Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
VIP

Oplétačky se zákonem, drogy, odvykačka, ale taky charisma, talent a úspěch: Herec Tom Hardy slaví 45

Karin Šnýdrová
15. 09. 2022

Jeho dospívání připomínalo scénář akčních filmů, ve kterých dnes exceluje. Než se Tom Hardy upsal hollywoodskému průmyslu, věnoval se drogám i alkoholu. Vyloučili jej ze školy a policie ho načapala s cizí zbraní v kradeném Mercedesu. Přestože se titulu padoucha nezbavil ani před kamerou, divákům přirostl k srdci.  

Může se pochlubit dlouhým výčtem kasovních trháků. Koneckonců Tom Hardy patří k hercům, kteří si role umí vybírat. A i když je potetovaný drsňák známý hlavně díky akčňákům, romantická komedie po boku Reese Witherspoon mu sedla úplně stejně. Britský rodák právě slaví 45. narozeniny, pojďte si s námi připomenout jeho největší životní milníky.  

Ben Affleck se má vrátit jako Batman: Kteří další herci oblékli kostým netopýřího muže a proč se George Clooney omlouval

Marek Blažíček / 22. 08. 2022

Náctiletý rebel 

Vyrůstal na předměstí East Sheen v jihozápadním Londýně. V místě tak klidném, že měl Tom Hardy neustálou potřebu zdejší stereotyp narušit. A o jeho eskapádách se mluvilo hodně. Ve třinácti letech začal experimentovat s alkoholem, o dva roky později byl zatčen za jízdu v kradeném Mercedesu. V autě však policie objevila i zbraň a mladému výtržníkovi hrozil dlouhý pobyt za mřížemi. Ačkoliv se vězení nakonec vyhnul, z chyb se nepoučil. Hodným chlapcem se zatím stát nehodlal. Propadl drogám a kvůli krádežím ho vyhodili ze školy. Z té další byl vyloučen pro své nezvladatelné chování. 

Romantických komedií ve svém hereckém portfoliu Tom Hardy příliš nemá, v roce 2006 se objevil ve filmu o lásce i sexu s názvem Scény z partnerského života

Prozření 

V roce 1998 vyhrál modelingovou soutěž v televizní show, která mu pomohla nastartovat kariéru. Dostal malou roli ve válečném seriálu Bratrstvo neohrožených (2001) a dramatu Černý jestřáb sestřelen (2001). Jeho závislost na cracku a kokainu si však začala vybírat svou daň, za dávku by prodal vlastní matku, a když v roce 2003 zkolaboval na ulici, došlo mu, že takhle to dál nepůjde. Přihlásil se na odvykačku a životu narkomana dal definitivní sbohem. 

Rozvedený a střízlivý, takový byl Tom Hardy v roce 2004

Role antihrdinů

Prioritou se pro Toma Hardyho konečně stalo herectví. Svou temnou stránku mohl znovu naplno projevit před kamerou, režiséři mu totiž často svěřovali postavy záporáků. A nutno uznat, že mu jdou skvěle. V životopisném thrilleru Legendy zločinu (2015) si střihnul dvojroli nejznámějších britských gangsterů: dvojčat Krayových, v jiném snímku podle skutečné události s názvem Bronson (2008) ztvárnil zas psychopatického vězně. V dramatu Po krk extázi (2004) vařil crack, v oscarovém filmu Revenant (2015) nechal Leonarda DiCapria napospas divočině, v komiksovém trháku Temný rytíř povstal (2012) byl protivníkem Batmana a ve filmové sérii Venom (2018–2023) si zahrál úhlavního nepřítele Spidermana. V populárním britském seriálu Peaky Blinders (2013–2022) je pro změnu násilnickým vůdcem zločinců. 

Za dvojroli ve snímku Legendy zločinu si herec vysloužil Cenu britského nezávislého filmu (BIFA) v kategorii nejlepší herec

(Ne)vydařené manželství

Zdá se, že romantické komedie nejsou jeho silnou stránkou, přesto má jednu vydařenou na kontě. Coby agent CIA soupeří se svým kolegou ve snímku Tohle je válka! (2012) o srdce Reese Witherspoon (46). A jak to má s láskou Tom Hardy v reálném životě? Přestože přiznal, že má sexuální zkušenosti s mužským pohlavím, pro dlouhodobé vztahy upřednostňuje ženy. Pětileté manželství s producentkou Sarah Ward (45) se mu rozpadlo kvůli drogám, a tak se mladá dvojice v roce 2004 rozvedla. Vztah s castingovou režisérkou Rachel Speed (44), s níž má čtrnáctiletého syna Louise, sice také nevydržel, ale s herečkou Charlotte Riley (40) mu to zřejmě zatím klape. Vzali se v roce 2014 a vychovávají spolu dvě děti. 

V druhém manželství je Tom Hardy šťastný, tak snad mu to vydrží co nejdéle

Jak dlouho čekal na Oscara Leo DiCaprio a kterým filmem startoval Forman v Hollywoodu? Vyzkoušejte své znalosti

Michal Plšek / 13. 09. 2022

Kariéru rozjela v 6 letech, chodí se Spidermanem a patří mezi 100 nejvlivnějších lidí planety! Herečka a zpěvačka Zendaya slaví 26

Karin Šnýdrová / 01. 09. 2022

Zdroj fotografií: Courtesy Everett Collection/ Profimedia a Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM