Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Diamant v hrdle, miliardy na účtu: Popová diva Beyoncé slaví 41. narozeniny

Kristýna Ševčíková
02. 09. 2022

Multiplatinová umělkyně oceněná cenami Grammy, která je uznávaná pro své strhující vokály, videa i živá vystoupení. To je světoznámá diva Beyoncé Knowles. V neděli současná vládkyně popové říše sfoukne na svém narozeninovém dortu 41 svíček. 

Beyoncé Giselle Knowles-Carter se narodila 4. září 1981 ve městě Houston v americkém státu Texas. Kromě toho, že má diamant v hrdle, je také skladatelkou a herečkou. Poprvé upoutala pozornost koncem 90. let jako hlavní vokalistka R’n’B skupiny Destiny’s Child. Poté zahájila neuvěřitelně úspěšnou sólovou kariéru. Stala se jednou z nejprodávanějších hudebních umělkyň s vyprodanými turné a spoustou ocenění. Je také držitelkou rekordu mezi vítězkami cen Grammy v historii. Jako umělkyně jich získala už 28 (stejně má jen hvězdný producent Quincy Jones, o tři gramofonky víc získal dirigent Georg Solti).

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Zrodila se hvězda

Beyoncé začala zpívat už v raném věku a soutěžila v několika talentových show poblíž domova. Mnoho z nich vyhrála a postupně se začala vrývat do paměti publika, zejména díky svým tanečním a pěveckým schopnostem. Později se proslavila díky hudební skupině Destiny’s Child, kterou vytvořila spolu se svou sestřenicí Kelly Rowland a dalšími dvěma spolužačkami. Skupina několikrát změnila název i sestavu, než v roce 1997 uzavřela nahrávací smlouvu s Columbia Records. Dívky se brzy staly jednou z nejpopulárnějších R’n’B skupin, když vydaly své debutové eponymní album. Jejich následná deska The Writing’s On The Wall vynesla skupině dvě ceny Grammy a ve Spojených státech se prodalo více než osm milionů kopií. Survivor, třetí album skupiny, se dostalo na první místo v žebříčku prodejnosti.

Sólový úspěch

Po rozpadu skupiny se Beyoncé zaměřila na sólovou dráhu a v roce 2003 vydala své první album Dangerously In Love. Byl to pro ni obrovský úspěch jak komerční, tak umělecký, hudební kritici nešetřili chválou. Prodaly se miliony kopií a podařilo se jí získat také pět cen Grammy. Na albu Beyoncé spolupracovala s řadou dalších umělců, včetně Missy Elliott, Seana Paula a Jay-Z. Právě v tomto období se spekulovalo, že s posledně jmenovaným rapperem randí, ale pár svůj vztah veřejně nepřiznal. Oficiální „Ano“ si řekli v roce 2008. Na svět přivedli také tři potomky, desetiletou Blue Ivy a pětiletá dvojčata, chlapečka Sira a dceru Rumi. V roce 2004 se ještě znovu sešla skupina Destiny’s Child, aby vydala své poslední album Destiny Fulfilled, v následujícím roce se oficiálně rozpadla. V roce 2006 byla skupina oceněna hvězdou na hollywoodském chodníku slávy. Ženy se znovu spojily a ukázaly světu, že navzdory rozchodu nemají mezi sebou žádný svár.

Sběratelka zlatých gramofonků

V roce 2006 vydala Beyoncé své druhé sólové studiové album B’Day. Ačkoli velká část nesla ozvěny funku ve stylu 70. let, jeho nejúspěšnějším singlem se stala popová balada Irreplaceable. Tři roky na to následovala další deska, dvojalbum I Am… Sasha Fierce. Zatímco první polovina (I Am) ukázala zpěvačku v introspektivní náladě, druhá (Sasha Fierce) obsahovala písně vhodnější na taneční parket. Album přineslo několik hitů, včetně Single Ladies (Put a Ring on It) a vyneslo dalších šest cen Grammy. Jednalo se o nejvíce nasbíraných cen jedinou umělkyní za jeden ročník. Následovalo album s všeříkajícím názvem 4 v roce 2011, které nabídlo mix balad a tanečních skladeb. Na další rozsáhlé a hudebně pestré desce Lemonade z roku se pak zaměřila na témata zrady a vytrvalosti. Je koncipováno jako další vizuální album a dostalo podobu televizního speciálu na HBO. V roce 2018 vydali Beyoncé a Jay-Z společné album Everything Is Love a téhož roku se Beyoncé stala první černošskou hvězdou festivalu Coachella. Její vysoce ceněné vystoupení Homecoming je k vidění na Netflixu. Nejčerstvější záznam v diskografii Beyoncé má název Renaissance, na pultech obchodů se objevilo letos na konci června. 

Hvězda stříbrného plátna

Kromě koncertních záznamů je možné Beyoncé vidět ve filmech. Zahrála si například titulní hrdinku ve snímku Carmen: A Hip Hopera z produkce MTV, opravdový průlom ale znamenala její role Foxy Kleopatry ve filmu Austin Powers – Goldmember. V roce 2006 zazářila jako Deena Jones v Dreamgirls, filmové adaptaci broadwayského muzikálu o pěvecké skupině ze 60. let, výkon Beyoncé byl nominován na Zlatý glóbus a píseň Listen na Oscara. Film nakonec získal dva Oscary a tři Glóby, Beyoncé ale odešla z obou ceremoniálů s prázdnou. Chuť si nespravila ani s písní Be Alive k filmu Král Richard: Zrození šampionek, kdy zůstalo opět jen u nominací na obě prestižní ceny. 

Zpěv pro Obamovy a milionový byznys

V roce 2009 vystoupila na historické inauguraci prvního černošského prezidenta Spojených států, kde zazpívala píseň Etty James At Last pro první tanec Baracka a Michelle Obamových. Se všemi svými komerčními úspěchy byla Beyoncé v roce 2011 časopisem Forbes zařazena do žebříčku nejlépe placených hudebníků na světě. Byla jednou z pouhých pěti žen, které se na seznam dostaly. Zpěvačka byla také úspěšná v oděvním průmyslu, značku Ivy Park uvedla na trh v roce 2016 a položky se během uvedení nové kolekce téměř okamžitě vyprodají.

Kolik Grammy má Beyoncé a odkud pochází The Weeknd? Vyzkoušejte své znalosti populární hudby

Michal Plšek / 26. 08. 2022

Nejvlivnější ženy světa zábavy

Kristýna Ševčíková / 25. 05. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM