Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Inspirovala se Davidem Attenboroughem a hit ukrývala v šuplíku: Před 30 lety Björk začala svou sólovou kariéru

Avatar photo Pavel Kučera
05. 06. 2023

Do Prahy letos znovu opět dorazí islandská zpěvačka a umělkyně Björk. A v červnu je to přesně třicet let, co zahájila svoji mimořádnou sólovou hudební dráhu. Tu odstartovala vydáním svého debutového singlu Human Behaviour.

Na nezávislé scéně měla Björk Guðmundsdóttir měla celkem slušné renomé už od začátku 80. let, kdy působila v několika punkových skupinách jako Jam-80, Tappi Tikkarass nebo KUKL. Největšího úspěchu pak dosáhla skupina The Sucarcubes, s níž vydala i tří úspěšná alba a natočila i několik hitů, které se dostaly i na MTV, zejména pak skladba Hit z jejich třetího a posledního alba Stick Around For Joy (1991). V té době už však  Björk začala uvažovat o tom, že by se trhla a začala hudbu dělat na vlastní triko.

Hudební patrioti napříč regiony: Vypsaná fixa z Pardubic udělala San Piego, Robin Zoot adoruje rodné Sudety

Carlito Brigante / 18. 05. 2023

Poklad z šuplíku

Sugarcubes se rozpadli a Björk se přestěhovala do Londýna, kde se skamarádila s producentem Neelee Hooperem, který stál za zásadní deskou skupiny Soul II Soul a byl taky bývalým členem skupiny The Wild Bunch, z níž vznikli Massive Attack. Společná setkání vyústila v první singl Human Behaviour, který vyšel 7. června 1993. Björk tuhle skladbu ve skutečnosti napsala už v roce 1988. Ale rozhodla se píseň s kapelou The Sugarcubes nenahrát a nechala ji v šuplíku. Text byl inspirován chováním zvířat a lidskou psychologií. Björk v něm zpívá o zvířecích instinktech a lidském chování, které jsou podle ní velmi podobné. Zpěvačka později řekla, že ji k napsání této písně inspirovaly přírodopisné dokumenty BBC s Davidem Attenboroughem.

Osvěžení pro diváky unavené popem i grunge

Po hudební stránce skladba zněla velmi podivně a nečekaně. Tympány, které udávají její hlavní náladu, jsou samplem skladby Go Down Dying z roku 1970 od Ray Brown Orchestra, za níž stáli Antonio Carlos Jobim a Quincy Jones. A přesně tím zaujala tehdejší generaci diváků MTV, kteří už byli trochu unavení kolovrátkovým popem i hlučným grunge. Hodně tomu napomohl i výtvarně velmi nápaditý, vlastně trochu strašidelný i současně hravý klip, který natočil dnes velmi slavný francouzský režisér Michel Gondry. Zvířata v lese se v něm chovají jako lidé a lidé jako zvířata, což jen podtrhlo vyznění písně.

Rychlý hit

Píseň se rychle stala hitem, byla dobře přijata kritiky a umístila na vysokých příčkách hitparád v mnoha zemích po celém světě, včetně Velké Británie, Německa a Austrálie. Udělal tak skvělou startovní pozici pro nadcházející album, které Björk pojmenovala jednoduše Debut, ačkoliv to její debut samozřejmě nebyl. Islandská hvězda však se svým singlem Human Behaviour dokázala předvést svou originalitu a uměleckou vizi. Její hudební styl byl neotřelý a nebyl srovnatelný s tím, co se tehdy hrálo v mainstreamové hudbě. Což vlastně platí i po těch třiceti letech od vydání.

Chtěla dokázat, že netěží jen ze známého jména: Deska Janet bořila hitparády, obal pobouřil puritány

Pavel Kučera / 18. 05. 2023

Springsteen potěšil vlastence, The Beatles vsadili na své oblíbence a Pink Floyd na čistotu: Příběhy slavných obalů

Radek Honc / 31. 05. 2023

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Steve Eichner / WireImage / Getty Images

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM