Ranní klub /
Celý playlist
VIP

Psí celebrity: Bernardýn Bohouš sežral všechno, Komisař Rex si potrpěl na housky se salámem, Lassie byla skutečnou hrdinkou

Avatar photo Michaela Dočkalová
21. 12. 2022

Každý z nás má nějakou oblíbenou herečku nebo herce. Ale co takhle psí hrdinové? Které znáte a kteří patří mezi vaše favority? Poznejte ty neznámější psí celebrity.

Žádný pes zatím nevyhrál prestižního Oscara, ale Jack Russell teriér Uggie, který  si zahrál ve filmu Umělec z roku 2011, doprovodil svého lidského parťáka Jeana Dujardina na podium a opanoval ceremoniál, dokonce už otiskl své tlapky do hollywoodského Chodníku slávy. Pojďte se s námi podívat na další velké psí hvězdy.   

Opuštění psí senioři marně čekají na lásku: Dopřejete jim vánoční zázrak?

Karin Šnýdrová / 09. 12. 2022

Bohouš miloval i chleba

Bohouš je jednoznačně tím největším českým filmovým psím hrdinou. V roce 1968 mu dal Jiří Sovák ve stejnojmenné komedii v rámci sázky s Vladimírem Menšíkem za úkol sežrat chleba. Menšík tvrdil, že ho nesežere a vyhrál. Ve skutečnosti však měl bernardýn Baldur chleba skutečně rád, a tak ho filmoví tvůrci museli pokapat benzínem, aby ho při natáčení nesežral. Bohouš bohužel nezemřel na stáří, ale kvůli tomu, že ho majitel postříkal biolitem, aby ho zbavil blech.

Beethoven uměl skotačit i zachraňovat

Série osmi amerických filmů s bernardýnem Beethovenem bavila diváky od roku 1992 až do roku 2014. Zatímco první dva filmy byly uvedeny i v kinech, následující díly už nesly jenom televizní charakter. Úvodní film se točí kolem rodiny Newtonových, kterým se shodou všech možných okolností domů dostane malé štěňátko. A to umí udělat pěkný nepořádek. Už už to vypadá, že bude muset z domu pryč, ale nakonec se ukáže, že Beethoven není jenom tak obyčejný pes. Původní Beethoven si zahrál pouze v prvních dvou dílech, pak zemřel. Ostatně i původní rodina Newtonových, kterou tvořili herci Charles Grodin a Bonnie Hunt jako rodiče a Nicholle Tom a Christopher Castile jako jejich děti, se po dvou dílech také obměnila.

Filmová dobrodružství bernardýna Beethovena bavila diváky v kinech i televizi od roku 1992

Komisař Rex měl nejraději housku se salámem

Rakousko-německý komisař Rex nás provázel od roku 1994 až do roku 2004. Od roku 2008 se krimi seriál vysílal v Itálii pod názvem Rex, v Česku pak dostal název Návrat komisaře Rexe a Komisař Rex na stopě. Rex dokázal vyčmuchat každého padoucha a největší odměnou mu byla houska se salámem. Původním komisařem Rexem byl německý ovčák Reginald von Ravenhorst, který zemřel v roce 2003 ve věku 12 let. Od roku 2000 ho v seriálu vystřídal Rhett, který hrál Rexe až do ukončení seriálu.

V roli Rexova parťáka se postupně vystřídali Tobias Moretti (foto), Gedeon Burkhard (úvodní foto) a Alexander Pschill

Český hrdina Gump

Zřejmě nejčerstvějším českým psím hrdinou je Gump, pes který naučil lidí žít. Právě o něm vypráví stejnojmenná kniha z roku 2019, kterou o dva roky později následoval stejnojmenný film F. A. Brabce. Gump je filmový i literární tulák, ale i skutečný pes, který si musel projít peklem, než se dostal do těch správných rukou. Filmový příběh o překážkách a životních nástrahách, ale i lásce, nadchl všechny generace diváků. A hlavně milovníky zvířat.

Lassie, hrdinka z letadlové lodi

Lassie se vrací je kniha Erica Knighta z roku 1940, která vypráví příběh o chlapci a dlouhosrsté kolii Lassie, jež je prodána ne zrovna slušným lidem. A tak od nich Lassie uteče, aby překonala hory a doly a vrátila se ke svému milovanému páníčkovi. Skutečná Lassie zachránila námořníka z letadlové lodi H.M.S. Formidable. Její příběh se tak začal psát už v roce 1915 a od té doby inspiroval mnoho filmových i literárních tvůrců. Zatím poslední film s Lassie byl natočen v roce 2020 v Německu.

Příběh Lassie byl mnohokrát zfilmován

K-9, hrdina z osmdesátek

Film K-9, můj přítel se studeným čumákem je něco jako komisař Rex, akorát ze Spojených států amerických. Německý ovčák, oficiálně vedený jako K-9, je vycvičený k hledání drog, ale umí toho mnohem víc. Třeba ničit osobní život policistovi z protidrogového oddělení Mikeu Dooleymu v podání Jima Belushiho. Ti dva se k sobě vůbec nehodí, přesto se z nich stávají nerozluční přátelé. Akční komedie z roku 1989 neztrácí na oblibě ani dnes.

Hrdina K-9 se vrátil v letech 1991 (ve filmu K-9000), 1999 (K-911) a 2002 (K-9: P.I.), v výjimkou filmu K-9000 u toho byl i Jim Belushi

Kvíz nejen pro pejskaře: Vyzkoušejte svou znalost psích plemen

Martina Hoblová / 12. 07. 2022

Zvířecí celebrity: Lachtan Gaston, kosatka Keiko nebo pes Gump se proslavili svými příběhy, které často neskončily happy endem 

Kristýna Ševčíková / 15. 08. 2022

Zdroj: www.csfd.cz, www.dorsetecho.co.uk
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM