Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Sting zpívá o stalkingu, Bono se omlouvá manželce: Písně, které jste si možná vyložili špatně

Karin Šnýdrová
27. 02. 2023

I když znáte text své oblíbené písně nazpaměť, může vám její skutečný význam uniknout. Co se snažila ve svém posledním hitu sdělit Miley Cyrus a komu se singlem omlouval Bono? 

Kromě líbivé melodie a chytlavého refrénu najdete ve většině populárních písniček také emoce. Během skládání umělci svými pocity rozhodně nešetří, občas se jim je však před posluchači podaří šikovně skrýt. Jaké poselství můžete najít v hudebních peckách Poker Face, The Sweetest Thing či Flowers? 

Nejlepší písně roku 2022: Zabodoval The Weeknd, Harry Styles i hvězdní hosté animovaných Gorillaz

Pavel Kučera / 03. 01. 2023

Miley Cyrus – Flowers 

V den třiatřicátých narozenin svého bývalého manžela Liama Hemswortha vydala první z singl z nové desky Endless Summer Vacation. Od 13. ledna figuruje jméno Miley Cyrus na předních příčkách světových hitparád a její píseň Flowers se stala nejen jednou z nejpřehrávanějších skladeb současnosti, ale také předmětem vášnivých spekulací. Údajně je totiž reakcí na hit When I Was Your Man od Bruno Marse, který Liam Miley věnoval. V refrénu zpěvák pěje: „Měl jsem ti kupovat květiny a držet tě za ruku, měl jsem ti dát všechen svůj čas.“

Miley Cyrus zas ve své nové písni dává jasně najevo, že květiny si může kupovat sama. Slovy „vybudovali jsme domov a viděli jej shořet“ pak odkazuje na rok 2018, kdy s hercem bydlela v domě, který při požáru lehnul popelem. Úryvkem „mohu se milovat lépe, než si mě miloval ty“ evidentně uzavírá celou kapitolu nevydařeného manželství. 

U2 – The Sweetest Thing 

Frontman slavné irské skupiny U2 je od roku 1982 ženatý s Ali Hewson a celou svou kariéru se tedy úspěšně vyhýbá nelichotivé pověsti rockových zpěváků. Skandály a románky na jednu noc nebyly nikdy součástí jeho života, ostatně svou druhou polovičku poznal už na střední škole. Vychovali spolu čtyři děti. Přestože se jejich vztah může na první pohled jevit jako idylický, pár neshod už manželé měli. V roce 1987 byl například Bono Vox tak zabraný do připravovaného alba The Joshua Tree, že nestihl narozeniny své milované ženy. Aby jí to vynahradil, napsal pro ní píseň The Sweetest Thing. 

Lady Gaga – Poker Face 

Pokud jste si doteď mysleli, že jeden z největších hitů kontroverzní zpěvačky pojednává o oblíbené karetní hře, jste na omylu. Lady Gaga píseň pojala jako zpověď a promluvila v ní o své bisexualitě. Zmateným fanouškům to vysvětlila až v roce 2009, rok od vydání skladby v které zpívá: „Nic nepozná, nic nepozná. Ne, on z mého pokerového obličeje nic nepozná.“ Když se v té době totiž milovala se svým přítelem, myslela na ženy, prozradila v televizním rozhovoru moderátorovi Jonathanu Rossovi. A ačkoliv už od té chvíle o své orientaci otevřeně mluvila, byla často kritizována za to, že se k LGBTQ+ komunitě přimkla jen ze zištných důvodů. 

The Police – Every Breath You Take 

Celý svět ji měl za nádhernou milostnou píseň, jenže její autor veškerou romantiku zničil, když prozradil, o čem skladba ve skutečnosti pojednává. Every Breath You Take napsal Sting v roce 1982 uprostřed psychického zhroucení, které zrovna prožíval kvůli rozpadu manželství. „Je to velmi ošklivá píseň o žárlivosti, stalkingu i majetnictví“ nechal se zpěvák slyšet. Pasáže typu „Budu tě sledovat,“ a „Copak nevidíš, že mi patříš“ získávají najednou zcela jiný význam, nemyslíte? 

Sting, The Weeknd, Katy Perry: Jak slavní hudebníci přišli ke svým přezdívkám?

Pavel Kučera / 04. 02. 2023

Největší boháči mezi hudebníky: Rihanna nejmladší miliardářkou, Jay-Z se z prodejce drog stal nejbohatším rapperem

Denisa Grofová / 03. 02. 2023

Zdroje: financialtimes.com, elle.com, usmagazine.com, grunge.com, cheatsheet.com
Zdroj úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM