit ovládl v létě 2019 USA, Velkou Británi, Austrálii, Čínu a mnoho dalších zemí. Nic nebrání tomu, abychom se spolu se Shawnem Mendesem a Camilou Cabello rozvlnili i pět let od vydání jejich duetu. 

Jeho doménou jsou písně o lásce, dostal za ně Grammy, Oscara i Zlatý glóbus: Lionel Richie slaví 75. narozeniny

Soňa Pokorná / 19. 06. 2024

Bahno ve Woodstocku a mléko zdarma na Glastonbury: Některé ikonické festivaly můžete navštívit dodnes

Soňa Pokorná / 12. 06. 2024

Když dva Angličani předčili Elvise a Whitney Houston ikonu country: Předělávky slavnější než originály

Pavel Kučera / 17. 06. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM