Sunday Night Cream /
Celý playlist
Hudba

Barbadoská princezna má čich na hity a spolupracovníky: Rihanna slaví narozeniny

Avatar photo Pavel Kučera
20. 02. 2023

Už pětatřicáté narozeniny slaví zpěvačka, která za tu dobu stihla posbírat devět cen Grammy, čtrnáctkrát zdolat vrchol americké Billboard Chart a mimo jiné taky klofnout Lea Di Capria. Nás však bulvár nezajímá, my vám přinášíme výběr písní, které z Rihanny udělaly absolutní ikonu současného popu.

Rihanna, celým jménem Robyn Rihanna Fenty, se narodila 20. února 1988 ve městě Saint Michael na Barbadosu. Se svým partnerem, rapperem A$AP Rockym, má syna Noaha. A jak jsme mohli vidět během poločasového programu amerického Super Bowlu, brzy jim doma přibude další drobotina. Kromě hudební kariéry je Rihanna také zdatnou obchodnicí, díky svým módním a kosmetickým značkám se stala první miliardářkou mezi hudebnicemi. Ale pozor, tohle je ryze hudební článek.   

Paris Hilton slaví narozeniny: Z bláznivé večírkové barbíny se změnila v zodpovědnou matku

Karin Šnýdrová / 17. 02. 2023

We Found Love (2010)

Ačkoliv se může zdát, že tahle písnička je pro Rihannu vyloženě stvořená, skotský taneční producent Calvin Harris ji vůbec nepsal přímo pro ni. Dlouho neměl představu o tom, kdo bude tento hit zpívat, skladba tak obešla několik zpěvaček. Jako první svůj vokál zkusila dodat Leona Lewis, ale nevydala ji. Po ní se skladba mimo jiné dostala také k Nicole Scherzinger z Pussycat Dolls, ale ta ji odmítla. Rihanna však takovou chybu neudělala a skladbu proměnila ve zlato. Písnička vyšla na její šesté desce Talk That Talk. Skladba se dostala na vrchol americké hitparády a byla tam nejdéle trůnící zpěvaččinou skladbou, čímž překonala úspěch hitu Umbrella.

Umbrella (2007)

A právě Umbrella je další písní, kterou její autoři původně psali pro úplně jinou zpěvačku, nakonec ji ale proslavila Rihanna. Producentský tým Tricky Stewart, Kuk Harrell and The-Dream při skládání této skladby myslel na Britney Spears, která pár let předtím skvěle zabodovala se skladbou Toxic. Jenomže ta odmítla. Autoři pak oslovili Mary J. Blige, ale ani té se skladba nepozdávala. Harrel pak skladbu natočil s Rihannou, ale zejména Stewart si nebyl vůbec jistý, jestli je pro skladbu ta pravá. Když však do projektu vstoupil i Jay-Z, který ke skladbě napsal a nahrál vlastní part, začalo to prý dávat smysl i jemu. A fanouškům, kteří ji dostali na první místo hitparád po celém světě, očividně taky.

All of the Lights (2010)

Do vynikající společnosti dvou kolegů, Kanye Westa a Kida Cudiho, kteří byli v té době zrovna na absolutním vrcholu, se Rihanna dostala i s touhle skladbou. Dominují jí burácející bicí a impozantní fanfáry dechů. Proslavená je ale i strhujícím klipem, jehož první polovina je jasně inspirovaná typografickým klipem D.V.N.O. od Justice. Skladba vyšla na slavné desce Kanyeho Westa My Beautiful Dark Twisted Fantasy a Kanye jí osobně desku přehrál zhruba tři měsíce před jejím vydáním. „Už tehdy jsem říkala, že All Of The Lights je můj favorit z ní. A když mi pak o pár týdnů později zavolal ve dvě ráno, abych hned přišla a dotočila do ní vokály, samozřejmě jsem neodmítla,“ řekla k tomu později Rihanna.

FourFiveSeconds (2015)

Rihanna se ke spolupráci se svým kámošem Kanye Westem vrátila ještě jednou, před osmi lety. Opět si k tomu přizvali někoho třetího do party. Tentokrát to nebyl nikdo menší, než ex-Beatle Paul McCartney. Iniciátorem projektu byl Kanye, který s Rihannou předtím pracoval na její desce Anti a současně se spřátelil se Sirem Paulem. A tak se rozhodl, že vytvoří jednu z nejnepravděpodobněji znějících hudebních spoluprací všech dob. Vyšlo to skvěla a skladba, postavená zejména na McCartneyho akustické kytaře, byla pro legendárního hudebníka první skladbou po pětatřiceti letech, která se dostala do americké Top 5.

Don’t Stop The Music (2007)

Tato skladba má jednu velmi výraznou českou stopu. A to pochopitelně proto, že její slavný videoklip se natáčel v Praze. Konkrétně zejména v klubu Radost FX a několika přilehlých místech na Bělehradské ulici na Vinohradech, kde se nachází. Píseň, která pochází z Rihanniny třetí desky Good Girl Gone Bad, však má v kreditech mezi autory uvedeného i Michaela Jacksona. A to z toho důvodu, že obsahuje sampl ze skladby Wanna Be Startin’ Something právě od Krále popu. Ostatně jeho charakteristické výskání, pocházející právě z této skladby, je slyšet v podstatné části písně.

Love The Way You Lie (2010)

Rapový mogul Eminem Rihannu ulovil pro účely svojí sedmé studiové desky Recovery. Téma skladby se točí kolem fyzického násilí ve vztahu, což bylo pro Rihannu velmi osobní téma. Sama se totiž stala obětí násilí od svého dlouholetého partnera, rappera Chrise Browna. A osobně prohlásila, že do této spolupráce šla především proto, že se jí téma dotýkalo, měla s ním osobní zkušenost a chtěla ve svojí tvorbě mít píseň, jíž se s tímto problémem vypořádá. K písni vznikl i celkem jednoznačně formulovaný videoklip, v němž hlavní role svárlivého páru ztvárnili známá hollywoodská sexbomba Megan Fox a britský herec Dominic Monaghan, známý také z Pána prstenů Petra Jacksona.

Only Girl (In The World) (2010)

V roce 2010 měla Rihanna neuvěřitelná čtyři první místa v americké Billboard Chart. Byl to bez velké nadsázky její rok. Skladba Only Girl (In The World) byla jedním z nich (vedle skladeb Rude Boy, What’s My Name a výše zmíněné Love The Way You Live s Eminemem). Skladba přitom celkem výrazně vybočuje z tradičního stylu zpěvačky, který je obvykle spíš mixem R’n’B, popu, hiphopu a dancehallu. Svým syntezátorovým zvukem skladba mnohem více mířila na evropský trh a jednalo se o vůbec první skladbou nahranou pro její páté album Loud. V Anglii skladba hravě zdolala první místo hitparády a začalo se o ní hovořit jako o královně tehdy silně nastupujícího EDM. Chytlavému kouzlu skladby však hravě podlehli i američtí fanoušci a poslali ji na první místo taky. Stejně jako ti v Austráli, Irsku, na Novém Zélandu či v Itálii. V české rozhlasové hitparádě IFPI však byla nejvýše pátá. 

Diamonds (2012)

Je něco trochu děsivého na představě, že nějakou skladbu na YouTube viděly dvě miliardy lidí. Protože přesně to je případ skladby, kterou Rihanna nahrála pro své sedmé album Unapologetic. Přestože videoklip k písni nabízí několik záběrů na blýskavé kamínky, ve skutečnosti její text vůbec není o bohatství. Rihanna se v písni vypořádává se svými nepovedenými vztahy a o svých bývalých milencích v písni vypráví jako o „diamantech na obloze“. Skladbu pak Rihanna napsala společně s australskou hudebnicí, zpěvačkou a skladatelkou Siou (ta se proslavila spoluprací se skupinou Zero 7, současně má ale už i svoji dlouhou a úspěšnou hudební kariéru). Skladba Diamonds se stala Rihanninou dvanáctou jedničkou v americkém žebříčku Billboard Hot 100. 

Největší boháči mezi hudebníky: Rihanna nejmladší miliardářkou, Jay-Z se z prodejce drog stal nejbohatším rapperem

Denisa Grofová / 03. 02. 2023

Praha ve světových videoklipech: Šedá komunistická kulisa pro INXS, Rihanna na záchodě v klubu, pro Simply Red hrála Moskvu

Pavel Kučera / 16. 08. 2022

Autor je hudební publicista
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM