Ranní klub /
Celý playlist
VIP

Čágo belo Tereza, Dáda s žížalou i Lucka z Marmelády: Co dnes dělají idoly českých dětí z 90. let

Karin Šnýdrová
01. 08. 2022

Když ještě neexistovaly sociální sítě a pojem influencer nebyl ve slovníku, upínali se mladší diváci k celebritám z televize. Kdo se stal královnou dětských srdcí a komu se přezdívalo idol teenagerů? Pojďte si s námi připomenout nejslavnější české tváře z devadesátek. 

Zatímco dnes se z popularity těší kde kdo, koncem minulého století ji zažívalo jen pár vyvolených. Fanoušky získávali prostřednictvím televizních obrazovek. Ať už je vynesly na vrchol hudební klipy, moderování zábavných pořadů či účinkování v seriálech, publikum je zkrátka zbožňovalo.

Nosil je Habera i Bon Jovi, těší se popularitě i dnes? Nejlepší kraťasy pro kluky i holky

Karin Šnýdrová / 18. 07. 2022

Dagmar Patrasová (66)

Do povědomí veřejnosti se zapsala už v osmdesátých letech. Role v seriálech Návštěvníci (1983) i Arabela (1980) z ní vytvořily hvězdu. Přestože se poté objevila ještě v řadě filmů, fanoušci si ji budou pamatovat především z pohádek Koloběžka první (1984) či O princezně, která ráčkovala (1986). Kariéru herečky však vyměnila za práci s dětmi. Dagmar Patrasová, které se neřeklo jinak než Dáda, se nakonec prosadila spíše jako zpěvačka pro nejmenší. Hity jako Chytila jsem na pasece žížalu nebo Koloběžka si ostatně broukaly spolu s ní. Stala se královnou dětských srdcí, a když začala vystupovat spolu s plyšovou žížalou Julií, proměnila se v hotovou superstar. Dnes se o tmavovlásce s ofinou mluví především v souvislosti s bizarními příspěvky, které sdílí na sociálních sítích, a údajnými alkoholovými eskapádami. 

Úspěšná herečka a zpěvačka byla idolem těch nejmenších diváků. Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia

Michal Nesvadba (64) 

Založil Mimtrio, do nějž přibral další dva komiky: Světlanu Nálepkovou (62) a Václava Upíra Krejčí (66). Vystupovali po celé republice, jezdili do zahraničí a nechyběli ani v zábavných televizních pořadech. V roce 1997 vymyslel Michal Nesvadba jevištní show se samolepicí páskou a pobavil tím na festivalu v Japonsku. Z barevných pásek dokáže vytvořit snad všechno. Od roku 1999 je moderátorem i scénáristou Kouzelné školky, kde se spolu s loutkovými skřítky Františkem, Fanynkou a nově také Filípkem snaží zaujmout nejmenší obecenstvo. Přestože se mu daří, řekl si, že v nejlepším se má skončit. Příští rok už v Kouzelné školce Michala Nesvadbu neuvidíte. Splnil si však dávný sen a založil internetovou televizi Michalova.tv. Pokud se vám po něm bude stýskat, najdete ho i s jeho vynálezy právě tam. 

Michal Nesvadba nedávno překvapil prohlášením, že z Kouzelné školy příští rok odchází. Foto: Martin Přibyl/ CNC / Profimedia

Lucie Vondráčková (42) 

Stejné slávě jako hvězdy stanice Disney Channel se u nás kdysi těšila i neteř hudební legendy Heleny Vondráčkové (75). Hrála, zpívala i dabovala. Byla zkrátka všude a tak není divu, že ji mladí diváci vnímali jako vzor. Svůj hlas propůjčila postavě Al Lambertové ze seriálu Krok za krokem (1991–1998), v roce 1992 začala moderovat pořad pro mládež s názvem Marmeláda a zanedlouho vydala stejnojmenné album s písničkami. V seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) ztvárnila docentku Voseckou, zazářila v pohádce Šmankote, babičko, čaruj! (1998) a se svou kariérou nesekla ani v novém tisíciletí. Nezapomenutelná byla v kultovním trháku Snowboarďáci (2004) i krátkometrážním filmu Beyond Her Lens (2019). Role válečné fotografky ji vynesla na filmovém festivalu v Mexiku cenu za nejlepší herečku. 

Lucie Vondráčková byla u nás v devadesátých letech největší dětskou hvězdou. Foto: Kundrát / CNC / Profimedia

Tereza Pergnerová (48)

„Čágo bélo, šílenci,“ zdravila diváky Esa bláznivá blondýnka. Hudební pořad uváděla v letech 1994–1998 a hvězdou se stala doslova přes noc. Představovala zahraniční i české videoklipy, zpovídala známé tváře a udávala módní trendy. Pak ale propadla drogám a spadla na dno. Naštěstí se z něj dokázala odrazit, boj se závislostí vyhrála a reality show VyVolení (2005-2013) ji vrátila zpět na televizní obrazovky. Moderovala také Farmu (2012) či Misi nový domov (2016) a lidským přístupem si získala sympatie národa včetně těch generací, které na ní nevyrostly. Pokud chcete vědět, jak se Tereze Pergnerová daří teď, poslechněte si podcast z našeho Ranního klubu. 

Tereza Pergnerová byla idolem teenagerů, lidé ji ale milují dodnes. Foto: Jiří Janoušek / CNC / Profimedia

Tereza Pergnerová: Otec mě kritizoval, teď do něj rostu. Focení pro Leo byla chyba

Miloš Pokorný / 11. 07. 2022

Aleš Lehký (43)

S Martinem Kociánem (45) založil v roce 1995 skupinu Lunetic, do níž přibral ještě dva členy: Václava Jelínka (44) a Davida Škacha (46). Čtyrčlenný boyband odstartoval v Česku davové šílenství. Hity jako Máma, Chtěl by tě líbat či Only you dostávaly dívky zkrátka do kolen. V roce 1999 začali kluci z Lunetic moderovat pořad Eso, o čtyři roky později se však rozpadli. Aleši Lehkému se dráha moderátora zalíbila, nastoupil do ranní show televize Nova Snídaně s Novou, z obrazovky odešel loni a v současnosti je hlasem rádiového pořadu. 

Aleš Lehký se z Luneticů nejvíc uchytil. Dlouhá léta pracoval v televizi a nyní maká v rádiu. Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia

Internet Killed The TV Stars: Zavzpomínejte na doby, kdy hudební klipy běhaly jedině v televizi

Pavel Kučera / 14. 10. 2021

Sexsymboly 80. let: Nejdříve uspěla v Japonsku, potom Sandra uhranula i Evropu

Pavel Kučera / 27. 07. 2022

Zdroj úvodní fotografie: Václav Pancer/ MAFRA/ Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM