Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Koncert v nebi: Letos nás opustili uznávaní filmoví skladatelé, bubeník Foo Fighters, třetina Depeche Mode i Hanička Písnička

Avatar photo Pavel Kučera
29. 12. 2022

Letošní rok ještě neskončil a hudební scéna už tak přišla o celou řadu významných a jedinečných hudebních osobností. Pojďme se ohlédnout za některými ze slavných hudebníků, kteří budou mít v biografii už navždy rok úmrtí s číslicí 2022.

Na Štědrý den rozesmutnila všechny fanoušky taneční hudby zpráva, že 23. prosince nás opustil Maxwell Fraser aka Maxi Jazz, anglický hudebník, rapper, zpěvák, textař a skladatel, který proslul zejména jako frontman Faithless. Kdo mu v hudebním nebi bude od letoška dělat společnost? 

Nejlepší alba roku 2022: Skvělou desku letos nahrála Královna popu Beyoncé, fenomenální The Weeknd i dublinští pankáči

Pavel Kučera / 28. 12. 2022

Meat Loaf (*1947)

Jeden z největších rockových hlasů, ale také vcelku uznávaný herec (vzpomeňme například na jeho roli ve filmu Klub rváčů či v The Rocky Horror Show), se narodil v americkém Dallasu v rodině učitelky a policisty, z nějž se stal těžký alkoholik. Ve svých šestnácti letech byl Marvin Lee Aday, což je jeho pravé jméno, přímo v Dallasu nedaleko místa, kde byl zastřelen JFK. Svoji první rockovou kapelu založil v Los Angeles a jmenovala se Meat Loaf Soul. Z ní pak vzešlo jeho umělecké jméno. Jeho první album Bat Out Of Hell z roku 1977 je dodnes jedním z nejprodávanějších alb historie a skvěle si vedla i další dvě alba z celkové stejnojmenné trilogie. Zemřel 20. ledna údajně na komplikace spojené s Covid-19.

Mark Lanegan (*1964)
Americká grunge formace Screaming Trees sice nebyla tak masové slavná jako jejich souputníci Nirvana, Pearl Jam či Soundgarden. Je to však skupina z tohoto ranku, která byla mimořádně oblíbená mezi samotnými hudebníky. A jejich frontmana Marka Lanegana považuje za jeden ze svých životních vzorů mimo jiné Václav Havelka ze skupiny Please The Trees. Lanegan však měl také svoji sólovou kariéru a prošel i formacemi Queens Of The Stone Age či The Gutter Twins. A spolupracoval s hudebníky jako Bomb The Bass, Manic Street Preachers či Unkle. Nalezen byl mrtev ve svém domě v irském městě Killarney 22. února, bylo mu padesát sedm let. Příčina smrti nebyla zveřejněna, Laneganovi však následně poctu složila celá řada hudebních hvězd jako Eddie Vedder, Iggy Pop, Moby, Nick Cave či Slash.

Taylor Hawkins (*1972)

Tahle zpráva zasáhla celý rockový a hudební svět jako blesk z čistého nebe. Věčně rozesmátý sympatický blonďák, který byl vedle Davida Grohla patrně nejvíce oblíbeným členem americké rockové party Foo Fighters, byl čerstvě padesátiletý. V kolumbijské Bogotě, kde skupina vystupovala, si však 25. března náhle zavolal ambulanci kvůli ostré bolesti na hrudníku. Hotelový personál už jej však našel na podlaze bez známek života a příchozí lékař mohl pouze diagnostikovat smrt. Pitva odhalila, že měl v době smrti deset různých toxických látek včetně opiátů nebo THC, smrt tedy byla podle nich zapříčiněna předávkováním. Proti tomu se však ohradila řada jeho přátel, mezi nimi Chad Smith z Red Hot Chilli Peppers nebo bubeník Pearl Jam Matt Cameron, kteří tvrdili, že Hawkins nikdy tvrdé drogy nebral, již dlouho však čelil extrémnímu vyčerpání, v němž si pomáhal léky. Tak či onak, bubeník Foo Fighters bude nejen svým fanouškům chybět.

Vangelis (*1943)

Bez hudby tohoto řeckého rodáka si nelze představit hudbu k zásadním filmům jako Blade Runner, 1942: Dobytí ráje, Vzpoura na lodi Bounty či Ohnivé vozy. Byl jedním z průkopníků syntezátorů a dodnes se na něj odkazuje řada o dvě i tři generace mladších muzikantů, kterým učaroval tím, co dokázal ze svého syntezátoru Yamaha CS-80 vymáčknout. Zejména v případě zmíněného Blade Runnera. Jeho kariéra trvala přes padesát let a Evangelos Odysseas Papathanassiou, jak zní jeho plné jméno, se během ní stal jednou z nejdůležitějších postav syntezátorové hudby vůbec. Zemřel 17. května v pařížské nemocnici následkem komplikací způsobených nemocí covid-19.

Andy Fletcher (*1961)

Ačkoliv nebyl frontman David Gahan v první polovině 90. let daleko od smrti (několik minut byl dokonce v té klinické), nakonec není – trochu překvapivě – prvním členem této kultovní skupiny, který opustil pozemský svět. Tím se stal klávesista Andy Fletcher, jehož hudební přínos skupině podle nejbližšího okolí sice nebyl až tak zásadní, přesto však pro ni byl nepostradatelný. A to mimo jiné proto, že i ve svých nejslavnějších dobách skupina fungovala prakticky bez manažera, jehož roli zastával právě Fletcher. Později management této čtveřice (a následně trojice) nebyl na jeho bedrech, jeho organizační talent byl pro kapelu zásadní. Navíc v rozhovorech působil jako ten často nejvtipnější a nejsdílnější člen. Zemřel následkem srdeční příhody 26. května ve svém době v jihanglickém Brightonu.

Olivia Newton-John

Co by byly maturitní večírky bez písniček z filmu Pomáda. Ty nazpívala tato pohledná Australanka v duetu se stejně sympatickým Johnem Travoltou, se kterým vytvořili jednu z nejslavnějších dvojic filmového plátna. Olivia řadu let zápasila s karcinomem prsu, který se jí dařilo léta zvládat. A současně byla jednou z žen, která udělala velmi mnoho pro prevenci tohoto onemocnění tím, že o něm veřejně mluvila. V roce 2017 se jí však nemoc vrátila a začala metastázovat. Zemřela na ni 8. srpna. 

Hana Zagorová (*1946)

Nikoliv Lucie Bílá nebo Helena Vondráčková, natož Ewa Farna. Nejprodávanějších českou zpěvačkou všech dob byla Hana Zagorová, rodačka ze slezských Petřkovic. Za svoji kariéru získala devětkrát Zlatého slavíka, a to v letech 1977 – 1985. Po Karlu Gottovi tak byla nejúspěšnější držitelkou tohoto ocenění, které mělo v předrevolučních dobách přece jenom určitou váhu. Zagorová nazpívala přes devět stovek písní a prodala více než deset milionů desek, což je v našich poměrech opravdu astronomické číslo, za což v roce 2014 získala diamantovou desku. V roce 2020 prodělala těžký covid, z nějž se ještě dokázala zotavit, přesto však na jejím dlouhodobě podlomeném zdraví zanechal následky. V pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze zemřela 26. srpna.

Coolio (*1963)

Byl to jeden z největších hitů 90. let. Skladba z roku 1995, do níž rapper Coolio použil refrén ze skladby Passtime Paradise (1976) od Stevieho Wondera a přejmenoval ji na Gangasta’s Paradise, zazněla ve filmu Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer, který byl vlastně remakem školního dramatu Panu učiteli s láskou (1967), ve kterém hrál hlavní roli Sydney Poitier. Byl z toho obrovský hit a také cena Grammy za nejlepší rapovou píseň roku. Artis Leon Ivey Jr., což je Cooliovo pravé jméno, však měl i další úspěšné singly jako Fantastic Voyage nebo C U When U Get There. Nalezen byl mrtev 28. září ve sprše domu svého kámoše v Los Angeles. Cizí zavinění bylo vyloučeno, podle Cooliova managera rapper zemřel následkem srdeční zástavy.

Jerry Lee Lewis (*1935)

Zpěvák a pianista Jerry Lee Lewis byl jedním z těch, kdo vymysleli rock’n’roll. A jeho skladba Great Balls Of Fire patří k jedné z nejslavnějších písní tohoto žánru. Tato píseň byla i součást příběhu prvního i druhého dílu filmu Top Gun. Zabiják (The Killer), jak se Lewisovi přezdívalo, byl považován za jednoho z prvních odvázaných frontmanů populární hudby a ačkoliv jeho popularita v šedesátých letech poměrně rychle uvadala, jeho vliv na populární hudbu byl enormní. Lewis zemřel 28. října ve svém domě v Nesbit v Mississippi, a to následkem mrtvice, kterou utrpěl už před dvěma lety. Paradoxně se zpráva o jeho úmrtí rozšířila zásluhou serveru TMZ již o dva dny dříve, než Lewis skutečně zemřel.

Michal Ambrož (*1954)

Kytarista a zpěvák skupin Jasná Páka a Hudba Praha, ale také člen projektu Divoký srdce, možná nebyl nejslavnějším rockovým hudebníkem české scény, ale rozhodně patřil k těm nejvlivnějším. Obě zmíněné skupiny se zcela zásadně zapsaly do tehdejší novovlnné scény 80. let a jejich skladby jako Ryba Badis nebo Špinavý záda patří k pilířům české rockové hudby. Ambrožův zdravotní stav byl již delší dobu chatrnější, přesto ještě letos na jaře pobýval několik měsíců v Dominikánské republice. O to více všechny jeho smrt 31. října zaskočila. Bylo mu teprve šedesát osm let.

Angelo Badalamenti (*1937)

Zejména fanoušky filmů (a seriálů) režiséra Davida Lynche v závěru roku zarmoutila tato zpráva. Lynchův dvorní skladatel a newyorský rodák zemřel ve věku pětaosmdesáti let. Setkání Lynche a Badalamentiho proběhlo spíše náhodou. Skladatel byl hlasovým koučem herečky Isabelly Rosselinni při natáčení filmu Modrý samet. Oba tvůrci si padli do oka a začali spolupracovat. Přičemž hudba byla do jisté míry jejich společným dílem, protože i sám Lynch je hudebně velmi nadaný. Nejslavnější melodií Badalamentiho (či dvojice) je pak jednoznačně ústřední melodie ze seriálu Twin Peaks. Jeho písně však nahrála široká škála zpěváků a zpěvaček od Niny Simone přes Dusty Springfield po Davida Bowieho. Zemřel 11. prosince v New Yorku.

Depeche Mode už nebudou jako dřív. Sbohem, Andy Fletchere

Pavel Kučera / 27. 05. 2022

Její čas byl pouhopouhé prozatím: Pět písní, které zajistily Haně Zagorové nesmrtelnost

Michal Plšek / 26. 08. 2022

Autor je hudební publicista
Úvodní foto: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM