Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Herecké hvězdy v hudebních klipech

Redakce
Pětapadesátý ročník karlovarského filmového festivalu je v plném proudu. Jelikož se svět filmu a hudby často potkává na různých úrovních, přinášíme vám příklady několika slavných hvězd stříbrného plátna, které se nezdráhaly propůjčit svoji tvář hudebníkům do jejich videoklipů. Najdete mezi nimi i skutečně "áčkové" hvězdy.
23. 08. 2021


ANNA GEISLEROVÁ: Bob Sinclair – Feel For You (2000)

Francouzský producent Bob Sinclair je jedním z těch, které na výsluní popularity v druhé polovině devadesátých let vynesl zájem o francouzskou taneční hudbu, jenž pomohli nastartovat především Daft Punk, ale i další interpreti. Sinclar proslul zejména svým druhým albem Champs Elysées z roku 2000, které nabízelo tehdy velmi populární "filtrované disko" plné sedmdesátkových motivů a smyčců. A jedním z jeho největších hitů byla skladba I Feel For You, ke které vznikl i výpravný klip. Našinci rozhodně nemůže uniknout rusovlasá dívka, která v klipu vyhraje konkurz na novou pěveckou hvězdu. Hraje ji totiž tehdy čtyřiadvacetiletá Anna Geislerová. Ta později říkala, že za ní často chodili udivení známí, že vůbec netušili, že umí tak skvěle zpívat. Pravda je ovšem taková, že Geislerová v písni samozřejmě nezpívá, zpěv v klipu pouze předstírá. A mimochodem – je tu ještě jedna filmová souvislost. Pokud vám jméno Bob Sinclair zní povědomě, ano Bob si jej vypůjčil z filmu Muž z Acapulka, konkrétně od postavy tajného agenta, kterého tu hrál Paul Belmondo. Pouze si jej malinko upravil, neboť Belmondo se tam jmenoval Bob Saint-Claire, ale Christophe le Friant, což je skutečné jméno tohoto hudebníka, se bál, že by to pro nefrakofonní národy bylo těžké k vyslovení, a tak jeho příjmení změnil na anglické a podobné Sinclair. Voila!

Anna Geislerová hrála i v klipu Slim Jim tuzemské skupiny Sexy Dancers, v té ovšem působila i jako spoluautorka některých písní, jak prozradila v rozhovoru s Milošem Pokorným v Ranním klubu (čas 4:28, později v čase 9:35 probírají právě spolupráci s Bobem Sinclairem).

TOM HANKS: Carly Rae Jepsen – I Really Like You

I jedna z největších současných hereckých hvězd, jíž bezpochyby je Tom Hanks, přijala nabídku na účinkování v klipu. A to mladičké popové zpěvačky Carly Rae Jepsen z její třetí desky Emotion z roku 2015. Ten tam hraje sám sebe, v této roli si s taneční company zatančí na ulici a dokonce za Carly Rae, s níž se v klipu potká, odzpívá část jejího textu. Režisérem klipu byl Peter Glanz a když se budete pozorně dívat, uvidíte v něm i Justina Biebera, s nímž se Carly Rae dlouhodobě přátelí, anebo herce Rudyho Mancuse. Nejvtipnější na tom je, že Hanks údajně nabídku přijal, aniž by věděl, čí klip to vlastně bude. Sám to v později popsal takto: "Vůbec jsem netušil, že to bude klip Carly Rae Jepsen. Zavolali mi a řekli 'Neměl bys chuť hrát ve videu pro Carly?' A já jsem řekl 'No jo, jasně!' Až později mi řekli celé jméno." Jestli tohle něco dokazuje, tak pouze to, že Tom Hanks bude podle všeho skutečně takový sympaťák a pohodář, jakým se vždycky zdál být i ve svých rolích.

JAKE GYLLENHALL: Vampire Weekend – Giving Up The Gun

Také hrdina filmů Zkrocená hora nebo Zodiak, letos čtyřicetiletý Jake Gyllenhall se objevil v jednom klipu. Ten pochází z desky Contra newyorské indie popové skupiny Vampire Weekend z roku 2010 a jeho zápletka se točí kolem tenisu. Přesněji řečeno kolem neporazitelné tenistky, s níž se – mezi jinými soupeři – utká na kurtu. Gyllenhall však není jedinou slavnou osobou v klipu, postavu šaolinského mnicha (či co) si tu zahrál RZA z hiphopové kapely Wu-Tang Clan. Samotný klip je možná trochu nesrozumitelný, ale trochu jej objasňuje to, o čem je samotná písnička. Frontman kapely Ezra Koenig to vysvětlil takto: "Nápad na tuhle píseň jsem dostal při čtení knihy Složení zbraní, kterou mi dal táta. Je to historická kniha o době, kdy Japonsko vyhnalo ze země všechny cizince, uzavřelo veškerý zahraniční obchod, přestalo používat střelné zbraně a vrátilo se zpět k meči. Dnes se zdá nepředstavitelné, že by se lidstvo mohlo ochotně vrátit ke starší technologii. Ale mě to přimělo přemýšlet o tom, jestli se můžeš vzdát věcí, které máš, a vrátit se k jednoduššímu způsobu života." Tento trend se však začíná skutečně prosazovat. A řada i slavných lidí (mimo jiné i Vojta Dyk), že svůj chytrý telefon vyměnili za starý a "hloupý" a jejich život tím získal mnohem větší kvalitu.

SOFIA COPPOLA: Chemical Brothers – Elektrobank

Sofia Coppola je dnes především slavná a uznávaná režisérka, která za sebou má takové kultovní filmy jako Ztraceno v překladu či Marie Antoinetta. Tato dcera slavného režiséra Francise Forda Coppoly (a sestřenice Nicolase Cage) však začínala coby herečka. Vidět jsme ji mohli například v legendárním filmu jejího otce Kmotr III, kde hrála dceru mafiánského bosse v podání Al Pacina (POZOR SPOILER: viz slavná scéna, kde ji omylem pří atentátu na otce útočnici zastřelí na schodišti divadla). A jako mladičká se Sofia objevila i v klipu, který pro britskou elektronickou dvojici Chemical Brothers natočil její pozdější manžel, geniální režisér Spike Jonze. Příběh klipu ke skladbě Elektrobank z desky Dig Your Own Hole z roku 1997 se točí kolem turnaje v moderní gymnastice, ve kterém Coppola ztvárnila hlavní roli gymnastky, která se i přes zranění snaží získat hlavní trofej. Pozornému divákovi neujde, že Coppola má v klipu dvojnici a všechny ty gymnastické triky tedy nepředvádí sama. Přesto je výsledek i po těch letech strhující (i s hezkou pointou v závěrečném záběru, ve kterém můžeme na okamžik spatřit na fotce mimo jiné i samotné Chemical Brothers) a je právem dodnes považován za jeden z nejlepších Jonezových klipů vůbec.

EDDIE MURPHY: Michael Jackson – Remember The Time

Na přelomu 80. a 90. let byl Eddie Murphy jednou z největších hereckých hvězd planety. A tak je zcela přirozené, že se v té době objevil v klipu krále popu. Samotné video k písní Remember The Time, která byla jedním ze singlů jeho osmého studiového alba Dangerous z roku 1992, je vlastně devítiminutový film, doslova natřískaný nákladnou výpravou a tehdy velmi drahými a výjimečnými triky. Gramofirma raději neprozradila náklady na výrobu, později však vyšlo najevo, že se vyšplhaly až na dva miliony dolarů, což je za klip opravdu docela raketa. Děj je umístěný do starověkého Egypta, jeho režie se ujal John Singleton, který v roce 1991 proslul svým sociálně laděným filmem Chlapci ze sousedství, v němž hlavní roli hráli Ice Cube nebo Cuba Gooding Jr. Vedle Murphyho se v klipu objevila i řada dalších hvězd, mimo jiné modelka (a manželka Davida Bowieho) Iman a basketbalista Magic Johnson. Kromě toho, že se na něj dobře kouká, jde v klipu celkem o houby. Jackson tančí a předvádí se, čímž faraonovi v podání Murphyho přebere jeho půvabnou ženu Iman, aby ji v klipu dost neuměle líbal. Jojo, to bývaly časy. Pamatujete?

ANDREW GARFIELD: Arcade Fire – We Exist

Sedmatřicetiletý herec z LA Andrew Garfield za sebou má několik skutečně impozantních filmů, ať už se jedná o Ticho Martina Scorseseho, Sociální síť od Davida Finchera nebo Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, který režíroval Mel Gibson. Před sedmi lety si ale také zahrál v klipu We Exist kanadské indie rockové kapely Arcade Fire z jejich třetí studiové desky Reflektor (2013). A v poměrně temně laděném klipu, v němž ztvárnil postavu transsexuálního kluka, který se oblékne jako holka a vyrazí do ulic, si střihl i velmi expresivní taneční kreaci. A s kapelou se objeví i na společném pódiu v zaplněné a nadšením bouřící hale. Sdělení klipu je zřejmé, jsme jiní, ale jsme tady, existujeme a nemůžete nás přehlížet. Což je současně i jedním z ústředních poselství celé desky Reflektor.

EMMA STONE: Will Buttler – Anna

Will Butler, člen Arcade Fire a bratr jejich frontmana Wina Buttlera, vydal v roce 2015 sólový debut Policy, na němž je i skladba s názvem Anna. A k té existuje videoklip, v němž hlavní roli s grácií a elegancí sobě vlastní ztvárnila Emma Stone, známá z filmových hitů jako Birdman nebo La La Land. A v duchu druhého zmíněného si tam i zatančila.

ALEXANDER SKARSGÅRD: Lady Gaga – Paparazzi

Debutové album The Fame, které v roce 2009 vydala americká zpěvačka Lady Gaga, byla bomba, jaká se v pop music dlouho neobjevila. Po všech stránkách dotažený popový produkt obnášel promyšlené jméno, silné hity, extravagantní image a velmi nákladné videoklipy. Ty pro zpěvačku točil švédský skandalista, člen black metalové kapely Bathory a spolupracovník Prodigy nebo Rammstein Jonas Åkerlund. A to včetně klipu k písni Paparazzi. Podobně jako v případě Remember The Time i tento klip dostal podobu krátkého filmu, v němž hlavní mužskou roli ztvárnil švédský herec a sexuální symbol, syn slavného otce Stellana Skarsgårda a pozdější hvězda seriálu Sedmilhářky. Ten se v klipu zpěvačku pokusí zavraždit tím, že ji svrhne z terasy jejich hotelového apartmá, sama zpěvačka se ale později vyjádřila v tom duchu, že podstatou klipu a jeho sdělení má být odkaz na Princeznu Dianu, na jejíž smrti se podepsali zejména věčně ji pronásledující paparazzi s fotoaparáty kolem krku. A mimochodem v klipu pozorný divák najde i odkaz na jednu klíčovou scénu slavného filmu Vertigo Alfreda Hitchcocka. Celý klip je doslova přehlídkou dekadence a extravagance, což jde na vrub mimo jiné jeho stylistce, jíž byla Åkerlundova manželka Bea.

NATALIE PORTMAN: James Blake – My Willing Heart

Americká herečka Natalie Portman (narodila se jako Neta-Lee Hershlag v Jeruzalémě a ve třech letech se rodiči přestěhovala do USA) se proslavila už coby dvanáctiletá po boku Jeana Rena a Garyho Oldmana coby Mathilda ve thrilleru Leon francouzského režiséra Luca Bessona. Později zářila ve filmech jako Goyovy přízraky z roku 2006 našeho nejslavnějšího filmaře Miloše Formana, ve vynikajícím dramatu Černá labuť Darrena Aronofskiho z roku 2010 a naposled byla skvělá v roli Jackie Kennedyové v životopisném dramatu o životě manželky zavražděného prezidenta JFK s názevm Jackie (2016). Existuje však hudebník, jemuž se jí podařilo ulovit do klipu a pokud byste čekali nějakou velkou rockovou hvězdu, nemůžete být dále od pravdy. Jedná se o velmi introspektivní a tichou píseň britského experimentálního písničkáře Jamese Blakea z jeho alba The Colour In Anything, které vydal před pěti lety. Hypnotický černobílý videoklip k této písni má však docela pikantní perličku, herečka v něm totiž hrála v době, kdy byla těhotná s choreografem filmu Černá labuť Sergiem Reisem. A její těhotenské bříško, které je tedy skutečné a nikoliv namaskované, jak se řada lidí domnívá, vznášející se ve vodě, v klipu hraje jednu z "hlavních rolí".Titulní foto: Repro YouTube

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM