Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Pouhých sedmnáct dní stačilo k nahrání debutu snů: Před 40 lety Metallica vydala album Kill 'Em All

Avatar photo Pavel Kučera
25. 07. 2023

Kill ‘Em All není jen první album skupiny Metallica. Je to jedno z nejzásadnějších alb celého žánru. A jen málo alb tak výrazně definovalo tvář tvrdé kytarové hudby jako právě ono. Vyšlo přesně před čtyřiceti lety.

Vraťme se do absolutního pravěku heavy metalu. Do roku 1981, kdy se v Los Angeles potkali kytarista a zpěvák James Hetfield a bubeník Lars Ulrich a společně založili skupinu Metallica. O rok později skupina doplnila sestavu o kytaristu Dave Mustainea a baskytaristu Rona McGovneyho a začala se prezentovat na koncertech v Los Angeles a San Francisku.

 

Z mejdanu rovnou do studia: Před 25 lety Stardust vydali taneční hymnu 90. let, miliony za album odmítli

Pavel Kučera / 20. 07. 2023

Nejslavnější sestava

Metallica chtěla vytvořit vlastní unikátní zvuk. Jejich první demo s názvem No Life ‘Til Leather si získalo pozornost fanoušků a kritiků. Mustaine a McGovney nakonec sestavu opustili a nahradili je Kirk Hammet a Cliff Burton. Tak vznikla nejslavnější sestava kapely, jejíž existenci pak přetrhla Burtonova tragická smrt v roce 1986.

Nahrávání v tempu

V roce 1983 skupina podepsala smlouvu s nahrávací společností Megaforce Records a začala v Los Angeles pracovat na svém debutovém albu a bylo nahráno v Music America, jednom z nejlepších hudebních studií v New Yorku, s producentem Paulem Curciem. Nahrávání alba probíhalo ve velmi vysokém tempu během sedmnácti dní. Tento krátký časový rámec a nízký rozpočet nahrávání sice skupinu omezovaly, ale nakonec pomohly vytvořit surovou a energickou atmosféru alba. Písně z alba byly napsány hlavně Larsem Ulrichem a Jamesem Hetfieldem. Jejich texty se zabývají tématy jako jsou násilí, smrt a anarchie, což vytváří temnou a agresivní atmosféru.

Název inspirovaný policií

Název alba Kill ‘Em All byl vybrán po té, co Metallice někdo ukradl veškeré peníze a výbavu z dodávky během jejich koncertu v Bostonu. Když se skupina dozvěděla, že policie používá větu „kill ’em all“ k popisu způsobu, jakým mají zlikvidovat gangy, rozhodli se použít tento název pro své debutové album. Ten mimo jiné vystihuje agresivitu a temnou atmosféru alba, ale také ukazuje na Metalliku jako nekompromisní a rebelující proti autoritě. Obal alba navržený bubeníkem Lars Ulrichem a umělcem Pusheadem, ukazuje postavy mučedníků před zdí s nápisem Metal up your ass, což měl být původní název desky, ten však gramofirma nepovolila.

Pouhých devět písní

Album Kill ‘Em All bylo vydáno v červenci 1983 pod značkou Megaforce Records a mezi metalovými fanoušky bylo velmi dobře přijato. Obsahuje pouhých devět písní, včetně hitu Seek & Destroy, který se stal jedním z nejvýznamnějších kousků v historii thrash metalu. Dalšími skladbami na albu jsou například The Four Horsemen, Whiplash a Jump In The Fire. I přesto, že se dostalo jen na několik rádiových stanic a v prvních měsících po vydání mělo nízké prodeje, postupně se stalo kultovním albem a dnes je považováno za jeden z nejvýznamnějších debutů v historii metalové hudby.

Nezapomenutelný počin

V roce 2016 bylo album zařazeno do Grammy Hall Of Fame jako důležité album, které zachycuje jedny nejlepších výkonů v historii nahrávání. Přestože se skupina později stala ještě populárnější a produkovala řadu dalších klasických alb, Kill ‘Em All zůstává jedním z nejvíce nezapomenutelných počinů metalové historie. Album dokázalo spojit technické dovednosti s nezaměnitelným zvukem a přineslo do světa novou energii a naději pro fanoušky a kapely všech hudebních žánrů.

Miliony diváků na jednom koncertě, Metallica na Antarktidě a vědecky potvrzená chytlavost Spice Girls: Zajímavosti ze světa hudby

Pavel Kučera / 05. 10. 2022

Metallica oslavuje kulatiny: James Hetfield v slzách

Redakce / 13. 09. 2021

Autor je hudební publicista
Foto: Metallica / Ross Halfin

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM