Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Trendy

Trendy v tetování: Permanentní nášivka, geometrické tvary i kérky na obličeji

Karin Šnýdrová
07. 09. 2022

Doby, kdy bylo tetování pouhým cejchem kriminálníků, dávno odvál čas. Dnes jsou permanentní obrázky uniformou městského stylu a nikoho nepohoršují. Jenže i kérky podléhají trendům a s čínskými znaky už žádnou parádu neuděláte. Zjistěte, jaké motivy jsou právě v kurzu. 

Nelíbí se vám černobílé tetování a drsné motivy? Pak se zamilujete do tetování, které vypadá jako květinový šperk. Šik jsou také minimalistické nápisy, geometrické tvary či kérky připomínající textilní nášivku. Jen si prosím dvakrát rozmyslete, jestli si je vážně chcete dát na obličej. Proč touží po tetování na tváři příslušníci Generace Z? 

Jména slavných na všech sloupích: Kde najdeme ulici Justina Biebera, Davida Grohla nebo náměstí Beastie Boys

Radek Honc / 05. 09. 2022

Nášivka natrvalo 

Permanentní obrázky, které vypadají, jak kdyby si s nimi pohrála šikovná švadlena, jsou ve světě hitem už pár let. I v Česku přibývá těch, co po podobném tetování touží, jenže ne v každém studiu se těmto specialitám věnují. „Jde o opravdu jemnou, velmi detailní práci a na tetování musím koukat hodně zblízka, aby byl výsledek perfektní,“ vysvětluje tatérka Viktorie ze studia AmazInk Tattoo, jejíž talent nelze zpochybnit. Tetování ve stylu nášivky sluší zejména animovaným motivům. „Nic realistického se do stylu nášivky udělat nedá. Nášivka je sama o sobě taková kreslenější, stejně jako ta na oblečení. Zaměřuji se pouze na animované motivy a myslím, že k nášivkám sedí krásně,“ dodává Viktorie. Uvažujete o vyšívané kérce i vy? Nebojte se náročnějšího hojení a následné péče. Od klasického tetování se totiž vůbec neliší. 

Romantické květiny 

Velmi oblíbené jsou také motivy z říše flóry. Na ty se specializuje tatérka z pražské Letné, která tvoří pod značkou Jehličkou. „Rozhodně nechci tvrdit, že květinové motivy jsou jen pro ženy, ale konkrétně mou práci vyhledávají z 99,9 % právě ženy. Většinou se jedná o klientky ve věku 40 až 50 let. Nejčastěji zmiňují, že buď by je nikdy nenapadlo, že se vůbec kdy nechají tetovat, ale má jemná práce pro ně působí jako šperk, nebo že se jim tetování vždy líbilo, ale působilo na ně příliš tvrdě a tmavě,“ říká tatérka Bára, která se zaměřuje na barevné tetování. A jaké druhy květin nejvíce frčí? „Často se u mě opakují motivy máku a pomněnek coby památka na někoho blízkého. A pak ještě pivoňky či chrpy,“ uzavírá Bára.

Geometrické tvary 

Jedním z nejvyhledávanějších stylů tetování – jak u mužů, tak u žen – jsou nejrůznější geometrické obrazce. Vypadají skvěle i ve větším měřítku, po celé noze, ruce či ploše zad. Tím, že tatéři přešli z širokých jehel na úzké, daří se jim vytetovat opravdu nejmenší detaily. „Ať už tetuji dotworkem, tedy tečkami, nebo tvořím nějaké tenké linie, dá se to vymazlit úplně do puntíku. A to je to, co lidé hledají. Dokonalost, čistotu, jemnost,“ vysvětluje tatérka Mija ze studia Tattoo Mija. Technicky náročnější je vytetovat kruh, než rovnou linku, ale šikovný tatér si s tím dokáže poradit. Geometrickým tvarům sluší kombinace s blackworkem. Mija zároveň dodává, že blackworky se používají velmi často k překrytí starých tetování, která nejdou překreslit ani odstranit laserem. Černou plochu je poté vhodné doplnit právě geometrickými obrazci nebo například květinami. 

Minimalistické nápisy 

Nápisy byly vždycky důležitou součástí tetovacího byznysu. Jenže zatímco na počátku tisíciletí lidé volili hesla psaná švabachem a ideálně přes celou hruď, dnešní trendy nahrávají minimalismu. Výrazná změna se týká i volby jazyka. „Zdá se mi, že český národ má větší sebevědomí i sebelásku. Místo angličtiny nebo latiny si klienti nechávají vytetovat nápisy, hesla, motta či úryvky z knížek v češtině,“ potvrzuje tatérka Mija. Zvěčnit si můžete na kůži i to, co napsaly vaše děti. 

Tetování po domácku i kérka na obličeji 

Generace Z je zřejmě tou nejodvážnější, ale některé nápady příliš promyšlené nemá. „Hodně lidí chce takové ty malé razítkové věci a spousta z nich se tetuje sama doma, protože je to daleko dostupnější, než tomu bylo třeba před deseti lety. S kamarády si koupí hand poke tetovací sadu a do profi salonů pak přijdou na předělávku. Mnoho náctiletých se nebojí tetování na obličeji. I když mají tělo čisté, přijde jim cool dát si něco na tvář. Tetování obličeje striktně nedělám, nepodporuji a nechci s ním mít nic společného,“ vyjmenovává šílené trendy tatérka Bára Evil Hand z vyhlášeného studia Hell. Její předností je autorská tvorba, klient který přijde s vytištěným obrázkem z internetu u ní nemá šanci. 

Ze slovenské vesnice do Hollywoodu: Originální tatérce Ivaně Belákové se pod ruce dostaly hvězdy, sní o Justinu Bieberovi

Denisa Grofová / 31. 08. 2022

Císařovna Sissi měla kotvu, Ema Destinnová hada a ledový muž Ötzi dokonce 61 kousků: Tetování je s námi 7 tisíc let

Kristýna Ševčíková / 24. 08. 2022

Úvodní fotografie: Shutterstock 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM