Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Sting, The Weeknd, Katy Perry: Jak slavní hudebníci přišli ke svým přezdívkám?

Avatar photo Pavel Kučera
04. 02. 2023

Jsme zvyklí je slýchat i vyslovovat a přijde nám to naprosto běžné. Víte však, odkud Halsey, Sting, The Weekend nebo Iggy Azaela vzali svoje jména? Při křtu je totiž nedostali. 

Není těžké odvodit, proč je Bruce Springsteen často označován jako The Boss. On sám ovšem tuto přezdívku nepoužívá, natož aby si ji napsal do řidičáku nebo na plakáty. Následující řádky jsou věnovány těm, jimž v oficiálních dokladech září jiné jméno, než je to umělecké. 

Halsey

Osmadvacetiletá zpěvačka Ashley Nicolette Frangipane je celému světu známá pod uměleckým jménem Halsey. A není těžké si domyslet, že Halsey je anagramem jejího křestního jména Ashley. Jsou v něm stejná písmena, jen v jiném pořadí. „Nelíbilo se mi být Ashley Frangipane,“ řekla Halsey při rozhovoru časopisu Rolling Stone. „Byl to člověk, o kterém jsem si myslela, že je slabý, hloupý a smutný. A rozhodla jsem se, že budu někým jiným,“ dodala možná trochu rouhavě. Kdo trochu zná mapu New Yorku, tak možná ví, že Halsey Street je také název jedné stanice metra v Brooklynu. A právě ten Halsey ke změně jejího jména inspiroval.

Sting

Anglický hudebník Gordon Sumner si svoji přezdívku Sting (tedy „Žihadlo“) oblíbil natolik, že ji začal používat i coby svoje umělecké jméno. Bylo to ještě dávno před jeho sólovou kariérou a dokonce i před vznikem The Police, v dobách, kdy v Newcastlu hrával s jazzovou kapelou po barech. Bylo mu tehdy šestnáct a hrál s muzikanty o mnoho staršími. Tehdy často nosil černobílý pruhovaný svetr, kvůli kterému si z něj spoluhráči trochu utahovali a říkali mu, že vypadá jako vosa. „A tak mi začali říkat Sting, protože jim to přišlo děsně vtipné. Ale mně se to líbilo a dneska jsem za to vděčný. Je to krátké a dobře se to pamatuje. Všichni mi tak dnes říkají, nikdo mi neříká Gordone. Kdybych šel po ulici a někdo zařve Gordone, tak se neotočím. Pouze moje děti mi říkají táto, pro všechny ostatní jsem Sting,“ komentuje to nositel jména sám.

The Weeknd

Ačkoliv ho celý svět zná pod jménem uvedeným výše, současný král popu se jmenuje Abel Makkonen Tesfaye. Prostřední jméno dostal po svém otci, který ovšem rodinu opustil když byly Abelovi dva roky. Narodil se sice v kanadském Torontu, jeho rodiče, otec Makkonen Tesfaye a matka Samrawit Hailu, ale pocházejí z Etiopie. S hudbou začal velmi brzy, ale vždycky si uvědomoval, že jeho jméno nezná právě titulkově. Nejdříve používal přezdívky The Noise a později Kin Kane. Ani jedno prý nebylo ono. Nicméně ještě v pubertě si prý jednoho víkendu sbalil, odešel z domova a nikdy se nevrátil. Na památku této události si změnil svoje jméno na The Weeknd, přičemž jedno „e“ prý z názvu vyňal proto, že skupina jménem The Weekend už v Kanadě existovala. Jeho dřívější hudební parťák, producent Jeremy Rose, však tvrdí, že to bylo trochu jinak a že jméno pro Abela vymyslel on. Můžete si tedy vybrat.

Miley Cyrus

Že se ve skutečnosti nejmenuje Hannah Montana, což bylo pouze jméno její nejslavnější role, už dnes ví prakticky každý. Ani Miley Cyrus není skutečné jméno, které byste našli v dokladech této americké zpěvačky, herečky a skandalistky. Tedy alespoň do roku 2008, dnes už ano. Tehdy si totiž Destiny Hope Cyrus nechala své jméno oficiálně změnit na Miley. Za tuto přezdívku může její táta, slavný country zpěvák Billy Ray Cyrus, který ji od dětství přezdíval „Smiley“ tedy něco jako „Usměváček“. Jí se to líbilo. Z přezdívky vyňala první hlásku a udělala z toho své umělecké jméno. A dnes také světově proslulou obchodní značku.

Katy Perry

Předtím, než se stala světově známou popovou zpěvačkou a sexuálním symbolem, zpívala s gospelovým sborem převážně křesťanské písně. Tehdy ale ještě vystupovala pod svým skutečným jménem Katy Hudson, pod nímž dokonce vydala jedno album křesťanského popu. Pak si jí ale všimli vlivní agenti a začali plánovat její hvězdnou kariéru. Trochu problémem však bylo, že na scéně už jedna nositelka podobného jména byla. Konkrétně herečka Kate Hudson (jinak také dcera Goldie Hawn). A z toho hrozil potenciální konflikt. Katy se tak rozhodla používat dívčí jméno svojí matky. Katy Perry byla na světě.

Iggy Azaela

Amethyst Amelia Kelly. To je samo o sobě jméno jako zvon, které by se jistě skvěle vyjímalo na obalu desky. Třeba jenom to první, křestní. Rapperka, které je jeho nositelkou, se však proslavila pod jménem úplně jiným. Asi vás napadne, že jméno Iggy Azaela je inspirováno rockerem Iggy Popem. To je však pravda jen zčásti. Iggy Pop totiž bylo jméno jejího psíka. A jednou, když ho uštknul had a on málem zemřel, nechala si jméno Iggy vygravírovat na zlatou destičku, kterou nosila na krku. „Hodně lidí si tehdy myslelo, že Iggy je moje jméno a začali mi tak říkat,“ řekla k tomu umělkyně. „Chvíli jsem tak i vystupovala, ale můj dědeček si myslel, že bych měla mít i nějaké příjmení. A tak jsem k tomu přidala jméno ulice, na které jsem tehdy bydlela. Zní to celkem feminně a myslím, že to dobře vyvažuje tu maskulinitu, která čiší ze jména Iggy,“ říká Iggy Azaela.

Frank Ocean

Také pětatřicetiletý americký zpěvák Christopher Edwin Breaux patří k těm, jímž se nelíbí, jakým jménem ho rodina obdařila. A tak se v roce 2010 rozhodl, že si ho změní. „Byla to ta nejvíce posilující věc, kterou jsem v tom roce. Šel jsem na službu LegalZoo (online služba, umožňující vyřizování administrativy) a změnil si jméno na Frank Ocean. Cítil jsem se při tom fakt skvěle. Nikdo z nás není jenom jménem, které dostal. Pokud se ti tvoje jméno nelíbí, tak si ho prostě změň,“ řekl k tomu Frank. Změna jeho jména mu pak byla úředně umožněna v roce 2014, od té doby jej má i ve všech dokladech.

John Legend

Americký soulový a rnb hudebník John Rogers Stephnes si začala říkat John Legend poté, co mu jeho kamarád, básník J. Ivy, jednou řekl, že jeho hudba zní, jako by pocházelo od některé z legend žánru. Hudebník o tom chvíli přemýšlel, ale zpočátku měl pochyby, jestli by jméno John Legend nebylo přece jenom trochu troufalé. „Říkal jsem, si, že lidi si určitě budou myslet, že bych měl být setsakra dobrý, když si o sobě myslím, že jsem legenda a říkám si tak. A tak mě napadlo, tak ať. Aspoň budu mít motivaci dělat nejlepší hudbu, jakou dokážu. Od té doby žiju a tvořím tak, abych si to jméno zasloužil. Je to pro mě nejlepší bič,“ řekl John Legend.

Lil Nas X

Je hned několik hudebníků současné generace, kteří své umělecké jméno odvodili od přezdívky, kterou používali na internetových fórech nebo sociálních sítích. Vedle zpěvačky Charli XCX mimo jiné i rapper Lil Nas X, vlastním jménem, jemuž rodiče dali jméno Montero Lamar Hill. „Nejdřív jsem si říkal jenom Lil Nas. Bylo to v době, kdy jsem svoji kariéru ještě nebral nějak extra vážně a skoro každý rapper měl jméno, které začínalo na Lil (tedy zkráceně little). Pak, když jsem to už bral seriózněji, bylo na změnu jména pozdě, protože jsem už měl určité renomé a nechtělo se mi začínat úplně od znova. A tak jsem tam přidal to X,“ řekl k tomu.

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM