Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Miliony diváků na jednom koncertě, Metallica na Antarktidě a vědecky potvrzená chytlavost Spice Girls: Zajímavosti ze světa hudby

Avatar photo Pavel Kučera
05. 10. 2022

Přinášíme vám deset vtipných a zajímavých faktů z hudebního světa, o kterých jste dost možná neměli vůbec tušení. Víte, co je nejprodávanější české album? Na který koncert přišlo nejvíce lidí na světě? A znáte nejchytlavější píseň vůbec?

Čtěte dále a dozvíte se, proč měl Král popu Michael Jackson zájem o koupi komiksového studia Marvel nebo že vynálezce kultovních kytar neuměl na své nástroje ani zabrnkat. 

Kdo měl otce nájemného vraha a koho si George Lucas vyhlédl nejprve jako truhláře? Slavní a zajímavosti jejich života

Michal Plšek / 15. 09. 2022

Classic Is Not Dead

Schválně si tipněte, který hudebník prodal v roce 2016 nejvíc hudebních cédéček. Beyoncé, Adele, Drake nebo Wolfgang Amadeus Mozart? Ano, správně je za D. V tomto roce to totiž vycházelo na 225 let od úmrtí slavného rakouského komponisty a jednoho z největších hudebních géniů vůbec. Vydavatelství Universal Music proto k této příležitosti vydalo osmidiskový box set, jehož celý dvousetisícový náklad se poměrně záhy vyprodal (celkem je to tedy milion šest set tisíc cédéček přesně). 

Nejnavštěvovanější koncert

Tady se pohybujeme čistě v rovině odhadů, protože nikdo to přesně spočítat nedokázal. Nicméně je to uvedeno i v Guinessově knize rekordů, takže úplný nesmysl to v žádném případě nebude. Hudebním vystoupením, na které přišel největší počet lidí, je podle oficiálních údajů novoroční koncert Roda Stewarta v roce 1994 na brazilské pláži Copacabana, kam přišlo odhadem 4,2 milionů lidí. Což je jako půlka naší republiky. Anebo skoro celé Slovensko.

Nejchytlavější píseň

Přemýšleli jstě někdy, co je nejchytlavější písní všech dob. Několik anglických výzkumníků z The Museum of Science and Industry se nad tím v roce 2014 vážně zamyslelo a vytvořilo online test, který obsahoval úryvků z popových hitů, sahajících až do 40. let minulého století až do současnosti, a požádalo 12 tisíc účastníků, aby co nejrychleji skladby identifikovali. Výsledek byl trochu překvapivý. Nejrychleji lidé identifikovali Wannabe od Spice Girls, a to v průměru za 2,3 sekundy. Přitom k průměru ostatních skladeb potřebovali času skoro dvakrát tolik.

Mekka metalistů 

Možná si říkáte, že Česko je země tvrdé muzice zaslíbená a určitě tu máme největší počet metalových kapel na obyvatele. Ovšem mýlíte se. Přeborníky jsou v tomto jednoznačně Finové. Podle mapy, kterou na Redditu vytvořil uživatel s přezdívkou Depo, je Finsko domovem nejvíce kapel tohoto žánru, protože tu na sto tisíc obyvatel připadá 53,5 metalových skupin. Což je celkem dost. A v závěsu za Finskem jsou Švédsko a Norsko. Pouhým nahlédnutím do mapy pak zjistíte, že jsme ve skutečnosti za nimi a jsme tedy spíš průměr. V Africe pak hodnoty dosahují skoro čisté nuly.

Ve znamení tvrdých kytar: Jaké filmy uctívají metalovou hudbu a kterým se raději vyhnout obloukem

Carlito Brigante / 16. 09. 2022

Nejprodávanější české album 

O tom, že Thriller od Michaela Jacksona je neprodávanějším albem v historii, jsme asi psali mnohokrát. Ale víte, které je nejprodávanější album v Česku? Prvenství sotva mohl urvat někdo jiný než Karel Gott, jehož album Vánoce ve zlaté Praze z roku 1969 bylo v roce 2004 oceněno multiplatinovou deskou. Celkově se tohoto alba, které Gott natočil za doprovodu Pražských madrigalistů, prodaly bezmála dva miliony kusů, a to u nás i v zahraničí.

Nevzdělaní Brouci

The Beatles jsou i mnoho desetiletí po svém rozpadu považovaní za jednu z nejdůležitějších a nejpopulárnějších hudebních skupin historie. A desítky jejich hitů znají miliardy lidí po celém světě. Možná si říkáte, že čtveřici John, Paul, George a Ringo k tomu napomohla znalost hudební teorie a osvědčených postupů, které ve svojí tvorbě uplatňovali. Přesný opak je však pravda. Ani jeden ze členů této čtveřice neuměl číst ani psát noty a dokonce neměli ani velkou povědomost o základech hudební teorie. V roce 2018 to natvrdo přiznal sám Paul McCartney s tím, že veškerou hudbu skládali spíše pudově a pocitově, než by nad ní příliš přemýšleli. Což je možná ale taky ten důvod, proč tak funguje a proč se The Beatles podařilo svojí hudbou tak zásadně změnit popovou i rockovou hudbu.

Foto: Courtesy Everett Collection / Profimedia

Metal pro tučňáky

Existuje celá řada hudebních hvězd, které pravidelně vyrážejí na hudební turné, s nimiž klidně i několik let v kuse obrážejí planetu. Je vlastně trochu překvapivé, že pouze jedna jediná skupina koncertovala na všech sedmi světadílech, tedy včetně Antarktidy, kam se asi takový Justin Bieber hned tak koncertovat nevydá. To však neplatí pro americkou heavymetalovou legendu Metallica, která na Antarktidě hrála. A to během svého turné v roce 2013. Moc lidí tam samozřejmě nebylo. Koncertu přihlíželo sto dvacet vědců a výzkumníků ze stanice Carlini Station a také několik zvědavých tučňáků.

Spider-Jackson

Michael Jackson byl obrovským fanouškem Spider-Mana a velmi toužil ztvárnit osobně tuto roli i na filmovém plátně. Majitele Marvel Comics, jímž byl v té době Stan Lee, se v 80. letech pokoušel osobně přesvědčit, aby dal jeho projektu zelenou. Lee však nesouhlasil, a tak Jackson nasadil největší páky. Pokusil se Marvel Comics odkoupit, aby mohl svůj plán realizovat. Lee, jak prozradil po Jacksonově smrti v roce 2018, se však domníval, že i když by Jackson mohl být dobrý Spider-Man, nebyl příliš dobrý obchodník a že by značku pohřbil, tudíž s prodejem nesouhlasil.

Kouření za peníze

Ne, skutečně se nedostáváme na bulvární úroveň, v níž by došlo na nějaké sexuální praktiky. Trochu překvapivým faktem je, že zpěvák skupiny Guns N’Roses Axl Rose a také jeho parťáky Izzy Stradlin si na počátku svojí kariéry, tedy ještě předtím než se stali slavnými a bohatými rockovými bohy, přivydělávali kouřením cigaret. Jednalo se vědecký experiment UCLA (University California Los Angeles), kde bylo jejich úkolem kouřit jednu cigaretu za druhou, přičemž za každou hodinu si takto vydělali 8 dolarů. Kolik toho dokázali za den vykouřit, známo není, nicméně i to může být důvodem, proč má Axl při mluvě tak hluboký hlas, ačkoliv coby zpěvák je znám svým ječákem.

Love Me Fender 

Jméno Fender je dnes pro všechny hudební fanoušky synonymem skvostných elektrických kytar a baskytar. Jejich vynálezcem byl americký technik Leo Fender, který se před druhou světovou válkou živil jako opravář rádií, ale později se začal zajímat o kytary. A v 50. letech minulého století pak jeho kytary ovládly trh hudebních nástrojů. Co je však skutečně překvapivé, je fakt, že Fender na kytaru ani baskytaru hrát neuměl a nikdy se to ani nenaučil. Dobře však rozuměl elektrice a přenosu zvuku, díky čemuž byl schopen vynalézt snímače, kterými jsou dodnes osazovány modely Stratocaster i Telecaster a další z nich vycházející. Sám si na ně však nikdy zahrát nedokázal, přesto byl v roce 1992 uveden do Rock’n’Rollové síně slávy.

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Rukopis sežraný psem, papoušek nahrazený havranem i odmítaná J. K. Rowling: Sedm zajímavostí ze světa knih

Petr Šilha / 07. 09. 2022

Úvodní foto: Columbia Pictures / Courtesy Everett Collection / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM