Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Radovan Síbrt: Účastníci Hell's Kitchen budou měsíc zavření v ateliéru, vyroste tam kuchyň, restaurace i bydlení 

Avatar photo Michal Plšek
27. 03. 2024

Hostem pořadu Expres Star tentokrát je Radovan Síbrt. Dokumentarista, který debutoval celovečerním snímkem Vězení, má na kontě i jednu šestinu dokumentu Gottland nebo jednu epizodu seriálu Česká fotka a několik cestopisů ze série Na cestě. Největší úspěch pak měl film z roku 2019 Postiženi muzikou, za tento portrét skupiny The Tap Tap si vysloužil i nominaci na Českého lva. Také producent dokumentárních filmů, třeba loňského Blix Not Bombs. A v neposlední řadě showrunner gastronomických pořadů Masterchef Česko, Souboj na talíři a připravované Hell’s Kitchen.

Další díly (19)

Máte při natáčení gastronomických pořadů hlad?
Většinou je člověk unavený, hlad mívá, protože cateringy na natáčení jsou většinou dost zoufalé, takže to většinou jíst nechcete, ale asi se nedá říct, že bych měl opravdu hlad.

Myslel jsem to spíš tak, zda když soutěžící vyrobí jídlo, dostanete aspoň ochutnat, nebo ochutnávají jenom porotci?
Ochutnávat nikdo nesmí, kromě porotců a mě, takže se vlastně mohu najíst, ale je to spíš ochutnávání, není to tak, že bychom si sedli a snědli celou porci.

Bylo hned jasné, že šéfem té pekelné kuchyně se v české mutaci pořadu Hell’s Kitchen stane Radek Kašpárek, nebo byli i další kandidáti?
Bavili jsme se o různých možnostech a v poslední dvojici byli Radek Kašpárek a Zdeněk Pohlreich.

Hlásí se do Hell‘s Kitchen profesionální kuchaři, nebo i nadšení amatéři?
Hlásí se nám i amatéři, lidi, co mají pocit, že na to mají, je to zhruba 10 % z přihlášených.

A mají na to?
Myslím, že je těžké postavit se do profesionální kuchyně a zvládat profesionální provoz.

Takže jsou to idealisti?
Buď idealisti, nebo mají příliš nabubřelé ego.

Kde bude ta pekelná kuchyně stát? V nějaké restauraci, nebo je postavená v ateliéru?
Kuchyni jsme postavili, ten prostor je tak specifický, že jen tak nějakou kuchyni bychom využít nemohli. Je zapotřebí, aby to byly dvě barevně oddělené kuchyně, aby před nimi byla otevřená restaurace, aby vedle bylo ubytování pro tu šestnáctku soutěžících. Je v podstatě nereálné v českých podmínkách něco takového sehnat.

Soutěžící tedy budou 24 hodin denně pod dohledem kamer?
Jsou 24 hodin pod kamerami, nebude nás zajímat, když budou spát, zajímají nás různé zákulisní taktické motivy, které se mohou objevovat.

Natáčení už začalo, tak kdy se bude Hell’s Kitchen Česko vysílat?
V podzimním vysílacím slotu, někdy od konce srpna.

Producentka Lucie Matějíčka Sehnalová: Spousta manažerů nám píše, že jim natáčení Utajeného šéfa pomohlo

Michal Plšek / 20. 03. 2024

Sledovali jste s Radkem Kašpárkem i originální verzi Hell’s Kitchen s Gordonem Ramseyem?
Sledovali jsem různé verze a u každé jsme přemýšleli, čím je pro nás inspirativní. Neřekl bych, že ta americká je pro nás hlavní inspirací, spíš jsme vyzobávali z různých mutací to, co sedí českému naturelu.

Co se týče českého naturelu, bude Radek Kašpárek drsný, jako třeba právě Gordon Ramsay, nebo zapojíte víc vtipu, který je pro Česko celkem specifický?
Nebál bych se toho, že by Radek nebyl drsný. Radek je drsný ve své vlastní kuchyni, ale určitě je pro nás humor důležitý. Ve chvíli, kdy ten pořad vznikl, svět vypadal trošičku jinak, je to nějakých 17-18 let zpátky, provoz kuchyní vypadal jinak, myslím, že i Radkova kuchyně vypadala jinak. O něm se vypráví, jak házel po kuchyni věci, pinzety šlo tam o život, Tohle už není standardní provoz kuchyně, ale nebál bych se, bude dost drsný.

V kuchyni často kromě pinzet létají také drsné výrazy. Nebojíte se, že občas pro samé pípání nebude k poznání, co vlastně chtěli říct?
To je asi moje hlavní práce, abych korigoval Radka, aby to nebylo samý „vole“ a ještě horší, protože „vole“ je už v současném kontextu v pořádku.

Držíte se původní verze? Nebo budete upravovat do naší lokalizace?
Vždycky musíte nějakým způsobem ten originální formát posunout. Ve chvíli, kdy se kopíruje jedna k jedné, většinou to nedopadne dobře. Jakmile něco vezmete a nedáte do toho nic místního, je jasné, že to nemůže fungovat.

Dlí nad vámi nějaký supervisor, který hlídá licenční podmínky toho původního výrobce?
Poskytovatel licence funguje spíš jako rádce. Můžeme se na něj obracet s různými výzvami, které před námi jsou, může nám poradit. Samozřejmě hlídá vizuální podobu, hlídají název a na konci je zajímá, jak to bude sledované. To je asi pro ně nejdůležitější.

S Radovanem Síbrtem si povídal Michal Plšek

Režiséři Kryštof Hanzlík a Tomáš Pavlíček: Natáčení Policie Hvar příjemně oživovala chorvatská mentalita

Michal Plšek / 21. 02. 2024

Pořad MasterChef Česko má za sebou sedm sezón, letos si tedy diváci odpočinou a místo toho dostanou Hell’s Kitchen?
Přesně tak.

Mohou se fanoušci těšit na návrat třeba v roce 2025?
Nebál bych se, že se MasterChef nevrátí, je to populární pořad, na Nově i na Voyo, takže určitě se v nějaké podobě vrátí. V jaké podobě to bude, to já nerozhoduji.

Pauzu bude mít i Souboj na talíři, nebo se tři gastromušketýři zase vydají na cesty?
Tyhle prázdniny si odpočineme, žádné cesty nebudou.

Měl jste na starosti i výlet Zdeňka Pohlreicha na obrazovky televize Nova, tedy pořad Pohlreichův souboj restaurací, který tedy skončil po jediné řadě. Zdeněk se vrátil zpátky na Primu. Souboj nebyl úspěšný, nebo je Zdeňkovi na Primě líp?
Zdeněk se přesunul zpátky, to ale neznamená, že bychom s ním nemluvili o dalších možnostech. Myslím, že to očekávání bylo větší. Umístění pořadu bylo v prime time od 20 hodin, v hodně kompetitivním okně. V porovnání se spoustou věcí na Nově a Voyo to nedělalo špatná čísla, ale rozhodnutí bylo nepokračovat.

U kolika porodů Radovan Síbrt asistoval se štábem pořadu Malé lásky? Jak se mu natáčel dokument ve věznici? Pomáhají různá ocenění dokumentům najít cestu k divákům? A má Kuřimská kauza šanci na zfilmování? 
To se dozvíte, když si poslechnete celý rozhovor v úvodu článku. 

Archiv rozhovorů Expres Star najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM, na webu Podcasty.cz a v aplikacích Spotify a Apple Podcasts.  

Zdeněk Pohlreich: V televizi bych chtěl ještě udělat jednu věc, ale je to mimo moji kontrolu

Miloš Pokorný / 17. 10. 2022

Castingový režisér Alois Ponížil: Za obsazení do seriálu mi nabízeli oběd v Poslanecké sněmovně i vyhlídkový let

Michal Plšek / 13. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM