Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Tracy Chapman slaví 60: Holka s kytarou zazářila díky technickým potížím, na letošních Grammy dojala svým největším hitem

Avatar photo Pavel Kučera
28. 03. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Americká písničkářka Tracy Chapman zítra oslaví šedesátku. Tady jsou některé z jejich nejslavnějších písní, jejichž zásluhou se stala jednou z nejvýznamnějších zpěvaček svojí generace a průkopnicí trendu takzvaných „holek s kytarou“.

Je úspěšnou zpěvačkou i podnikatelkou: Jmění Kylie Minogue překonalo hodnotu 60 milionů liber

Michaela Dočkalová / 21. 03. 2024

Fast Car (1988)

Toto je bez diskuse největší hit Tracy Chapman, který vyšel jako singl z její eponymního debutového alba. Tehdy čtyřiadvacetiletá zpěvačka z Clevelandu v Ohiu se díky němu okamžitě stala hvězdou první velikosti, a to nejen mezi písničkářkami. A vlastně se dá říct, že tím tak trochu předurčila vlnu „holek s kytarou“, jejímiž hvězdami byly hlavně Sheryl Crow, Alanis Morissette nebo Joan Osborne.

Text písně Fast Car vypráví příběh mladé ženy, která sní o lepším životě a lepší budoucnosti. Hlavním tématem je touha uniknout ze stereotypu a chudoby prostřednictvím rychlého auta, což je metafora pro odchod od současné situace. Skladba získala velkou popularitu shodou zajímavých okolností. Tracy byla jednou z vystupujících na koncertu k 70. narozeninám jihoafrického politického vězně a pozdějšího prezidenta Nelsona Mandely. Odehrála nepříliš sledované odpolední vystoupení, ale nakonec dostala příležitost zazářit i v hlavním čase. A to vinou technických potíží, které postihly Stevieho Wondera. Toto vystoupení je dodnes vzpomínáno jako nejrychlejší hitparádová akcelerace, v americké hitparádě dosáhla šestého místa. 

Tracy za píseň obdržela několik hudebních ocenění. Byla nominována na několik cen Grammy a získala zlatý gramofonek v kategorii Nejlepší píseň roku. Píseň ale měla také velký komerční úspěch, dosáhla vysokých pozic v žebříčcích hitů v mnoha zemích. Je považována za jedno z nejvýznamnějších hudebních děl 80. let. Velký ohlas pak vyvolalo letošní uvedení této písně na udílení Grammy, na němž ji Tracy zpívala s americkou country hvězdou Lukem Combsem.

Nejúspěšnější hudební comebacky

Redakce / 07. 08. 2021

Talkin’ ’bout A Revolution (1988)

Tato skladba je dalším významným hitem z debutové desky. Její text reflektuje sociální a ekonomické problémy, s nimiž se mnozí lidé v té době potýkali a vyjadřovala touhu po změně a revoluci. V některých částech písně je pak zjevný důraz na nespravedlivost společenského uspořádání a touhu po lepším světě. Píseň obsahuje kritiku současného stavu věcí a výzvu k hledání alternativních cest k dosažení spravedlnosti. A jakkoliv nám volání po revoluci může zavánět čtyřiceti lety komunismu, přece jen se bavíme o USA, kde je sociální nerovnost podstatně větší než v Evropě (a to i západní). Talkin’ ’bout a Revolution se stala jedním z nejvýraznějších politicky angažovaných hitů 80. let a Tracy Chapman se díky ní dostalo srovnání například i s Johnem Lennonem. Píseň nejenže potvrdila Tracy Chapman jako talentovanou písničkářku, ale také jí vynesla několik nominací na Grammy Awards. Navíc pomohla posílit její postavení jako hudební umělkyně se sociálním posláním.

Baby Can I Hold You (1988)

I tato balada pochází ze zpěvaččina debutového alba, od obou předešlých se ale poměrně výrazně odlišuje. A to jak svým tématem v textu, tak hudebními aranžemi. Skladbu totiž Tracy natočila s celou kapelou, což je v určitém kontrastu s písněmi, které nahrála téměř sama za doprovodu akustické kytary. Baby Can I Hold You je píseň o lásce, touze a citlivosti. Tracy tu zpívá o emocionálním a citovém spojení s druhým člověkem a potřebě porozumění. I když písničce chyběl ten politický apel, kterým si zpěvačka v počátku své kariéry udělala jméno a jasně si vytyčila svoji pozici na hudební scéně, stala se oblíbeným hitem a přispěla k jejímu výraznému začátku kariéry. Stala se jedním z jejích nejúspěšnějších singlů a o jejím vlivu svědčí i to, že se dočkala několika coververzí. Například od Boyzone nebo Neila Diamonda.

Give Me One Reason (1995)

Tuto zvukově a stylově v podstatě dřevní bluesovou skladbu Tracy vydala na svém čtvrtém studiovém albu s názvem New Beginning. Za to si zpěvačka a skladatelka vysloužila nominaci na cenu Grammy v kategorii nejlepší popové album a přestože cenu nezískalo, píseň Give Me One Reason z něj se stala jedním z jejích největších hitů. Text skladby se zabývá tématem komplikovaných vztahů a nejistoty v lásce. Chapman tu svých charakteristickým stylem vyjadřuje citovou rozpolcenost a hledá jeden dobrý důvod, proč zůstat v daném vztahu, který jí ale už nic nepřináší. Píseň je známá svým silným vokálem a hudebním aranžmá, které kombinuje rock s bluesovými prvky. Tracy Chapman ji nejen napsala, ale také ji produkovala. Velmi úspěšný singl dosáhl vysokých pozic v hudebních žebříčcích a v roce 1997 získal Grammy v kategorii Nejlepší rocková píseň. 

Crossroads (1989)

Se svým druhým albem Crossroads z roku 1989 Tracy Chapman potvrdila pozici nové hvězdy tehdejší americké folkové scény. A na této desce se také poprvé ujala i role producentky. Skladba se v porovnání s některými jejími jinými hity, jako jsou Fast Car nebo Give Me One Reason, mohla jevit méně komerčně úspěšná. Přesto však stále byla kritiky i fanoušky velmi ceněná pro charakteristický zpěv a text. V něm Tracy zpívá o tom, jak se sama snaží vybalancovat osobní témata s politickými a sociálními otázkami.

Telling Stories (2000)

V roce 2000 Tracy vydala své páté album Telling Stories, z nějž jako singl vyšla titulní píseň. V textu se zpěvačka dotýká tématu komunikace, vyprávění příběhů a toho, jak jsou někdy slova zkreslená nebo zveličena, aby příběh dostal požadovaný význam. Vlastně tak zpívá o potřebě říkat si pravdu a zároveň o obtížích v komunikaci mezi lidmi. Autorkou písně je pochopitelně sama interpretka, která ji produkovala společně se svým dlouholetým spolupracovníkem Davidem Kershenbaumem. Komerčně se sice nejednalo o velký úspěch, hudební scéna už tehdy byla trochu jinde, ale dnes patří tato píseň k jedné z nejvyhledávanějších skladeb této umělkyně „znovuobjevené“ novou generací posluchačů zásluhou výše uvedeného vystoupení na předávání cen Grammy.

Smlouvu s otcovým vydavatelstvím uzavřel tajně, vokály do jeho paranoidního hitu nazpíval Král popu: Rockwell slaví 60

Michal Plšek / 15. 03. 2024

Z náctiletého lamače dívčích srdcí respektovaným hudebníkem: Justin Bieber slaví třicetiny

Pavel Kučera / 01. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM