Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Ten, který má patent na zlouny: Seriálová hvězda Antony Starr nabírá na popularitě, ale pro ránu nejde daleko

Avatar photo Carlito Brigante
08. 08. 2022

Muž slova a činu. Vysmátý sympaťák i ranař, kterému se nechcete dostat pod ruce. To je hlavní záporák a nejvýraznější postava seriálového hitu The Boys, který slaví úspěch především díky až děsivě záporácké postavě maniaka Homelandera. 

Jméno Antony Starr jeho šestačtyřicetiletého nositele přímo předurčuje k hvězdným výšinám. Na nezájem si rozhodně nemůže stěžovat. Září v jednom z největších seriálových hitů posledních let, je lákán k nejzajímavějším projektům nadcházejících měsíců a jeho vypracované tělo nedá spát fanynkám (a fanouškům) po celém světě. Zatím to zní jako jedna velká pohádka. Tenhle příběh ovšem má hned několik proměnných. Velký zájem a tlak s sebou totiž nepřináší jenom pozitivní stránku. A jak na následujících řádcích zjistíte, má Antony Starr se svými drsnými postavami společného více, než se na první pohled zdá.

Povinná výbava do koupelny, a to i pro muže: Ty nejnutnější kosmetické produkty, které prostě musíte mít

Karin Šnýdrová / 02. 08. 2022

Horká hlava, která pro ránu nejde daleko 

Velká seriálová hvězda se narodila na Novém Zélandu a hned první štace jakoby předurčila budoucí Starrovo působení. V dnes již legendárním seriálu Xena si zahrál rabiáta, což je typologie, která mu zůstala. Svým způsobem můžeme zaobalit jeho dosavadní role do balíčku machistických egomaniákálních sólistů, kteří si s pravidly běžného světa nedělají dvakrát velkou hlavu. Autenticita jeho rolí je obrovská, což ostatně bohužel dokládá jeho počítání mimo filmové ateliéry.

Fanoušci a především producenti The Boys se museli pořádně zapotit, když se 2. března do světa dostala zpráva o hercově zatčení ve Španělsku, kde zrovna natáčel lukrativní projekt pro uznávaného režiséra Guye Ritchieho. Horkokrevný chasník konflikt s číšníkem vyřešil po svém, dvěma údery pěstí do obličeje, což pro oběť jeho hněvu znamenalo čtyři stehy. A ještě větší potíže zažil samotný útočník. Vyfasoval dvanáctiměsíční trest odnětí svobody, kterému se vyhnul zaplacením kauce ve výši 4 400 liber.

„Dostal jsem se do situace, která byla nešťastná, a špatně jsem na ni reagoval” uvedl později smířlivě. Na rozdíl od Willa Smithe tak učinil jen jednou a jeho upřímné pokání zabralo. Projekt pokračuje dál a cancel culture si na rabiáta dále zatím neposvítila. A nakonec se na něj možná usmálo i štěstí. Krátce po incidentu do světa unikla zpráva, že jeho běsnění neodradilo ani slovutné studio Marvel, které prý Starra chce obsadit  do role ikonického záporáka Sebastiana Shawa, známého jako Black Kinga. 

Sympaťák Antony Starr na premiéře seriálu The Boys. Foto: Profimedia

Šerif s metodami z kriminálu 

Starrova kariéra nabrala spád v roce 2013, kdy na platformu Cinemax zamířil nečekaný hit s názvem Banshee. Nevšední série patří k tomu nejlepšímu, co za poslední dekádu vzniklo v akčním žánru i v rámci televizní tvorby. Série zaujala především nekompromisností, se kterou se přistupovalo k násilným či sexuálně explicitním scénám. A to vše v neuvěřitelně zábavné směsi. 

Antony Starr ztvárnil postavu věru zvláštního antihrdiny Lucase Hooda, bývalého vězně, který se po odsezení 15 let ve vězení vrací do reality coby policejní šerif. Ke svému úřadu se dostane díky úmrtí původního muže zákona. A jeho metody jsou opravdu (ne)předpisové, ale kdo by něco takového řešil v zapadákově, jako je Banshee? Malému městečku v Pensylvánii vládne tvrdou rukou zapovězený amiš Kai Proctor, místní kasino si řídí poslední pozůstalý indián a na samotné periferii řeší problémy s drogami, o jejichž přísun se stará ultrapravice. A samozřejmě nezapomínejte ani na ruskou mafii, se kterou má převlečený mukl co dočinění díky vztahu s dcerou hlavního bosse. Zní to jako totální scenáristická břečka? Kupodivu to skvěle funguje! Banshee proslulo svou absolutní přepáleností, kde se fantazii meze nekladou, a možná i díky tomu slavilo obrovský ohlas.

Hlavní představitel ukázal, že si umí poradit v jakékoliv situaci, ale také několikrát odhalil své vypracované tělo, což mu přineslo fanynky po celém světě. Banshee si drželo vysoký standard (na ČSFD dosahuje vysokého hodnocení 84%) a hlavu mu trochu paradoxně utnula poslední série, která vsadila na zklidnění a moralistickou otočku. Od fanoušků, kteří byli zvyklí na extrémní násilí a buranskou stylistiku, to ale tvůrci šeredně schytali a šerif musel svůj odznak pověsit na hřebík. Ta největší výzva měla ale teprve přijít…

Je Homelander nejlepším záporákem všech dob? 

Lucas Hood byl hrdinou ze staré školy, kde se problémy řešily klasickým způsobem. Dnes ale žijeme v době superhrdinských frančíz, které se plynule přesunuly i na televizní obrazovky a streamovací platformy. Občas je to pecka, někdy zase brak. Aktuální úspěch The Boys ovšem nasvědčuje, že tentokrát v dobře namazaném stroji zapadla všechna kolečka, tak jak měla. Hlavní pozornost na sebe pak poutá Starrem ztvárněný záporák Homelander.

Superman na druhou, antagonista, jehož arogance by si nezadala s nejedním politickým představitelem, i hédonistický sadistický psychopat, který se pro dosažení svých cílů nebojí sáhnout k jakýmkoliv metodám. Jeho laserové oči jsou schopny sáhnout v kombinaci s arogancí moci téměř k jakéhokoliv pogromu. Na rozdíl od lehce ustrašeného přístupu pásové výroby od kolosů DC a Marvel se jedná o opravdu nekompromisní podívanou. Děj se zabývá například problémy, které trápí současnou Ameriku, včetně bílého nacionalismu, touhy po nadřazenosti, systémového rasismu, xenofobie nebo netransparentnosti informací. Hlavní tažnou silou všeho záporáctva je pak Homelander, který si ale dokázal díky až děsivě transformaci hlavního protagonisty získat miliony fanoušků po celém světě.

A stejně je to i s celým seriálem, který je největším hitem streamovací platformy Amazon. The Boys patří s Cobra Kai a Luciferem mezi tři nejsledovanější seriály současnosti a aktuální třetí řada mezi nejlépe hodnocené série na kritickém portálu Rotten Tomatoes. „Třetí sezóna The Boys, které se podařilo zvýšit úroveň toho, co již bylo jednou z nejodvážnějších satir v televizi, je jak vzrušující, tak i zlomyslně chytrá,“ praví kritika. Fanoušci a recenzenti jsou pak ve vzácné shodě, když oceňují především démonicky ztvárněného záporáka Homelandera, který je reflexí všeho zlého, co současný svět nabízí. 

A jedno je jisté: Když Anthony Starr ukočíruje svůj divoký temperament, může se stát jednou z největších hvězd filmového plátna.

Učitelky Zendaya a Julia Roberts, pohřební koordinátorka Angelina Jolie nebo zmrzlinář Ruppert Grint: Čím chtěly být celebrity

Kristýna Ševčíková / 03. 08. 2022

Popcorn & deka: Thor, který si nezadá s vyhořelým manažerem, Mr. Bean bojující se včelou i vlak do nekonečna

Petr Šilha / 15. 07. 2022

Úvodní foto: Amazon / Courtesy Everett Collection / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM