Ranní klub /
Celý playlist
Lifestyle

Vinyly jsou in: V některých je krev hudebních hvězd, další voní jako marshmallow nebo roztávají během přehrávání

Avatar photo Barbara Hacsi
07. 05. 2023

Že jsou vinyly trendy, to víme všichni. Každý rok se jich prodají desítky milionů po celém světě. V USA aktuální výzkum zkoumal, kolik lidí vlastní gramofon, na kterém by si oblíbené desky přehrávali. Ukázalo se, že je to 50 %. A pro polovinu lidí je vinyl sběratelským předmětem do sbírky, nikoli hudebním nosičem, který by si chtěli poslechnout v pohodlném křesle se sklenkou v ruce. Ono se taky ale není čemu divit, ne všechny vinyly jsou určeny k pravidelnému přehrávání, mnoho z nich jsou spíše uměleckými díly, které posouvají umění lisování desek na novou úroveň.

Další díly (334)

Pro poslech zničte

Kdo si se svými fanoušky ráda hraje a připravuje pro ně různé vinylové vychytávky je Jack White. Jeho fanoušci si mohli pořídit fluoreskující, holografickou i naplněnou tekutinou.  Asi nejkrutější je počin s jeho kapelou Dead Weather. Pokud si totiž chcete poslechnout nikdy nevydaný singl na 7palcové desce, musíte kvůli tomu zničit 12palcovou desku Blue Blood Blues.

Prach z meteoritu i krev 

Velice oblíbené jsou u řady umělců desky se zvláštní příměsí, jako je například skutečný prach z meteoritu (Emperor Yes: An Island Called Earth). Nebo krev, jako je tomu u desky Say Yes To Love od kapely Perfect Pussy. Zatímco zpěvačka Meredith Graves věnovala sklenici krve, která potom byla pouze přimíchána do směsi na lisování, kapela Flaming Lips to s krví posunula o kousek dál. Album Heavy Fwends je asi tou nejkrvavější dlouhohrající deskou vůbec. Krev pro limitovanou edici deseti kusů věnovali Nick Cave, Ke$ha. Erykah Badu nebo Chris Martin. V roce 2012 stála deska 2.500 dolarů, výtěžek z prodeje šel na charitu. Krev je ale v desce plave, jak můžete vidět na videu. 

Slzy kapely 

Podobnou techniku zvolili také Fall Out Boy, kteří v těchto dnech vydávají takzvaný Crynyl, protože uvnitř jsou skutečné slzy členů kapely. Je to limitovaná 50kusová edice, obal desky je zároveň krabicí na kapesníčky.

Voní, chladí, chutnají

Mezi nejvoňavější desky patří určitě deska ke 30. výročí filmu Krotitelé duchů. Deska nejenže svítí ve tmě, navíc voní jako marsmallow, protože se celé téma téhle limitované edice točí kolem jednoho ze záporáků, kterým je obří Marshmallow Man. Ten se objevuje i v novém filmu z roku 2021, kde se ale hrdinové potýkají s lavinou malých maršmelouňáků. Pak jsou třeba desky ze zvláštních materiálů, jako ledová varianta od švédských Shout Out Louds. Ti svůj sigle Blue Ice vydali jako DIY balíček, který obsahoval formu a láhev vody. Desku jste si museli vyrobit sami v mrazáku. Francouzský producent Breakbot v roce 2012 vydal singl By Your Side na desce z čokolády z heslem Přehraj před snědením. 

Někdo to rád tvarované

Celá řada umělců se vydává směrem tvarovaných desek, zejména 7palcových singlů. Ať už to jsou třeba sestry Haimovy nebo singl Living In Another World od Talk Talk ve tvaru tygro-motýla. Soundtrack k animovanému seriálu Batman má pak tvar loga gothamského rytíře.

Speciální vinyly si můžete prohlédnout v galerii

Steve Jobs pořád vydělává: Prototyp prvního počítače Apple a dopis s jeho autogramem vynesly v aukci úctyhodné sumy

Barbara Hacsi / 29. 08. 2022

Klíč k životu v zamořeném území: Divocí psi z Černobylu mají jedinečné DNA

Eliana Moravcová / 26. 04. 2023

Autorský článek s využitím NME
Foto: archiv jednotlivých hudebníků a Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM