Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Praha ve světových videoklipech: Šedá komunistická kulisa pro INXS, Rihanna na záchodě v klubu, pro Simply Red hrála Moskvu

Avatar photo Pavel Kučera
16. 08. 2022

Praha patří k jednomu z nejkrásnějších měst planety. A o tom, jak fotogenická umí být, vědí režiséři hudebních videoklipů své. Není proto překvapením, že se v pražských ulicích, ale i jiných notoricky známých lokacích, točila celá řada videoklipů k písním těch největších hvězd světové pop music. 

Karlův most byl nedávno prohlášen šestou nejhezčí památkou světa, krásy naší metropole mohli obdivovat diváci nedávno uvedeného nejdražšího filmu streamovacího obra Netflix Grey Man, ale i oscarového Amadea (i když tam vystupovala v roli Vídně).  

Top Gun vrací do hry akční filmy: Co dnes ale dělají jejich hlavní hvězdy Schwarzenegger nebo Stalone? 

Carlito Brigante / 11. 08. 2022

Rihanna – Don’t Stop The Music

Nenechte se zmást tím americky vypadajícím taxíkem, který přiráží k chodníku hned v začátku klipu. A dobře si prohlédněte tramvaj, která za ním zrovna jede. Dokonce je i dobře poznat, o jakou lokalitu se jedná. A sice křižovatku ulice Bělehradské a Tylova náměstí nad I. P. Pavlova, kde ostatně sídlí i klub, v němž se tento Rihannin klip v roce 2009 natáčel. Pochopitelně hovoříme o klubu Radost FX, jeho interiér byl vždycky natolik výrazný, že je i po letech z klipu bezpečně rozpoznatelný. Autor tohoto článku se osobně zná s kameramanem zmíněného klipu, jímž je jeden v Praze žijící Angličan, který popisoval, že natáčení scény, při které byl po několik hodin se zpěvačkou zavřený na dámských toaletách, pro něj je  po letech jedním z nejzajímavějších pracovních zážitků jeho kariéry. Klip k této písně z jejího debutu Good Girl Gone Bad z roku 2007 pro Rihannu režíroval její pozdější „dvorní“ klipový tvůrce, Anthony Mandler. 

INXS – Tear Us Apart / New Sensation

O tom, že australská skupina INXS v Praze natočila klip, dost možná víte, ale víte také, že tu natočili rovnou dva? Jedná se o baladu Tears Us Apart a také hitovku New Sensation, přičemž obě pocházejí z jejich slavného průlomového alba Kick z roku 1987. Praha byla v porovnání s dneškem šedivým a zanedbaným městem, ani „péče“ čtyřiceti let komunismu ovšem nedokázala zcela smazat její historickou krásu a neopakovatelné kouzlo. A pro kapelu z druhého konce planety, která se pokoušela prosadit v Evropě, byla nejen exotická, ale taky levná. Zejména v okolí Karlova mostu, na Malé Straně, na Zámeckých schodech, ale také na židovském hřbitově na Josefově se točil klip k romantické baladě Never Tear Us Apart. Trochu složitější je možná zpočátku rozklíčovat lokaci, v níž se odehrává klip k vypalovačce New Sensation. Ovšem když kapela začne hrát, je vše jasné. Jedná se o terasu nad vchodem do Obecního domu s výhledem na dnešní muzikálové divadlo Hybernia. 

Kanye West & Jay-Z – No Church In The Wild

Opravdu opulentní bylo natáčení klipu ke skladbě No Church In The Wild amerického rappera Kanye Wesa a jeho kolegy Jay-Z, která vyšla na jejich společné desce Watch The Throne z roku 2012. Pro účely tohoto klipu se některé pražské ulice proměnily doslova ve válčenou zónu, stiženou boji, připomínajícími protesty během zasedání Mezinárodního měnového fondu. V lokalitách lze bezpečně poznat Most Legií, vedoucí přes Střelecký ostrov k Národnímu divadlu. Ulice, v níž dochází k pouličním bojům, je pak patrně někde na Žižkově, některé ze scén jsou očividně natočeny v okolí Náměstí Jana Palacha poblíž Rudolfina. Autorem klipu je slavný režisér řecko-fancouzského původu Romain Gavras, který natočil podobně slavné a kontroverzní klipy i pro interprety jako Justice nebo M.I.A. Jinak pro potřeby tohoto natáčení bylo třeba najmout dvě stovky komparzistů, kteří byli následně rozděleni do dvou skupin, tedy policistů a výtržníků. A strhující podívaná je to dodnes. Pro Kanye Westa to nebyla jediná zkušenost s Prahou, vznikla tu i videa k hitu Runaway (v něm si zahrál i sporťák značky Tatra) a Diamonds From Sierra Leone. Při natáčení více než půlhodinového filmu k písni Runaway se navíc seznámil s choreografem Yemim A.D., s nímž spolupracuje dodnes.  

Yemi A.D.: Být černý na libereckém sídlišti bylo super. Nejlíp tančíme, když se nikdo nedívá

Redakce / 09. 04. 2022

Primal Scream – Jailbird

Tohle je videoklip, ve kterém byste se s trochou štěstí možná mohli sami najít. Tedy pod podmínkou, že jste v roce 1993 byli na koncertě skotské indie rockové skupiny Primal Scream v pražském Lucerna Music Baru. Záběry z tohoto vystoupení jsou totiž v klipu k písni Jailbird z jejich desky Give Out But Don’t Give Up z roku 1994 namíchány se záběry hrající kapely, které byly přímo pro účely tohoto klipu natočeny ve studiích v Anglii. Tak či onak, polovina devadesátých let byla doba, kdy byli Primal Scream na svém absolutním vrcholu popularity, na který je vystřelilo jejich slavné album Screamadelica z roku 1991. Byly to tehdy skvělé časy, no ne?

Thom Yorke – Anima

Frontman skupiny Radiohead (a aktuálně také vedlejšího projektu The Smile, který založil s kytaristou Radiohead Jonny Greenwoodem a s nímž v polovině května 2022 zahráli v pražském Foru Karlín) se v roce 2019 vydal v tajnosti do Prahy, aby tu natočil videoklip. Jednalo se o klip k titulní skladbě jeho třetího sólového alba a režisérem klipu nebyl nikdo menší než jeden z nejvýznamnějších režisérů současnosti, americký filmař Paul Thomas Anderson, autor tak zásadních filmů jako Hříšné noci, Magnolie nebo Až na krev. Yorkea s Andersonem přitom spojuje především postava už zmíněného kytaristy Radiohead Greenwooda. Ten je totiž už řadu let Andersonovým dvorním skladatelem a už od zmíněného dramatu Až na krev z roku 2007 píše hudbu ke všem Andersonovým filmům. Včetně letošní novinky Lékořicová pizza. Celý film k písni Anima byl natočen v pražském metru a speciálně pro jeho účely do něj byly instalovány i ty otáčivé turnikety, s nimiž Yorke v závěru klipu zápasí. Nic takového totiž v pražském metru nenajdete. V pražském metru byl natočen i klip pro britskou skupinu Lighthouse Family, a to ke skladbě s dlouhým názvem (I Wish I Knew How It Would Feel To Be) Free / One z jejich třetí desky Whatever Gets You Through the Day z roku 2001.

R.E.M. & Patti Smith – E-Bow The Letter 

Americká skupina R.E.M. měla s Prahou vyloženě smůlu. Tři jejich koncerty po sobě zde byly na poslední chvíli z různých důvodů zrušeny, přesto však v Praze měli v lásce. Zejména frontman Michael Stipe má k našemu hlavnímu městu, ale také k Česku osobní vztah, protože je dobře známo, že krátce před vydáním jejich průlomového alba Out Of Time po Česku, coby ještě u nás zcela neznámá osoba, několik dní cestoval a navštívil mimo jiné i Olomouc. V Praze pak R.E.M. zahráli také na udílení cen Anděl, které se konalo v roce 1999 ve Veletržním paláci. A zvláštní vyznání Praze učinili v klipu jejich společné písně, kterou nazpívali s rockovou písničkářkou Patti Smith. Ta vyšla v roce 1996 na jejich albu New Adventures In Hi-Fi. Klip má pak vlastně dvě části. V jedné skupina R.E.M. hraje a zpívá v Los Angeles. Druhá je natočená s Patti Smith v Praze. Je zajímavé pozorovat, jak se Patti projíždí tramvají Prahou krátce po rozednění a míjí Národní divadlo a Václavské náměstí. 

Editors – Smokers Outside The Hospital Doors

Žižkov je navzdory své pochybné pověsti (viz staré rčení „Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni“) mimořádně fotogenickým místem. Platí to zejména pro slavné schody poblíž tramvajové zastávky Lipanská, které jsou známy z celé řady filmů i z klipu britské indierockové skupiny The Editors. Klip Smokers Outside The Hospital Doors z jejich druhého alba An End Has A Start z roku 2007 se točil také v okolí Vltavy a v několika interiérech a budovách poblíž Karlova náměstí a u Botanické zahrady. Za zmínku však rozhodně stojí i to, že vysoce umělecký a obrazově promyšlený klip pochází z dílny islandského režisérského tandemu Arni & Kinski. A ten netvoří nikdo jiný než Siggi Kinski and Stefán Árni Þorgeirsson, tedy dva bývalí členové hudební formace Gus Gus, kteří stáli i za některými jejich slavnými klipy, jako například Barry nebo Polyesterday.

Simply Red – Your Eyes

Také pražské Hlavní nádraží je velmi fotogenické. Zahrálo si například v klipu k písni Early Winter zpěvačky Gwen Stefani z roku 2009. A zahlédnout jej můžeme také ve výpravném videu ke skladbě Your Eyes britské soulové skupiny Simply Red z roku 2000. Jak už se to však stalo v minulosti mnohokrát, Praha v klipu supluje jiné město, respektive jinou zemi. A to Rusko, respektive Moskvu. Dění klipu je situováno do období 2. světové války a frontman Simply Red Mick Hucknal v něm mimo jiné proběhl i po dvoraně a schodech historické budovy pražského Hlavního nádraží, které bylo opatřeno nápisy v azbuce. 

Herecké hvězdy v hudebních klipech

Redakce / 23. 11. 2021

Herecké hvězdy v hudebních klipech

Redakce / 23. 08. 2021

Foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM