Trendy Expres /
Celý playlist
Rozhovory

Calin: Mým cílem bylo dělat krásný písničky pro holky a zalíbit se

Avatar photo Petr Novák
Jeden z nejúspěšnějších umělců současnosti, brněnský zpěvák a rapper Calin, navštívil Večerní show. Vladovi a Radkovi představil nové album Pop Star. Řeč byla ale také o hudebních vzorech, trendech i penězích. A došlo i na vyznání lásky legendárním zpěvákům, jejichž jméno mnohé překvapí.
03. 06. 2022

Skoro všichni rappeří zpívají

Vyšlo nové album Popstar, cítíš se být popovou hvězdou?
Na jednu stranu ano, na druhou ne. Je to symbolické, protože říkat si v dnešní době rap star je trochu od věci, protože rap je prostě pop. A tím, že k tomu ještě zpívám, tak to přišlo samo a pojmenoval jsem album Pop Star.

Kdy ses dostal k hudbě?
K hudbě jsem byl rodiči vedený celý život, ale v té dnešní formě to začalo v nějakých osmnácti letech, kdy jsem se seznámil s celosvětovou tvorbou. Třeba s Weekndem a různými temnými věcmi. Od té doby jsem začal dělat to, co dělám dodnes, i když forma se měnila. Předtím jsem hrál na kytaru a zpíval jsem, můj cíl bylo dělat krásný písničky pro holky a zalíbit se.
A možná bych to dělal dodnes, kdybych v roce 2013 nenarazil na temné album Trilogy od Weeknda, což mi totálně změnilo život i pohled na všechno. Poslouchal jsem český rap a chtěl ho i dělat, ale začal jsem do toho dávat více zpěvu, což se potýkalo s velkou vlnou nenávisti. Viděl jsem to perspektivně a během relativně krátké doby všichni změnili názor. Dnes už skoro všichni rappeři zpívají.

Jaké bylo vyrovnat se s těmi nenávistnými názory?
Ze začátku jsem nemohl vystupovat před popovými zpěváky, tak mně dávali před rappery, takže jsem třeba předskakoval Milion+, kteří v té době byli docela tvrdí a měli ostré texty. A já tam stál s mikrofonem a lidé nevěděli, co si myslet. Chtělo to trpělivost.

Video s rozhovorem

Katarzia: Práce se zvukem a elektronikou je budoucností hudby

Proces tvorby začíná pocitem

Jak často jezdíš do rodného Moldavska?
Snažíme se tam jezdit alespoň jednou ročně v návaznosti na aktuální situaci, nejlépe v létě. Rodiče mě tam od malička posílali na prázdniny, jsem za to rád.

Jsou v tvé hudbě nějaké vlivy moldavské hudby?
Narodil jsem se v Moldavsku, ale v Česku žiji dlouhou dobu, jsem v podstatě počeštělý včetně mentality a stylu hudby. Kdybych chtěl poslouchat nějaký hip-hop, tak z Rumunska, protože v Moldavsku se mluví rumunsky, ale převládá tam spíše folklor.

Máš zajímavý způsob projevu i frázování, byla to pro tebe přirozená cesta?
Projevuje se fakt, že jsem z Moldavska a projevuje se to samo od sebe. Všiml jsem si, že se to děje i u Annet X nebo Viktora Sheena, kteří jsou také z východních států, v jejich tvorbě je slyšet, že slova spojují jinak. Někdo mi říkal, že mi nerozumí, prostě záleží, kdo to poslouchá.

Jak u tebe vypadá proces vniku nového tracku?
Začíná to pocitem nebo emocí, které bych chtěl vyjádřit v té skladbě, tím směrem se ubíráme. Většinou začnu nějakým popěvkem, melodií a do toho se snažím ohýbat slova.

Je pro tebe výhodu, že hraješ na kytaru?
Už méně, ale maminka je dirigentka, takže jsem byl od malička vedený tímto směrem, hrál jsem na klarinet, chodil do sboru nebo na hudební nauku. Sice jsem to nenáviděl, ale teď se k tomu snažím vrátit.

Mutanti hledaj východisko: Kované rappery nezajímáme, hrajeme elektro-hiphopo-něco

Není špatné si za věci nechat zaplatit

Tématem tvých textů jsou holky, party, často zmiňuješ peníze. Jak moc jsou pro tebe peníze důležitým tématem?
Hudbu dělám, protože ji miluju. Hrozně dlouhou dobu jsme to všechno dělali z vášně a za dobré slovo. Dostal jsem se do fáze, kdy jsem si uvědomil, že vůbec není špatné si za věci nechat zaplatit. Peníze potřebuji k životu a touhle nenásilnou formou je to potřeba zmiňovat, protože peníze se musí točit. Člověk se chce mít hezky. A kdo říká, že ne, lže.

Proplouváš mezi různými žánry, často jsou v tvých skladbách slyšet i folkové vlivy.
Miluji všechny formy hudby. Občas na mě přijde nálada, že si chci vzít kytaru, zazpívat, vylít srdíčko, nezavírám dveře před žádnou formou hudby. Co mě nadchne, to rád udělám. Vůbec se nevymezuji.

Českou hudební scénu zaskočila předělávka skladby Podvod od Nedvědů, která zazněla ve filmu Shocky a Morty. Jak ses k tomu dostal?
Já tu písničku miluji, miluji Nedvědy. Ozvali se nám z produkce filmu s nápadem, abychom ten track předělali a obohatili novými prvky. Věděl jsem, že ta písnička je český poklad. Do toho kdybych sáhnul a nesedlo to, tak si podkopu kariéru. Naštěstí to sedlo, jak jsme si představovali.

Prý vám souhlas musel dát i Honza Nedvěd, potkali jste se?
Bohužel jsme se nepotkali, zemřel mu bratr a nepodařilo se to. Já doufám, že se to v budoucnu povede a dovím se, co na to říká, snad se mu to aspoň trochu líbilo.

Co Calina baví a naplňuje? O čem je track Praha / Vídeň? Jak to má s angličtinou v textech? Jak vypadají jeho živá vystoupení? A jaké jsou jeho plány do budoucna?
Poslechněte si v našem podcastu nebo se podívejte na video.

Štěpán Kozub: Člověk se při humoru nesmí bát

Calin

Brněnský zpěvák a rapper s moldavskými kořeny, patří mezi nejvýraznější a také nejžádanější postavy tuzemské rapové a progresivně popové komunity. Z jeho druhé desky Popstar se stal fenomén a singly Hannah Montana, Asgard a Praha / Vídeň zná snad každý, komu ještě nebylo třicet. Pro tuhle generaci je Calin největší hrdina posledních měsíců. Vypráví příběhy o slávě, úspěchu i značně komplikovaných vztazích, mluví jazykem generace vyrůstající v digitálním věku a žijící v překotném tempu.

Jeho nahrávky jsou plné emocí, prostupuje jimi melancholie, euforii střídá bezútěšnost. Zpěvák s moldavskými kořeny je součástí Rychlých kluků, brněnské crew, kde působí i další žádaní interpreti jako Stein27 nebo Kojo. Calin se dokonale adaptoval na prostředí nul a jedniček a digitální popularitu přetransformoval v nebývalý zájem i mimo virtuální vesmír. Vidět frenetické nadšení takřka třiceti tisíc návštěvníků brněnského Majálesu bylo skutečným zážitkem. Jestli má někdo šanci prolomit pomyslnou bariéru mezi mediálním světem a takzvanou rapovou scénou, být akceptován hudebními novináři a třeba si dojít pro jednoho z hlavních Andělů, je to právě Calin.

Kam dál? James Cole: Konečně vyrostla nová pracovitá generace, mládí přineslo do hudby disciplínu


Úvodní foto: Warner Music / Radim Zbořil

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM