Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Hudební patrioti napříč regiony: Vypsaná fixa z Pardubic udělala San Piego, Robin Zoot adoruje rodné Sudety

Avatar photo Carlito Brigante
18. 05. 2023

Máte rádi své rodné město a cítíte na sobě jisté znaky patriotismu? Nejste v tom sami! Stejné pocity má i spousta tuzemských interpretů, kteří se rozhodli ve své tvorbě uctít rodnou hroudu. Některé zhudebněné vzkazy už téměř zlidověly.

Možná se budete divit, kolik podobných autorských písní existuje. Třeba v následujícím článku najdete i vaše krajánky. 

Věk je jen číslo: Psát dějiny sportu ve věku sportovních důchodců zvládl boxerský fenomén, tenisová rekordmanka i český hokejový superman

Carlito Brigante / 09. 05. 2023

PSH (Praha)

Město s největším koncentrací obyvatel logicky disponuje i největší koncentrací aktivních hudebníků, ale nad všemi ční Peneři Strýčka Homeboye. PSH jeden ze svých největších hitů umístili na zásadní desku Repertoár z roku 2001. Od té doby je matka všech měst a nálad často zmiňována v jejich tvorbě a dokonce jsme se dočkali i poct jednotlivým místům či čtvrtím (na Jižním Městě a Smíchově by mohli vyprávět). Kariéra PSH je zkrátka navždy nesmazatelně spojena se vzornou reprezentací hlavního města.

Vypsaná fixa (Pardubice)

Pardubice jsou momentálně na hudební mapě i díky rapu, který reprezentuje stáj Milion Plus. Svůj milostný dopis městu perníku ale napsala především Vypsaná fixa, která dostala do našich zpěvníků slavné San Piego. Odkaz na své město textař a frontman Márdi nezapomene vměstnat minimálně do jedné písně na každé album. Vypsaná fixa nikdy nezapomněla na město svého původu, které tuzemské scéně dala nejlepší kapelu loňského roku. Alespoň podle cen Anděl, kde kapela letos zabodovala s albem Kusy radosti. 

Znouzecnost (Plzeň)

Svoje patrioty má samozřejmě i největší západočeské město, kde před 37 lety vznikla kapela Znouzecnost. A odkaz rodného města je jasně patrný, jak v kapelní, tak i sólové tvorbě jednotlivých členů. Nejpatrnější jsou pak vlivy rodného města slyšet v experimentálním projektu Mlýnek (Démophobia), který obsahuje už zlidovělé eposy Plzeňská a Plzeň – město. Tradičně silná plzeňská scéna může být na své rodáky hrdá.

Paulie Garand (Liberec) 

Přesuňme se na sever, kde se narodil jeden z básníků před mikrofonem. Paulie Garand je nesmazatelně spojen s Libercem, kterému věnoval jeden ze svých nejslavnějších tracků. „Mý město leží v pavučině lží, tak kdo dokáže v tomhletom žít? Sejmul jsem dávno klapky z očí, nechci být svědkem těchhle krádeží,“ zní v kritickém hitu, jehož refrénem se nese hlas dalšího místního rodáka, Jakuba Děkana. Tato dvojice si spolupráci na téma Liberec zopakovala v méně výrazném songu s názvem LBC. Kariéra a tvorba Paulieho Garanda je nesmazatelně spojena právě se s Libercem, do kterého často zasazuje i své videoklipy.

Robin Zoot (Ústí nad Labem) 

Jedna z největších hvězd pardubického labelu Milion Plus si o rodném městě vytvořila svou vlastní mytologii a dala vzniknout trilogii songů s lehce ironickým názvem Česká Florida. V Robinově tvorbě je krom nadsázky cítit hrdost a lásku k rodnému městu i kraji, jež dotáhl k dokonalosti na aktuálním počinu Make Sudety Great Again. Hra s kontrasty i doufání, že se přehlížený region dočká lepších časů, baví i nutí k zamyšlení. „Sudety, Česká Florida nejhezčí místo na zemi na střechu paneláku sedla vrána, zpívá o těch co jsou ztraceni,“ zní v pilotním singlu. 

Vinyly jsou in: V některých je krev hudebních hvězd, další voní jako marshmallow nebo roztávají během přehrávání

Barbara Hacsi / 07. 05. 2023

Mezinárodní den Slunce: Píseň o naší nejbližší hvězdě mají ve svém repertoáru The Beatles, Bob Marley i Vypsaná fixa

Pavel Kučera / 03. 05. 2023

Zdroj: YouTube 
Úvodní foto: archiv Vypsané fixy 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM