Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Slavné oběti: Smrt za vlastní gól, novinářka rozřezaná v ponorce nebo spisovatelka ubodaná narcistním manželem

Avatar photo Martina Hoblová
25. 03. 2023

Chtěli jste být někdy slavní, úspěšní, bohatí a mocní? Kdo by ne! Nenechte se ale zmást, právě to může totiž vést k vaší předčasné a násilné smrti. A nejde vždy jen o závist, roli v tom může hrát třeba i žárlivost, strach, psychická porucha nebo peníze.

O osudu hvězd, jako byli John Lennon nebo Tupac, jsme už psali, násilná smrt ale postihla například i slavné sportovce nebo žurnalisty. Tady je jejich příběh. 

Nepřátelé Marvelu: Slavní, kteří bojkotují nejslavnější komiksovou značku

Carlito Brigante / 21. 03. 2023

Andrés Escobar Saldarriaga ( 2. července 1994)

Fotbalovým fanouškům určitě nemusíme připomínat rok 1994, kdy se na mistrovství světa utkali v druhém zápase Kolumbijci s domácími Američany. Právě tento zápas rozhodl o osudu talentovaného kolumbijského fotbalisty Andrése Escobara nazývaného také „gentleman fotbalu“. Ten vstřelil v prvním poločase vlastní gól a dopomohl tak soupeři k vítězství.

Kolumbijci odjížděli na šampionát jako favoriti, přesto prohráli první zápas s Rumunskem. Kvůli tomu jim údajně vyhrožovali drogoví mafiáni, kteří si měli na jejich vítězství vsadit miliony dolarů. Právě výhrůžky a s nimi spojený strach o život pak ovlivnily výkony hráčů na hřišti. A jeden z nich, o kterého měli zájem dokonce v AC Milán, o něj i přišel. Ale ne rukou mafiána, nýbrž frustrovaného fanouška (který však měl být řidičem a bodyguardem obchodníků s drogami). Vrah 27letého fotbalistu šestkrát střelil krátce po návratu z šampionátu za pokřiku Gól. Dostal 43 let ve vězení, ale v roce 2005 ho propustili za dobré chování na svobodu.

Escobarova pohřbu se zúčastnilo přes 100 tisíc lidí a smuteční průvod byl manifestací proti mafiánské elitě. Kolumbijci považovali vraždu Escobara za hanbu národa. S drogovým králem Pablem Escobarem, který kontroloval 80 % světového trhu s kokainem a zemřel před osudným gólem, neměl fotbalista kromě příjmení nic společného. O spojitostech nadaného fotbalisty s drogovými kartely pojednává seriál The Final Score na Netflixu.

Gianni Versace ( 15. července 1997)

Světoznámého módního návrháře zřejmě nemusíme nikomu představovat. I on byl terčem vraha, dokonce sériového. Když se jeden z nejslavnějších kreativců v oděvním průmyslu vracel v červenci roku 1997 brzy ráno domů, před dveřmi dostal do hlavy dvě kulky. V té chvíli 50letý umělec ještě žil, zraněním ale podlehl v sanitce při převozu do nemocnice. Policii trvalo jen pár dní, než našla vraha, který zřejmě trpěl nezvladatelnou zuřivostí.

Důvod, proč si vybral právě Versaceho, se svět ale už nikdy nedozví. Muž totiž při policejní razii spáchal sebevraždu a po zajištění všech důkazů se zjistilo, že měl na svědomí minimálně pět dalších obětí. Po smrti Versaceho převzala značku jeho sestra Donatella a firma začala vyrábět kromě oděvů také módní doplňky, věci pro děti nebo kosmetiku.

Gianni Versace na přehlídce své kolekce v červenci 1992

Kim Wall (✝ srpen 2017, 30 let)

Mezi nebezpečná povolání rozhodně patří žurnalistika. A právě 30letá švédská novinářka Kim Wall je toho důkazem. Úspěšná mladá žena, která byla na volné noze a psala pro nejznámější tituly světa (The Guardian, New York Times, TIME), objela skoro celou zeměkouli. I z těch nejnebezpečnějších zemí, mezi které patřila i Severní Korea, se vrátila živá. Proto je ironií, že se jí osudným stal rozhovor s dánským amatérským konstruktérem, který ji na palubě své soukromé ponorky mučil, sexuálně zneužil, zavraždil, následně rozřezal a části těla hodil do moře. Následně nechal svou ponorku ztroskotat s přesvědčením, že se na nic nepřijde.

Když se ale policie ptala, kde novinářka je, konstruktér začal měnit výpovědi. Nejprve říkal, že ji už první den vysadil na břeh. Když se tato verze nepotvrdila, řekl, že jí spadl na hlavu poklop od ponorky a ona na následky zranění zemřela. Jenže po nálezu hlavy novinářky se zjistilo, že na ní nemá žádná poranění, proto přišel sadistický vrah s další verzí: Novinářka se podle ní uvnitř stroje nadýchala oxidu uhelnatého v době, kdy byl na venkovní palubě. Policie však zjistila, že jde o narcistního psychopata, který už před vraždou sledoval nejrůznější násilná sexuální videa a vraždu chladnokrevně naplánoval. Proto dostal doživotí a až poté se k činu skutečně přiznal. Na HBO Max je o tomto případu k vidění dokument Kim Wallová: Ztracena v moři.

Simona Monyová (✝ 3. srpna 2011)

Vražda známé osobnosti se nevyhnula ani Česku. Populární 44letou spisovatelku Simonu Monyovou, která napsala 30 titulů, z toho 21 bestsellerů, údajně dlouho týral a znásilňoval manžel. Ten ji také nakonec při hádce v době, kdy už byli v rozvodovém řízení, ubodal nožem. Během činu měl bodnout i sám sebe, vyskočit z okna a následně zavolat záchranku. Monyová zemřela na místě, jejího manžela si po zotavení v nemocnici rovnou odvezla policie. U soudu byl v roce 2012 prohlášen za agresivního narcise s vysokým IQ a za čin dostal 15 let vězení. Vrah se po deseti letech pokusil zajistit si podmínečné propuštění s obhajobou, že spisovatelka byla první, kdo vzal nůž do ruky. Nového procesu ale nedosáhl. Podle psychologa sice cítí pocit viny, stále ale nepřevzal za svůj čin plnou odpovědnost.

Smutné na celém případu bylo, že Monyová promítala svůj životní úděl do románů, které psala, a v podstatě tím volala neúspěšně o pomoc. Za vše mluví například úryvek z knihy Ženu ani květinou: „… odhazuje mě jako hračku, která přestala fungovat. Přežila jsem, ale příště by to mohlo dopadnout hůř, říkám si. A až po několika vteřinách mi dochází, že žádné příště už přece nesmím dopustit, že špatný není jen ten, kdo zlo páchá, ale i ten, kdo si ho nechá líbit.“ Po Monyové zůstali tři synové. Toho nejmladšího měla právě s posledním manželem. Vrah také chlapcům z vězení bránil v prodeji domu, kde k vraždě došlo, a to údajně proto, že byly v té době ceny nemovitostí na historickém minimu. A škodí jim dál různými dalšími odvoláními a dovoláními, například u soudu o zbavení rodičovských práv nebo při dědickém řízení. Nejstarší spisovatelčin syn založil nakladatelství, které dodnes vydává její knihy, jejichž prodej se navíc po tragické události znásobil. A stejně tak přibylo telefonátů do center pro oběti domácího násilí.

Simona Monyová na své autogramiádě 26. února 2011 v brněnském nákupním centru Vaňkovka

Gabby Petito ( srpen 2021)

Násilná smrt potkala i poměrně známou 22letou americkou influencerku Gabby Petito. Ta zemřela rukou svého snoubence, který s ní cestoval dodávkou po USA. K činu se přiznal zápisky ve svém deníku, kde také uvedl, že Petito uklouzla v ledovém potoce v parku ve Wyomingu, zranila se a trpěla velkými bolestmi. A jelikož byl vyčerpaný, nedokázal ji donést k autu a zajistit pomoc. Proto se rozhodl jí pomoci uškrcením. Vrah následně spáchal sebevraždu. 

Paradoxem bylo, že zřejmě jen chvíli před vraždou kontrolovala tento hádající se pár policie a doporučila jim se na noc rozdělit. Petito také téměř vše sdílela na sociálních sítích a pravidelně komunikovala se svou rodinou, a to až do 30. srpna. Její rodiče se ale domnívají, že zpráva „V Yosemite není signál“ už nebyla od ní. Za poslední kontakt označili zprávy, které proběhly 27. srpna. Když v září ohlásili její zmizení a žádali vysvětlení od jejího snoubence, nedostalo se jim žádné odpovědi, a to ani od jeho rodiny. O několik dní později našla FBI v rezervaci Carlton od divoké zvěře ohlodané ostatky, které patřily právě příteli a vrahovi v jedné osobě. 

Jan Nepomucký: Světec, kterého mučil král osobně, má 60 tisíc soch po celé zeměkouli

Václav Šilpoch / 20. 03. 2023

Vražda, sebevražda, nebo nešťastná náhoda? Smrt Jana Masaryka před 75 lety je stále předmětem dohadů

Václav Šilpoch / 10. 03. 2023

Zdroje: Dokument Kim Wallová: Ztracena v moři, prozeny.cz, super.cz, irozhlas.cz, stream.cz, tyden.cz
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM