Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Opuštění psí senioři marně čekají na lásku: Dopřejete jim vánoční zázrak?

Karin Šnýdrová
09. 12. 2022

Říká se, že Češi jsou pověstní milovníci psů, jenže plné kapacity útulků svědčí spíš o opaku. Mezi jejich čtyřnohé obyvatele patří štěňata či malá plemena, kterým se nový domov hledá snadno. Jsou tu ale i ti, o něž nikdo nestojí. Usměje se štěstí na třináctiletého Drobka, jednookého Arwina, energického Arthura a temperamentního Ozzyho? 

Poohlížíte se po zvířecím parťákovi? Ještě než zavoláte do chovatelské stanice, omrkněte stránky českých útulků, třeba vám padne do oka nějaký z místních rezidentů. Dnes vám představíme pejsky, kteří marně vyhlížejí nové páníčky. Mají šanci na úspěch? 

Typologie pejskařů podle plemene: Co o vás vypovídá, když máte doma kokršpaněla, retrívra, či Jack Russel teriéra

Karin Šnýdrová / 16. 11. 2022

Jessie (10) & Jerry (9) 

Příběh psích seniorů začal v bídě a utrpení. Jejich majitel se o ně nestaral. Nechával je napospas zimě i hladu, přesto se podařilo je z jeho spárů zachránit až při prodeji domu. Nyní se nerozlučná dvojka nachází v útulku Anidef a protože jeden bez druhého nedá ani ránu, do adopce by měli jít jedině spolu. Přestože za 167 dní neměli jediného zájemce, stále doufají v happyend. Desetiletá fena německého ovčáka Jessie a devítiletý kříženec Jerry jsou nenároční, skromní a vděční za každé pohlazení. Rádi by odešli do domečku se zahrádkou, spát by však měli uvnitř v teple. Protože už mají svůj věk, dostávají nejrůznější doplňky stravy, které se vážou ke stáří. Útulek novým majitelům nabízí, že je bude hradit. Přijmete do rodiny tyhle dva dobrosrdečné parťáky? 

Jessie (vpravo) a Jerry (vlevo) jsou na sebe velmi fixovaní a proto by měli odejít i do nové rodiny spolu. Jsou milé povahy a hodí se i k dětem

Arthur (2)

Kříženec bull plemene se narodil v roce 2020 a přestože svou rodinu měl, nevěnovala se mu tolik, jak bylo potřeba. A tak se ocitnul v útulku AniDef. Nový domov vyhlíží Arthur od května, zatím se ale stále nenašel nikdo, kdo by mu ho natrvalo poskytnul. Případný zájemce by neměl být žádný gaučový povaleč, i když ani lenošením na pohovce Arthur nepohrdne. Jinak je to ale aktivní sportovec, který bude svého páníčka nadšeně doprovázet během výletů a dlouhých procházek v přírodě. Nehodí se k malým dětem, protože by je mohl svou neobratností porazit a nemusí ostatní psy, s fenkami však problém nemá. Ujme se ho někdo ještě před Vánoci? 

Dvouletý Arthur vyhlíží nového páníčka. Podaří se mu najít někoho, s kým bude trávit aktivně čas?

Míša (6) 

Míša je pejsek se zraněnou duší i zraněným tělem. Jelikož byl v minulosti pravděpodobně týrán a bit, není se ale čemu divit. Nemá rád lidi, neváhá kousnout, trpí atopickým ekzémem, silnou alergií i sebedestruktivními sklony. Vlastní nohu si dokáže ohlodat až do masa. Zdravotní a psychické potíže mu nedávají takřka žádnou šanci najít nový domov, přesto se útulek DogPoint o to chce alespoň pokusit. Míša potřebuje speciální hypoalergenní dietu a své léky. Miluje procházky, lenošení a zabavit se zvládne nejraději sám. 

Míša je kvůli svým problémům téměř neadoptovatelný, přesto si zaslouží alespoň šanci

Arwin (8) 

Tenhle osmiletý fešák je kříženec australského ovčáka a ridgebacka. Hledá páníčka, který nebude žádný začátečník. Měl by znát povahové rysy obou plemen, aby věděl, co od Arwina čekat. K lidem je po seznámení velice přátelský, baví ho aportování a dokonce umí i základní povely. Jelikož žil v bytě, nemusíte se bát, že by nebyl čistotný. Hygienu zvládá na jedničku. Když k němu přistoupíte z pravé strany, může se pořádně vyděsit. Přišel totiž o pravé oko. Co ovšem vyloženě nesnáší, je zavírání do kotce. Při této činnosti neváhá ani vycenit zuby. Zamilovali jste se do Arwina včetně jeho minusů? Najdete jej v útulku DogPoint. 

Jednooký Arwin je zkrátka krasave. Společnost ostatních pejsků nevyhledává, ale agresivní k nim není

Drobek (13) 

Do hospicu pro staré, týrané a hendicapované pejsky Dejte nám šanci z.s. se Drobek dostal po domluvě s útulkem v Kralupech. Jedná se zřejmě o křížence německého ovčáka a malamuta. Ti, kteří se vyznají v psích plemenech, už tuší, že jde o pořádného obra. Drobek váží 45 kg a je bohužel úplně slepý. To mu ovšem nebrání v užívání si života. Ve známém prostředí se dobře orientuje, rád chodí na procházky a výborně slyší. Povaha třináctiletého seniora je takřka ukázková. Nevadí mu jakákoliv manipulace, miluje mazlení a v pohodě zvládá i jízdu autem. Jediné, z čeho není příliš nadšený, jsou nekastrovaní psi. Dočká se čtyřnohý dědoušek nového domova? 

Úplná slepota Drobkovi nebrání v radosti ze života. Rád by na stará kolena ještě našel své doma, podaří se mu to?

Jeníček (8) a Cecilka (10)

Od narození žili tito dva kříženci na skládce spolu s alkoholikem a bezdomovcem. Když zemřel, ujal se jich útulek Broumov a odtud pak připutovali do hospicu Dejte nám šanci. Pejsci byli absolutně nesocializovaní, vyděšení k smrti ze všeho kolem sebe. Báli se i vlastního stínu. V útulku strávila Cecilka čtyři roky prakticky jen zalezlá v boudě. Ven z ní vycházela jen v noci, kdy poblíž nebyl žádný člověk. Do hospicu dorazila před dvěma lety. Jeníček přijel teprve před šesti týdny po šesti letech útulku a psychicky na tom byl stejně jako jeho parťačka. Psí dáma mezitím ale rozkvetla. Už si přijde pro podrbání a nechá se i pomazlit. Do stejného stadia snad dojde i Jeníček. Tahle dvojka v hospicu už zůstane, ale můžete jim přispět na baštu či veterinu. Koneckonců měsíční veterinární výdaje hospicu přesahují částku 100 tisíc korun.  

Cecilka už si v hospicu přijde i pro pomazlení. Nové majitele nehledá, ale můžete alespoň přispět na její péči
I Jeníček už v hospicu zůstane. Snad se jeho psychický stav brzy zlepší

Ben (10-12) 

Německý ovčák Ben je zhruba deseti nebo dvanáctiletý pejsek, který se v Útulku Lesan Kralupy nad Vltavou ocitnul letos v červnu. Potuloval se u lesa, a přestože se nejprve nechtěl nechat chytit, nakonec s odchytem přece jen souhlasil. Nebyl čipovaný a nikdo se o něj ani nepřihlásil, takže vyhlíží nový domov. Byl by ideálním parťákem starším lidem, kteří žijí v domečku se zahrádkou. Ben je schopný ještě hlídat, ale stáří se u něj začíná pomalu projevovat. Hůř chodí a bere léky na bolest. Alespoň v závěru života by si ale zasloužil prožít něco pěkného. Bude s kým? 

Bena začínají trápit zadní nožičky a tak musí brát léky na bolest. Bude ale skvělým parťákem ke starším lidem

Ozzy (1)

Ozzyho našli společně s dalšími dvěma psy uvázaného u dopravní značky. Jeho odchyt dal zabrat i odborníkům, protože byl poměrně agresivní. Roční kastrovaný kříženec je pořádný obřík, váží 33 kg a měří 65 cm. V Útulku Lesan Kralupy nad Vltavou se ho ujala venčitelka Lenka, která ho naučila spoustě věcí. Ozzy dokonce umí cestovat vlakem a má vybrané chování v restauraci i v MHD. Dnes už je připraven odejít do nového trvalého domova. Páníčci by měli mít zahradu i čas jezdit s ním na pravidelné výlety do přírody. Jedná se o pejska, který má hodně temperamentu, a tak se zkrátka potřebuje vyblbnout. Pokud se rozhodnete, že Ozzy by se hodil do vaší rodiny, bude zapotřebí za ním nejprve párkrát vyrazit do útulku, abyste zjistili, zda si sednete. Kvůli své velikosti není ideální k malým dětem. Najde u vás domov? 

Ozzy by byl nejraději jako zvířecí jedináček u rodiny, která bydlí v domečku se zahrádkou

Kvíz nejen pro pejskaře: Vyzkoušejte svou znalost psích plemen

Martina Hoblová / 12. 07. 2022

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Zdroj fotografií: archiv útulků 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM