Hudba

Příliš dobrá pro tento svět: Co se stalo s vousatou zpěvačkou Conchitou Wurst poté, co vyhrála Eurovizi?

Iva Růžičková
06. 11. 2022

Ještě po osmi letech se mnozí stále tážou, proč vyhrála Eurovizi v Kodani drag queen, tedy Tom Neuwirth, který stvořil umělecké alter ego Conchitu Wurst. Odpověď je prostá: Protože zatraceně dobře zpívá. Tom Neuwirth dnes slaví 34. narozeniny. 

Protesty z řad ruských konzervativců proti vítězství Conchity v roce 2014 nepřekvapily, nesouhlas se ale ozýval i z Rakouska, odkud Tom Neuwirth pochází. (Rakousko čas od času zrodí umělce, kteří svou tvorbou daleko přesáhnou jeho hranice: takovým příkladem byli před Conchitou Wurst Wolfgang Amadeus Mozart, Falco či spisovatelka Elfriede Jelinek, která si v roce 2004 Nobelovu cenu za literaturu pro jistotu nepřevzala pro obavy, aby se „nestala květem na klopě Rakouska“.)

Vlezlá Macarena, hezouni z A-ha i Amadeus od Falca: Tohle jsou nejúspěšnější evropští dobyvatelé americké hitparády

Pavel Kučera / 21. 10. 2022

„Problém s těmi vousy“

Většinový český divák se seznámil s Conchitou nejlépe díky soutěži Tvoje tvář má známý hlas hned dvakrát. Ondřej Sokol v roce 2016 v tomto pořadu „vtipně“ pravil Ivaně Chýlkové v Conchitině róbě, že „má problém s těmi vousy“, a Jitka Čvančarová sdělila světu to, co praví zlí jazykové od samého začátku: „Conchita potřebuje vousy, aby zaujala, ale ty je, Ivanko, nepotřebuješ.“ Ivanka je naštěstí dobrá herečka, takže zpěv víceméně zahrála a nikomu výrazně nevadilo, že hlasovému rozsahu nutnému pro píseň Rise Like A Phoenix se ani zdaleka nepřiblížila. I letos Tvoje tvář má známý hlas přinesla do českých obýváků píseň od Conchity Wurst, a to Diamonds Are Forever v podání Martina Careva. Jeho výkon ponecháme raději bez komentáře. Nakonec nejdůstojněji, s největším citem a upřímností převzala v Česku Conchitin odkaz Allysa Flower, členka travesti souboru Crazy Goddes.

Být hvězda je práce

Stát se ikonou není tak jednoduché, aby k tomu stačilo nosit k ženským šatům vousy (to by pak dělal každý). Každý umělecký počin Conchity Wurst totiž na rozdíl od svých karikatur oplývá nejen důkazy o luxusní hlasové výbavě, skvělém tanečním nadání a zdatné choreografii (nepomiňme také brilantní inovativní kostýmy), ale zejména také má kromě rozdávání radosti co sdělit. 

Například v coveru Heast As Net, duetu s Inou Regen (originál nazpíval Hubert Von Goiser), se Conchita dopustí mimořádně náročné pěvecké disciplíny jódlování a s přehledem se vyhne komičnosti, aby zanechala jemné, čisté dojetí. Výše zmiňovaný duet Diamonds Are Forever s drag umělcem Trevorem Ashleym napěchoval city tak legendární místo, jakým je Sydney Opera House. V písni Hit Me jako by komunikoval doslovně s hejtry, kterým je trnem v okem čistě jen pro své svobodné rozhodnutí, jak vypadat. Vloni ve svých 33 letech Tom Neuwirth oznámil, že umělecká dráha Conchity Wurst dospěla do bodu, kdy získala vše, co si přál, a končí.

Tom Neuwirth ve své civilnější podobě

Conchita v roce 2022 jede

Přesto pod svým pseudonymem zveřejnil v uplynulých dnech singl Call Me Up. V něm psychoanalyzuje sám sebe v hedvábném županu, který by byl pohodlný i takovému Jeffovi ze snímku Big Lebowski. Tom Neuwirth jako by si sám dělal žerty z toho, jak chce celý svět rozklíčovat, proč sakra ty šaty a vousy nosí. K dalším novinkám patří (původně Jürgensův) song Ich Weiss, Was Ich Will, přezpívaný jako součást soundtracku k filmu Der Onkel (scénář a režie Ostrowski / Koepling), který bude letos uveden do kin. Trailer k filmu Der Onkel (také pod názvem Hawke) nejen není bez zajímavosti, ale vypadá velmi slibně, a přejeme mu úspěch, stejně jako Thomasovi Neuwirthovi alias Conchitě Wurst k dnešním 34. narozeninám.

Pocty i popravy 

Pro pořádek uveďme historické souvislosti: lidé s androgynním vzhledem byli ve starověku uctíváni, existuje dokonce písemná zmínka o athénské kněžce s vousy z 5. století před Kristem, zatímco ve středověku byli upalováni a viněni ze spolčení s ďáblem. Z toho pohledu není Conchita nic nového pod sluncem, přesto si společnost, která v 21. století viděla takřka vše, stále nemůže zvyknout na osobnosti, které se neprovinily ničím jiným než originalitou a talentem. 

Povstat z popela (Rise Like A Phoenix)

Tom Neuwirth mimo jiné svým veřejným prohlášením o tom, že je HIV pozitivní, detabuizuje toto onemocnění a upozorňuje na osudy lidí, vydíraných svými expartnery, jak se to přihodilo i jemu. Ve světle tohoto příběhu má píseň Rise Like A Phoenix esenci statečnosti a odhodlání kráčet a nevzdat se i přes fatální překážky.

Největší hvězdy, které nám dala Eurovize

Redakce / 17. 05. 2022

Drag Queen Vlasta Wild: Nepříjemné komentáře házím za hlavu, fanoušci hejtry odpálkují za nás

Iva Růžičková / 13. 10. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM