Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

David Koller: K tvorbě přistupuji primitivně, aby to bylo atraktivní, chtěli jsme to hrát na koncertech a lidi to bavilo

Avatar photo Miloš Pokorný
19. 04. 2023

Hostem Miloše Pokorného v Ranním klubu rádia Expres FM byl zpěvák, bubeník a producent David Koller. Řeč byla hlavně o novém sólovém albu LP XXIII, ale také o odpočinku, prezidentských volbách, umělé inteligenci nebo aktivitách legendární kapely Lucie.  

Další díly (1004)

Máme pro tebe překvapení, prozradím ti, co o tobě říká umělá inteligence: David Koller je autorem textů písní v obou jazycích (češtině a angličtině), dokázal se prosadit na domácí hudební scéně, ale zároveň si získal mezinárodní uznání při vystoupeních na významných zahraničních festivalech a při spolupráci s renomovanými hudebníky jako například Davidem Gilmourem, je aktivním hudebním producentem a podílel se na produkci řady alb jiných umělců. Co na to říkáš?
Úplně chytrá není, jsou tam nějaké hoaxy, s Gilmourem jsem nikdy nespolupracoval.

Jak jsi prožíval prezidentské volby a jsi spokojený s výsledkem?
Spokojený určitě jsem, jako naštěstí většina národa. Byli jsme trošku nervózní, aby to zase náhodou nevyhrál nějaký estébák. Původně jsem si říkal, že se do toho raději motat nebudu, protože jsem to dělal během posledních čtyř voleb, kdy vyhráli proruští separáti. Nakonec jsme ale zahráli partě kolem pana prezidenta na jednom mejdanu. A konečně normální člověk po 20 letech.

A setkáváš se například na koncertech s tím, že za tebou přijdou lidé a řeknou, že neuznávají tvůj osobní postoj, ale tvou muziku mají rádi?
Občas mi někdo nadává, že motám politiku do koncertů, ale dělám to vážně jen výjimečně.

Pojďme teď k muzice: Tvé nové album není koncepční, je to soubor jednotlivých singlů…
Ano, během skoro čtyř let jich bylo asi šest, a tak jsem si řekl, že by se z toho dalo udělat album a šňůra, tak jsme dodělali poslední čtyři písničky a natočili k nim klipy. Ještě nám chybí poslední dvě videa, hrozně nás to baví.

Většina textů je od Jáchyma Topola, ale přispěli také Patrik Hartl nebo Matěj Belko. Podle čeho jsi skladby vybíral?
Takhle to mám běžně. Čekám, co z nás vypadne, co je nejvíc dodělané a jaký z toho mám pocit. Jinak k tomu přistupuji vlastně primitivně – aby to bylo atraktivní, chtěli jsme to hrát na koncertech a lidi to bavilo.

Jestli se nepletu, vyhodil jsi text o válce…
Nevyhodil. Přečetl jsem si ho a řekl si, že vážně nechci přijít před lidi a začít zpívat politické písničky v téhle době. To by musel být velký fanoušek, aby ho to bavilo.

A když ti někdo úplně neznámý pošle text, přečteš si ho, nebo se držíš osvědčených textařů?
Mám spolupracovníky, které jsem neznal, jako jsou třeba Karel Štulo nebo Jáchym Topol.

A je to podobný systém jako v Lucii?
V Lucii je hlavní textař Robert Kodym, takže bereme věci od něj. 

Poznáš hit?
A ty poznáš hit? Jednu dobu jsem si říkal, že na to mám ucho, ale nepoznám. Každý má úplně jiný vkus. Někdo má rád holky, druhý zase vdolky. Někdo to má radši tvrdší a někdo je romantik.

Nakolik tě v muzice ovlivňuje rodina?
Moje žena miluje Muse, takže jsme byli už asi dvakrát na jejich koncertě. Já to tedy moc nemusím, ale jsou sehraní, perfektně hrají a jsou za nimi cítit tisíce koncertů.

A musel sis někdy přiznat, že je něco, co běžně neposloucháš, docela dobré?
Ano, třeba u nás v Meet Factory hráli The Damned, pankáči, sedmdesátiletí pánové, a bylo to perfektní. A jejich fanoušci měli číra tvořená z per různých ptáků, lezli na pódium a skákali z něj. Bylo to fakt zábavné.

Mám tady otázku od umělé inteligence: Jakou radu by sis dal, kdybys mohl vrátit čas a byl na začátku své hudební kariéry?
Asi bych se nevěnoval tolika nástrojům najednou, protože jsem byl vlastně bubeníkem, k tomu jsem hrál na kytaru a poté jsem se stal najednou zpěvákem v různých kapelách, ale neměl jsem žádnou přípravu, zpíval jsem jen asi šest let ve sboru Bambini di Praga, ale to je něco jiného než zpěv na mikrofon.

Co bys dělal, kdybys nedělal muziku?
Bavilo mě dělat uklízeče ve zvláštní škole, kdy jsem v noci přijel z koncertu a za hodinu a půl jsem to měl uklizené a pak jsem měl celý den volno a mohl si dělat, co jsem chtěl. Skvělé bylo i dělat kopáče v archeologickém výzkumu, kdy musíš nejdřív vykopat obrovské díry, poté se dostaneš například ke keramickým nádobám z doby provázkové, které jsou dnem vzhůru a přemýšlíš, proč jsou obráceně – jestli přišlo zvíře, povodeň nebo nějaký jiný kmen… A bavilo mě i dělat hlídače na parkovišti, protože jsem nikdy nepřečetl tolik knížek jako tam a ještě jsem tam i cvičil na virbl.

Kde David Koller odpočívá? Jaké koncerty plánuje se svou kapelou a jaké s Lucií? A dočkají se fanoušci od Lucie nové hudby? 
To se dozvíte z rozhovoru v úvodu článku nebo z videa. Archiv rozhovorů Ranního klubu najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě.  

Lou Fanánek Hagen: Dnes musí zpěváci být angažovaní, něčím významní a dostávat ceny

Miloš Pokorný / 04. 04. 2023

Kamil Střihavka: Je úplně jedno, v jaké době žiješ, talent se prosadí

Miloš Pokorný / 01. 02. 2023

Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM