Saturday Night Fever /
Celý playlist
VIP

Svatba snů, psychické problémy a předčasná smrt: Před 25 lety zemřela princezna Diana

Kristýna Ševčíková
31. 08. 2022

Narodila se 1. července roku 1961, zemřela 31. srpna 1997 po tragické nehodě. Diana, princezna z Walesu, byla ikonickou postavou konce 20. století. Ztělesňovala ženskou krásu a půvab, zároveň byla obdivována za svou charitativní práci. V roce 1981 se provdala za prince Charlese, je matkou princů Williama a Harryho. Často se o ní říkalo, že je nejfotografovanější osobou na světě. Na obálce magazínu People se údajně objevila víckrát než kdokoli jiný.

Diana se narodila do aristokratické rodiny. Jejím otcem byl John Spencer, vikomt Althorp, osobní poradce krále Jiřího VI. a královny Alžběty II, matkou Frances Shand-Kydd. Když byla Diana malá, její rodiče se rozvedli a děti získal do péče otec. Vzdělávala se doma až do svých 9 let, poté byla poslána do Riddlesworth Hall a West Heath School. Zde se jí velmi dařilo ve sportu, úspěchy sklízela zejména v plavání. Jejím snem ale bylo stát se baletkou, ale na to byla příliš vysoká. I když byla přirozeně inteligentní a velmi empatická, ve škole jí to moc nešlo. Po jejím ukončení získala práci jako chůva a kuchařka na částečný úvazek. Později přijala místo asistentky učitele v mateřské škole v Londýně.

Nebojte se elegance, inspirujte se u studentů elitních škol poloviny minulého století

Karin Šnýdrová / 29. 08. 2022

Pohádková svatba

Diana se poprvé setkala s Charlesem v roce 1977, to jí bylo 16 let, v té době chodil s její sestrou. V roce 1980 se potkali znovu a Charles ji poté pozval, aby se setkala s královnou, královnou matkou a vévodou z Edinburghu. Rodiče toužili po tom, aby se Charles oženil, a když Diana splnila všechny nezbytné požadavky na potenciální nevěstu budoucího krále, otec, princ Phillip, vyzval Charlese, aby se zavázal. Žádost o ruku přišla 6. února 1981, svatba na sebe nenechala dlouho čekat. 29. června stejného roku se Charles s Dianou vzali v katedrále svatého Pavla. Ulice Londýna lemovalo asi 600 tisíc lidí, další miliony se dívaly v televizi. Během manželství se páru narodili dva synové, William a Harry. Diana byla oddanou matkou a snažila se, aby chlapci měli nezůstávali uzavřeni v královských kruzích, často odolávala královským protokolům, hlavně když šlo právě o malé prince. 

Manželství ve třech 

V polovině 80. let se v manželství začala objevovat napětí, v roce 1992 už Diana a Charles žili odděleně, k oficiálnímu rozvodu došlo až v roce 1996. Diana později v rozhovorech řekla, že nedlouho potom, co se vzali, byl Charles v blízkém kontaktu s Camillou Parker-Bowles (dnešní manželkou) a bylo těžké mít manželství ve třech. Poté, co se dozvěděla o Charlesově nevěře, nebránila se různým aférám. Vztah měla například s armádním důstojníkem Jamesem Hewittem. Citové otřesy s sebou nesly následky v podobě různých zdravotních problémů, jako je bulimie, deprese a pocit nedostatečnosti. Po oficiálním rozvodu obdržela Diana vyrovnání ve výši 30 milionů dolarů s bezproblémovým přístupem k  dětem. Už nemohla používat oslovení Její královská výsost, ale mohla si ponechat titul Princezna. V rozhovoru pro BBC jednou řekla, že chce být „královnou lidských srdcí“. A tou se také stala. 

Diana se svými syny Harrym a Williamem

Dobročinná činnost

Od princezny se vždy očekávalo, že se bude účastnit různých oficiálních akcí, jako je třeba otevírání nemocnic. Diana se tak zapojila do různých druhů charitativní práce. V roce 1987 byla jednou z prvních známých osobností, které byly vyfotografovány s obětí AIDS. Byl to zlom pro změnu postoje k nemoci. V té době si totiž mnozí mysleli, že nemocí se lze nakazit pouhým dotykem. V červnu 1997, pár měsíců před svou smrtí, prodala 79 svých šatů v aukční síni v New Yorku, čímž získala 3,25 milionu dolarů pro charitativní organizace zabývající se výzkumem AIDS a rakoviny. Zapojila se také do kampaně proti nášlapným minám. 

Princezna Diana v Angole v roce 1997

Osudná nehoda

Diana zemřela 31. srpna 1997 v nemocnici v Paříži. Tam byla převezena po vážné autonehodě, při které zemřel její partner Dodi Al-Fayeda. V době, kdy k nehodě došlo, jejich vůz pronásledovali paparazzi. Podle vyšetřování byl řidič pod vlivem drog a alkoholu, nicméně i nadále se hlavní vina přisuzuje hlavně bulvárním novinářům. Smrt Diany měla hluboký dopad zejména na britskou veřejnost, ale smutnil celý svět. Její pohřeb sledovaly miliony lidí. Byla uložena na malém ostrově uprostřed jezera v panství její rodiny. Na ostrov vede cesta lemovaná 36 stromy – jeden za každý rok jejího života.

Dnes je Diana stále připomínána jako „Lidová princezna“, žena, která bojovala se svým sebevědomím, přesto byla nejen módní ikonou a osobností. Její život je námětem mnoha knih a filmů, tím posledním je loňský snímek Spencer, za ztvárnění Diany si  Kristen Stewart vysloužila nominaci na Oscara.

Co jste možná nevěděli o Dianě

  • Diana a Charles byli vzdálení příbuzní – bratranec a sestřenice ze šestnáctého kolene, údajně přes linii krále Jindřicha VII
  • její oblíbená barva byla růžová
  • uměla výborně hrát na klavír a milovala klasickou hudbu, jednou z jejích oblíbených skladeb byl Requiem Giuseppe Verdiho
  • Dianiny svatební šaty měly nejdelší vlečku v královské historii, měřila 25 stop (762 centimetrů) 
  • byla první královskou nevěstou, která ve svém svatebním slibu vynechala část, v níž se říká, že svého manžela bude poslouchat, vévodkyně Kate ji napodobila při své svatbě s princem Williamem v roce 2011 
  • během manželství s Charlesem se poškozovala, protože nezvládala tlaky kolem sebe 
  • měla mnoho známých přátel a obdivovatelů, vytvořila si blízké vztahy s hvězdami jako Liza Minnelli, Paul a Linda McCartneyovi, Freddie Mercury nebo Elton John

Velká sláva, rychlý konec: Nejzářivější hvězdy, které zemřely předčasně

Kristýna Ševčíková / 16. 06. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM