Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Trendy

Botox je dobrý sluha, ale zlý pán: Aby z vás nebyla oživlá figurína, nesmíte to přehnat jako některé celebrity

Karin Šnýdrová
27. 03. 2023

Zatímco někdo bere stárnutí jako přirozenou součást života, jiný se s neúprosným tokem času nehodlá smířit. Estetická medicína dokáže prodloužit mládí a vyzmizíkovat vrásky, jenže nesmí se to s ní přehnat. Jak často chodit na botox, pokud si chcete zachovat mimiku v obličeji? 

Touha po mladistvějším vzhledu samozřejmě roste s přibývajícím věkem. Přestože existuje mnoho odstrašujících případů celebrit, které to s úpravami přepískly, nenechte se odradit. Po aplikaci botulotoxinu se neproměníte ve voskovou figurínu, ani se z vás nestane závislák na plastických operacích. Jaké další mýty kolem tohoto zákroku panují?

Sharon Stone si umělými rty vystřelila z hollywoodských kolegyň: Sama plastiky odmítá z dobrého důvodu

Eliana Moravcová / 25. 03. 2023

Nečekaný objev 

Ačkoliv je v současnosti jedním z největších pomocníků při redukci obličejových vrásek, původně měl zcela jiný účel. „Botulotoxin se prvně použil k léčbě šilhavosti. Následně si lékaři povšimli, že došlo i k vyhlazení vrásek kolem očí a tak se začal používat k řešení mimických vrásek,“ upřesňuje Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl a dodává, že se aplikuje například na vrásky mezi obočím, na čele, kolem očí, ale je možné tak řešit i nadměrné pocení. „Nejoblíbenější jsou aplikace do podpaží. Botulotoxin je též velmi využíván k řešení spastických stavů v neurologii,“ vyjmenovává možné využití Jitka Chaloupecká. 

Ideální věk není 

Co se týče vrásek, botulotoxinem se řeší tedy zejména ty v horní třetině obličeje. Ideální věk, kdy se pro podobný zákrok rozhodnout ovšem neexistuje. „Aplikace botulotoxinu se provádí, až když jsou vrásky viditelné a věk kdy s ní započít je velice individuální,“ říká Jitka Chaloupecká. Každá pokožka zkrátka stárne jinak. Jedním z nejčastějších mýtů, které kolem této anti-age procedury panují, je následná ztráta mimiky. „Mimika se po aplikaci botulotoxinu z obličeje úplně nevytratí. Dojde pouze k jejímu zmírnění na cca 4-6 měsíců. Nejvíce vyblokujeme takzvanou mimovolní mimiku,“ uklidňuje korektivní dermatoložka. 

Vrásce mezi obočím se říká mračivka. Právě botox si s ní dokáže hravě poradit

Možné komplikace

Přestože se jedná o miniinvazivní zákrok, který zvládnete podstoupit i během obědové pauzy, není vhodný pro každého. Botoxu by se měly vyhnout těhotné i kojící ženy a nesmí se aplikovat ani při užívání některých druhů léků či u jedinců s neurologickým onemocněním. „Správná aplikace je závislá na dobré znalosti anatomie obličejových svalů, proto by ji měl vždy provádět erudovaný lékař. Mezi možné komplikace patří pokles víčka ze špatné aplikace do vrásek mezi obočím, dvojité vidění po aplikaci kolem očí či pokles obočí po aplikaci do čela. Naštěstí jsou ale všechny vratné a trvají v řádu týdnů. Nervová zakončení se totiž po nějaké době obnovují,“ vysvětluje Jitka Chaloupecká. 

Odstrašující případy 

I když na botoxu žádná závislost nevzniká, mezi celebritami najdete slušnou řádku těch, které to s honbou za věčným mládím opravdu přehání. Mají za sebou několik invazivních zákroků a nevědí kdy přestat. Kdo ze slavných vypadá jako oživlá figurína? Na to se podívejte do fotogalerie. 

Byli miláčky davů, dnes po nich neštěkne ani pes: Kam se poděly hvězdy 90. let

Eva Zajícová / 16. 03. 2023

Oválné, hranaté, do špičky: O ideálním tvaru nehtů rozhoduje hlavně délka prstů

Andrea Machajdíková / 22. 03. 2023

Autorský článek 
Zdroj fotografií: Shutterstock a Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM