Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Hudební rekordy: Zapomeňte na The Beatles, U2 nebo Take That, nejlépe si v britské hitparádě vedli hardrockoví pardálové

Avatar photo Pavel Kučera
19. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Procházet si hitparádové statistiky může být zábava. Existuje jeden muž, který zaznamenal v žebříčcích úspěchy s tolika projekty, až mu to vyneslo zápis do Guinessovy knihy rekordů. A nejvíce zápisů do hitparád překvapivě nemá žádné jméno, které byste tipovali. 

John Travolta slaví sedmdesátiny: Za svou kariéru zaznamenal i hudební úspěchy

Pavel Kučera / 16. 02. 2024

Nejúspěšnější kapela funguje přes 60 let

O které kapele byste řekli, že má nejvíce úspěšných singlů v historii britské hitpárady? The Beatles? Ani náhodou. U2? To sotva. Take That? Samá voda. Jsou to Status Quo! Staří hardrockoví pardálové to společně táhnou už od roku 1962. Tehdy se ovšem jmenovali The Paladins. Jméno si změnili ještě několikrát, od roku 1969 pak vystupují pod tím současným. V roce 2005 byla kapela uvedena do Guinessovy knihy rekordů jako skupina, která má nejvíce úspěšných singlů v britské hitparádě. A to ze všech interpretů, jak britských, tak mezinárodních.

A to 64! Dvaadvacet z nich dosáhlo na první příčku. Jejich písně strávily v hitparádách souhrnně sedm a půl roku (přesně 415 týdnů) a celkem stošestkrát (!) se Status Quo objevili v televizním pořadu BBC s názvem Top Of The Pops.

Nejvíce zářezů pod různými jmény  

Fatboy Slim, Pizzaman, Beats International, Freak Power, The Brighton Port Authority a The Housemartins. To všechno jsou projekty, které spojuje jediný člověk, Norman Quentin Cook. Někdejší basák, později jedna z největších globálních postav elektronické taneční hudby. A Norman Cook je současně člověkem, který má nejvíce umístění v britské Top 40 pod hlavičkou různých projektů. Jako první byla už v roce 1986 kytarovka The Housemartins a jejich coververze skladby Caravan Of Love, původně od The Isley Brothers. Ještě větší hit byla o čtyři roky později předělávka skladby Just Be Good To Me od The SOS Band z roku 1983. Tu Cook nahrál se svojí novou kapelou Beats International pod názvem Dub Be Good To Me a zakomponoval do ní i basu ze skladby The Guns Of Brixton od The Clash a foukací harmoniku z Tenkrát za západě.

Pak přišla dvojice Pizzaman, kterou Cook tvořil s producentem Johnem Reidem a hned několik úspěšných singlů z alba Pizzamaniza z roku 1995. Ve stejném roce vyšlo první album skupiny Freak Power, kterou založil s trombonistou a zpěvákem Ashley Slaterem, pojmenované Drive-Thru Booty. Z něj se do Top 40 dostal singl Turn On, Tune In, Cop Out. A pak samozřejmě nastala éra Fatboye Slima s jeho nesmrtelnými hity Rockafeller SkankPraise You, Weapon Of Choice a řadou další. Zatím posledním Cookovým projektem je The Brighton Port Autority, neboli The BPA, na kterém spolupracoval s Davidem Byrnem či Dizzeem Rascalem. Album – jakkoliv zábavné – však výrazný komerční úspěch nezaznamenalo.

Na co sáhne, to se mu povede: Rekordman Fatboy Slim slaví 60

Pavel Kučera / 31. 07. 2023

Hudební rekordy: O největší koncert historie se přetahují Rod Stewart a francouzský elektronický mág

Pavel Kučera / 07. 02. 2024

Hudební rekordy: Kapela Metallica během jediného roku zahrála na všech sedmi kontinentech

Pavel Kučera / 23. 01. 2024

Hudební rekordy: Žádná deska už nepřekoná Thriller Krále popu

Pavel Kučera / 10. 01. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM