Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Trendy

Apple představil novinky: Přicházejí dlouho očekávané brýle, lepší operační systém i nový MacBook

Avatar photo Barbara Hacsi
06. 06. 2023

Fanoušci technologií netrpělivě vyhlíželi pondělí 5. června, kdy Apple představil své novinky pro nadcházející měsíce. A zatímco uživatelé nadšeně sdílí nové brýle nebo novinky v iOS, akcie Apple reagovaly na Apple’s 2023 Worldwide Developers Conference mírným poklesem. 

Jaké nejzásadnější novinky Tim Cook představil? Hlavním tématem prezentace od Apple se staly brýle pro rozšířenou (a virtuální) realitu Vision Pro, další neméně zajímavé novinky se týkaly hlavně nových vylepšených verzí operačních systému firmy nebo počítačového hardwaru.

Blackout v Praze: Častějším využíváním zelené energetiky podle experta hrozí vyšší riziko

Pavlína Kosová / 03. 06. 2023

Vision Pro

O Apple brýlích se mluví dlouho, viděli jsme i koncepty, které se podobaly spíše klasickým dioptrickým brýlím, které nám náš reálný svět obohatí o rozšířenou realitu. Zcela nový produkt byl konečně představen, jmenuje se Vision Pro a připomíná spíš lyžařské brýle. Jsou nabité technologiemi včetně řady sofistikovaných senzorů, které umožňují headset ovládat rukama, hlasem, a dokonce i pohledem. V prezentačním videu je vidět, že si ikonu aplikace lze vybrat pouhým pohledem, načež se zvýrazní. 

Vision Pro spolupracují s dalšími produkty: Macem, iPhonem, iPadem, iCloudem i chytrými hodinkami Watch. Pracovat na virtuálním ploše můžete pomocí virtuální klávesnice, nebo si připojit Bluetooth klávesnici, myš i touchpad. Většina prezentačního videa se zabývala tím, co všechno můžete vidět na velkém virtuálním plátně, které se zhmotní, kdykoli si nasadíte brýle. Panoramatické snímky z vaší dovolené vás doslova obklopí na gauči, seriály a filmy z Apple TV se vám promítnou na virtuálním plátně, jehož velikost si přizpůsobíte jednoduchým gestem. K tomu můžete telefonovat s kolegy či rodinou a vytvářet prezentace.

Novinka bude ve Spojených státech uvedena na trh za začátkem příštího roku, další regiony budou přibývat postupně. Cenovka? Startuje na 3.499 dolarů (tedy cca 77 tisíc Kč). Kdy dorazí Vision Pro k nám, nevíme, odhadovaná cena bude zřejmě přesahovat 90 tisíc korun. 

Widgety

Milujete widgety? Apple si myslí, že určitě. Nová verze macOS Sonoma proto přináší pokročilé interaktivní panely, které už nebudou jen zobrazovat požadovanou informaci, ale nově s nimi bude možné pracovat bez otevírání appky. Navíc, pokud budete mít v blízkosti svého počítače iPhone zobrazí se vám i widgety z telefonu bez nutnosti aplikace.

Poster

Funkce „plakát“ má přinést osobnější profil kontaktu. Ten se inspiruje loňskou proměnou zamykací obrazovky (kterou nově letos získají také iPady). Na plakát, který se zobrazí příjemci hovoru, lze vybrat fotografii, Memoji, doplnit jméno s vlastním fontem a barvou textu.

Funkce Poster má přinést osobnější profil kontaktu

Hry na Macu?

Ačkoli se MacBooky nepovažují za ideální herní zařízení, na prezentaci vystoupil legendární tvůrce Hideo Kodžima, který oznámil vydání jeho hitu Death Stranding v rozšířené režisérské verzi na macOS. Ještě letos bychom si na Macu mohli zahrát také indie hit Stray o kočce ztracené ve světě plném robotů. Apple také představil Game mode, který automaticky žene maximální možný výkon počítače do hraní hry a minimalizuje výkon potřebný pro běh aplikací na pozadí.

Lehký jako Air

Větší, tenčí, s větší výdrží baterie, ale jinak vlastně pořád stejný, to je 15 palcový MacBook Air, který nabídne čip M2, MagSafe, dva konektory Thunderbolt a 3,5mm jack pro sluchátka. Nový Air bude dostupný od 13. června od 37.990 Kč. Další novinky se týkaly desktopových kousků Mac Pro a Mac Studio, ale pokud patříte mezi fanoušky čísel o RAM, CPU a čipech, přečtěte si některý z odbornějších článků.

Vinyly jsou in: V některých je krev hudebních hvězd, další voní jako marshmallow nebo roztávají během přehrávání

Barbara Hacsi / 07. 05. 2023

Spolupráce švýcarských firem přináší jedinečné hodinky: Za kousek z recyklovaných kávových kapslí si připlatíte

Barbara Hacsi / 21. 05. 2023

Autorský článek
Zdroj fotografií: Apple 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM