Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

David Gahan: Dvě minuty byl mrtvý, dnes slaví šedesátiny

Redakce
Od dětství se potýkal s psychickými problémy, chodil za školu, měl problémy se zákonem. Pak se stal členem kapely Depeche Mode, vyhráno nad nepřízní osudu ale ještě neměl. Do života mu vstoupily drogy, které ho zabily. Tedy málem, dvouminutovou klinickou smrt přežil, načež se vyléčil ze všech závislostí a dnes díky tomu slaví šedesáté narozeniny. Dámy a pánové, David Gahan.
09. 05. 2022


Osudový David Bowie

Narodil se 9. května 1962 v Eppingu v anglickém hrabství Essex jako David Callcott. Otec ale rodinu půl roku poté opustil a matka se vdala za Jacka Gahana, který Davidovi dal své příjmení a dva bratry. Po Jackově smrti v roce 1972 se malý Dave dozvěděl pravdu o svém skutečném otci, která ho silně poznamenala. Rodinné trable se promítly i do Davidova dospívání, během puberty se tak párkrát ocitl ve vězení. Následně opustil školu a střídal zaměstnání. Nikde dlouho nezůstal.

Kde ale rád zůstával, to byly bary a noční kluby, kde zkoušel i hrát a zpívat. Jako fanoušek Davida Bowieho často volil právě písně z jeho repertoáru a jedna předznamenala Davidův další osud. Psal se rok 1980, když jedno pěvecké číslo – David zpíval píseň Heroes – viděl a slyšel Vince Clarke. Výkon ho natolik nadchl, že přišla pozvánka do kapely Composition Of Sound, ve které působili taky Martin Gore a Andrew Fletcher. A tak se zrodili Depeche Mode. Název skupiny vymyslel právě David Gahan, když listoval stejnojmenným francouzským magazínem.

Čtěte také: Co stojí za názvy a přezdívkami slavných hudebníků?

Dvě minuty mrtvý

Na začátku devadesátých let David přesídlil do Los Angeles, kde kromě hudby naplno propadl také drogám. Ze závislosti pak pramenily deprese. To byla doslova smrtící kombinace, která vyústila v pokus o sebevraždu v roce 1995. David skončil s podřezanými žílami v nemocnici. Rok na to se pak v hotelovém pokoji předávkoval speedballem, tedy koktejlem heroinu a kokainu, což vedlo ke dvouminutové klinické smrti. Po úspěšném oživení a nemocničním pobytu stanul Dave před soudem, který mu nařídil léčení. Dostavil se úspěch, David změnil životní styl, dodnes je čistý a jedinou jeho drogou je hudba. Vedle Depeche Mode slaví úspěch i sólové projekty a spolupráce se skupinou Soulsavers.

V roce 2009 lékaři našli v jeho močovém měchýři nádor, který úspěšně odstranili a Davida vyléčili. To už byl deset let šťastně potřetí ženatý s herečkou Jennifer Sklias-Gahan, se kterou má dceru Stellu Rose. Vychovávají spolu ještě jejího Jamese, kterého zpěvák v roce 2010 adoptoval. Z prvního manželství má Gahan ještě syna Jacka.Kam dál?
Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?


Úvodní foto: Depeche Mode

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM