Saturday Night Fever
DJ Jayyare
Celý playlist
Poslouchat online
Saturday Night Fever /
Celý playlist
VIP

Nepřátelé státu: Samozvaný myslitel, pestrobarevný rapper i holohlavý psychopat s píšťalkou

Avatar photo Carlito Brigante
20. 01. 2023

Medvídek Pú se nikdy nezlobí. Ale Pú je jenom jeden, takže my ostatní se občas zlobíme. Jednou za čas se dokonce stane, že se víceméně všichni shodneme a pak se z dané osoby stane něco jako nepřítel státu. Kdo leží v žaludku Čechům?

V diskuzi nám můžete napsat, koho jako nepřítele státu vnímáte vy. 

Asymetrický idol a nejlepší postava nejhorších Star Wars: Bývalý mariňák Adam Driver se vydal přes překážky ke hvězdám

Carlito Brigante / 15. 01. 2023

Lid versus Collina

Fotbal spojuje, rozděluje, ale při zápasech národního týmu jsou fanoušci na jedné lodi. V roce 2000 odjel na mistrovství Evropy v Nizozemsku a Belgii výběr, který si jej pro cenný kov. Český tým udržel jádro z ikonického Euro 96, kde reprezentanti s lvíčkem na prsou dokráčeli až do finále, k tomu už byl na scéně taky supertalent Rosický. Kvalifikací prošel bez ztráty kytičky, ve skupině nám los nadělil skupinu smrti s Dánskem, Francií a domácím Nizozemskem, takže bylo jasné, že to bude řežba. A taky byla!

Hned úvodní zápas se totiž zapsal do dějin coby jeden z největších sportovních zářezů. Holohlavného sudího Pierluigiho Collinu předcházela už z italské Serie A pověst, že nesnáší Čechy, což potvrdil v dnes již legendárním střetnutí. Collina své pověsti nezůstal dlužen a za stavu 0:0 těsně před koncem písknul penaltu desítku, o níž by Ivan Horník pronesl „ta byla přísná.“ Byla. A to hodně. K tomu ještě vyloučil hráče na lavičce. A čelo na čelo si popovídal s vyhlášeným rabiátem Řepkou. Pavel Nedvěd na hrozbu s píšťalkou upozorňoval již před zápasem: „Dvakrát jsem dostal v italské lize červenou kartu, pokaždé pískal on. Vím, že mě nemá rád, nemá rád ani Tomáše Řepku, nemá rád Čechy. O tom jsem přesvědčený.“ Češi po dalším nezdaru s Francií vypadli a z italského rozhodčího se na dlouhé roky stal nepřítel státu číslo 1. Domácnosti jeho tváře používaly jako toaletní papír nebo podklad na šipky. Mimochodem, víte, kdo pískal další osudový zápas s Řeky na Euro 2004? Pierluigi Collina.

Justin Bieber po česku

Justin Bieber ve své době patřil mezi nejnenáviděnější muže planety, a tak musel logicky vzniknout i jeho český ekvivalent. A aby toho nebylo málo, jde ještě o youtubera a vyhlášeného duševního giganta, který se naneštěstí snaží rapovat a vyjadřovat i k věcem, kterým ani trochu nerozumí. Adam Kajumi, český influencer a videobloger afghánského původu vyletěl jako spousta dnešních vládců internetu skrze aplikaci Musical.ly, což je předchůdce dnešního TikToku. Získal zajímavá čísla, začaly mu chodit spolupráce a také dosáhl přesvědčení, že by měl rapovat. Dopadlo to příšerně, ale pořád by bylo asi lepší, než když vkročil na pole složitějších celospolečenských otázek. Zlidovělo například jeho vyjádření, že kvůli profesi influencera nemá čas chodit k volbám a aktivně se o politiku zajímat. Během nejtěžšího lockdownu pak mimo jiné uspořádal soukromou party, což mu většina sociálně izolovaného národa omlátila o hlavu. A aby toho nebylo málo, podílel se i na další libůstce, kterou byla první série pořadu Like House. Díky za ty dary!

Nemlčíš, zaplatíš

Původně to vypadlo na obrovský happy end, který se však proměnil v noční můru. Tekashi69 aka 6ix9ine startoval svou kariéru na Slovensku, kde navázal spolupráci s místním labelem a velmi brzy na sebe upozornil nejenom netradičním vzhledem plného barev (včetně zubů), ale také novou formou rapu a využitím prvků anime. Jeho pojetí rapu neuniklo celosvětové pozornosti. Songy se brzy začaly streamovat v milionových obrátkách a měl za sebou i spolupráce s hráči jako Young Thug nebo Nicky Minaj. Zní to fajn, co říkáte? Tahle story má všechno, jen ne happy end.

Pestrobarevná postavička byla totiž krom nadějného hudebníka také velikým průšvihářem. Už jako nezletilý byl zatčen za napadení a prodej heroinu. V roce 2015 byl souzen z obvinění zneužití třináctileté dívky, které si částečně natočil a posléze zveřejnil na internetu. A také byl součástí gangu Nine Trey Gangster Bloods. A každý gang má svá psaná i nepsaná pravidla. Mezi nimi i neudávat. 6ix9ine nemlčel a naprášil své kolegy. Po svém propuštění si musel pořídit neprůstřelné SUV a ačkoliv měl ambici rapovat dál, velmi záhy zjistil, že je persona non grata. Jeden z prvních virálních rapperů skončil pod policejní ochranou a zmizel z veřejného dění. Jeho počínání pobouřilo takřka celou rapovou scénu. A ačkoliv reálně nemá 6ix9ine s tuzemskými rappery nic společného, stal se nejnenáviděnější postavičkou na tuzemské rapové scéně.  

Tekashi69 u soudu

Měl stejně blízko k Oscarům jako do vězení: LaKeith Stanfield, nepravděpodobná hvězda

Carlito Brigante / 08. 01. 2023

Jedenáctá série American Horror Story sbírá vlažná hodnocení: Jsme až moc otrlí, nebo je to vážně nuda?

Iva Růžičková / 13. 01. 2023

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM