Sunday Night Cream /
Celý playlist
VIP

Psí celebrity: Bernardýn Bohouš sežral všechno, Komisař Rex si potrpěl na housky se salámem, Lassie byla skutečnou hrdinkou

Avatar photo Michaela Dočkalová
21. 12. 2022

Každý z nás má nějakou oblíbenou herečku nebo herce. Ale co takhle psí hrdinové? Které znáte a kteří patří mezi vaše favority? Poznejte ty neznámější psí celebrity.

Žádný pes zatím nevyhrál prestižního Oscara, ale Jack Russell teriér Uggie, který  si zahrál ve filmu Umělec z roku 2011, doprovodil svého lidského parťáka Jeana Dujardina na podium a opanoval ceremoniál, dokonce už otiskl své tlapky do hollywoodského Chodníku slávy. Pojďte se s námi podívat na další velké psí hvězdy.   

Opuštění psí senioři marně čekají na lásku: Dopřejete jim vánoční zázrak?

Karin Šnýdrová / 09. 12. 2022

Bohouš miloval i chleba

Bohouš je jednoznačně tím největším českým filmovým psím hrdinou. V roce 1968 mu dal Jiří Sovák ve stejnojmenné komedii v rámci sázky s Vladimírem Menšíkem za úkol sežrat chleba. Menšík tvrdil, že ho nesežere a vyhrál. Ve skutečnosti však měl bernardýn Baldur chleba skutečně rád, a tak ho filmoví tvůrci museli pokapat benzínem, aby ho při natáčení nesežral. Bohouš bohužel nezemřel na stáří, ale kvůli tomu, že ho majitel postříkal biolitem, aby ho zbavil blech.

https://www.youtube.com/watch?v=ORcl687smnI&t=3s

Beethoven uměl skotačit i zachraňovat

Série osmi amerických filmů s bernardýnem Beethovenem bavila diváky od roku 1992 až do roku 2014. Zatímco první dva filmy byly uvedeny i v kinech, následující díly už nesly jenom televizní charakter. Úvodní film se točí kolem rodiny Newtonových, kterým se shodou všech možných okolností domů dostane malé štěňátko. A to umí udělat pěkný nepořádek. Už už to vypadá, že bude muset z domu pryč, ale nakonec se ukáže, že Beethoven není jenom tak obyčejný pes. Původní Beethoven si zahrál pouze v prvních dvou dílech, pak zemřel. Ostatně i původní rodina Newtonových, kterou tvořili herci Charles Grodin a Bonnie Hunt jako rodiče a Nicholle Tom a Christopher Castile jako jejich děti, se po dvou dílech také obměnila.

Filmová dobrodružství bernardýna Beethovena bavila diváky v kinech i televizi od roku 1992

Komisař Rex měl nejraději housku se salámem

Rakousko-německý komisař Rex nás provázel od roku 1994 až do roku 2004. Od roku 2008 se krimi seriál vysílal v Itálii pod názvem Rex, v Česku pak dostal název Návrat komisaře Rexe a Komisař Rex na stopě. Rex dokázal vyčmuchat každého padoucha a největší odměnou mu byla houska se salámem. Původním komisařem Rexem byl německý ovčák Reginald von Ravenhorst, který zemřel v roce 2003 ve věku 12 let. Od roku 2000 ho v seriálu vystřídal Rhett, který hrál Rexe až do ukončení seriálu.

V roli Rexova parťáka se postupně vystřídali Tobias Moretti (foto), Gedeon Burkhard (úvodní foto) a Alexander Pschill

Český hrdina Gump

Zřejmě nejčerstvějším českým psím hrdinou je Gump, pes který naučil lidí žít. Právě o něm vypráví stejnojmenná kniha z roku 2019, kterou o dva roky později následoval stejnojmenný film F. A. Brabce. Gump je filmový i literární tulák, ale i skutečný pes, který si musel projít peklem, než se dostal do těch správných rukou. Filmový příběh o překážkách a životních nástrahách, ale i lásce, nadchl všechny generace diváků. A hlavně milovníky zvířat.

Lassie, hrdinka z letadlové lodi

Lassie se vrací je kniha Erica Knighta z roku 1940, která vypráví příběh o chlapci a dlouhosrsté kolii Lassie, jež je prodána ne zrovna slušným lidem. A tak od nich Lassie uteče, aby překonala hory a doly a vrátila se ke svému milovanému páníčkovi. Skutečná Lassie zachránila námořníka z letadlové lodi H.M.S. Formidable. Její příběh se tak začal psát už v roce 1915 a od té doby inspiroval mnoho filmových i literárních tvůrců. Zatím poslední film s Lassie byl natočen v roce 2020 v Německu.

Příběh Lassie byl mnohokrát zfilmován

K-9, hrdina z osmdesátek

Film K-9, můj přítel se studeným čumákem je něco jako komisař Rex, akorát ze Spojených států amerických. Německý ovčák, oficiálně vedený jako K-9, je vycvičený k hledání drog, ale umí toho mnohem víc. Třeba ničit osobní život policistovi z protidrogového oddělení Mikeu Dooleymu v podání Jima Belushiho. Ti dva se k sobě vůbec nehodí, přesto se z nich stávají nerozluční přátelé. Akční komedie z roku 1989 neztrácí na oblibě ani dnes.

Hrdina K-9 se vrátil v letech 1991 (ve filmu K-9000), 1999 (K-911) a 2002 (K-9: P.I.), v výjimkou filmu K-9000 u toho byl i Jim Belushi

Kvíz nejen pro pejskaře: Vyzkoušejte svou znalost psích plemen

Martina Hoblová / 12. 07. 2022

Zvířecí celebrity: Lachtan Gaston, kosatka Keiko nebo pes Gump se proslavili svými příběhy, které často neskončily happy endem 

Kristýna Ševčíková / 15. 08. 2022

Zdroj: www.csfd.cz, www.dorsetecho.co.uk
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM