Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Producentka Lucie Matějíčka Sehnalová: Spousta manažerů nám píše, že jim natáčení Utajeného šéfa pomohlo

Avatar photo Michal Plšek
20. 03. 2024

Česká i Slovenská Miss, VyVolení, Planeta Yó, Reportéři ČT, Objektiv, Robinsonův ostrov, Receptář prima nápadů, Mise nový domov, Růža pre nevestu nebo Utajený šéf – to jsou některé z pořadů, na kterých se pro televize v Česku, Slovensku a v Rumunsku v různých rolích podílela Lucie Matějíčka Sehnalová, která přijala pozvání do dalšího vydání pořadu Expres Star. S Michalem Plškem probrali nejen televizní projekty, ale také to, jak zvládá skloubit mateřství a náročnou práci.

Další díly (19)

Ještě než se vrhneme na vaše projekty, nedá mi to a musím se zastavit u tématu, které teď díky Českým lvům rezonuje částí společnosti. Vzhledem k tomu, že máte tříměsíční miminko a k tomu rozjíždíte další řadu reality show Utajený šéf, asi znáte recept na to, jak skloubit rodinu a náročnou práci…
Kdyby mě teď mohli posluchači vidět, vidí, že mám obrovské kruhy pod očima a jsem úplně brutálně unavená. Buď je varianta si vybrat jedno, nebo druhé, nebo to skloubit. Všichni vám radí „Když vaše dítě spí, spěte“ a já to mám „Když vaše dítě spí, pracujte“. Musím říct, že mě v tom televize Nova nenechala. Když jsem oznámila, že jsem těhotná a byli jsme v půlce projektu, tak se mě nejdřív zeptali, jestli to zvládnu. Řekla jsem, že jo, protože je to dočasný projekt, který za nějakou dobu skončí. Netušila jsem, co mě čeká. Pak se mě zeptali, co potřebuji k tomu, abych to zvládla. Řekla, že budu potřebovat jednoho člověka k ruce. Nějak to zvládáme, ale záleží na skvělém štábu a na skvělém manželovi. 

Prací kreativního producenta je přijít za šéfy s tím, že máte nějaký nový projekt, nějakou novou reality show, kterou byste chtěla lokalizovat v Česku?
Na Nově je to obráceně. Nova si v Cannes vybírá projekty a pak si vybere tvůrce, který jim přijde na ten který pořad vhodný, osloví nás a my jdeme dělat ten pořad.

Nepletu-li se, v Česku ještě nevznikla ryze domácí reality show. Je to tím, že všechny formáty už jsou vymyšlené, nebo se jen nedaří tuzemským tvůrcům prosadit?
Nemyslím, že jsou všechny pořady vyčerpané. Prima dělá vlastní formáty, ale Nova jde tou cestou, že formáty, co jsou osvědčené, co fungují, nakupuje.

S Lucií Matějíčka Sehnalovou si povídal Michal Plšek

Castingový režisér Alois Ponížil: Za obsazení do seriálu mi nabízeli oběd v Poslanecké sněmovně i vyhlídkový let

Michal Plšek / 13. 03. 2024

Vaším aktuálním projektem je reality show Utajený šéf. Je těžké sehnat firmy, ve kterých ve kterých budete natáčet?
Je to těžké, protože máme poměrně striktní pravidla, pak je těžké sehnat šéfy a zároveň ne úplně každému šéfovi se do toho chce, protože se bojí, že jim budeme šťourat někde, kde nechtějí, abychom jim šťourali, někdo zároveň nechce před kameru. Ale ty celkem dokážeme přesvědčit, že to bude fajn. Na začátku v té databázi máme 4.000 firem, ze kterých vybíráme. Nechceme točit pásovou výrobu, protože by to nebyla moc zábava. Nechci to vůbec zlehčovat, ale potřebujeme naplnit zábavou 70 minut, je to zábavný formát. 

Jak vysvětlujete zaměstnancům firmy, že se tam bude natáčet?
Tohle neprozradím, protože tím bychom si to vystříleli a nemohli bychom už nikdy točit další sérii. Byť já říkám, že už ani točit nechci, protože už je to na hraně toho, aby nás ti lidé odhalovali. Ale máme takový fígl, který máme vymyšlený, co těm lidem říkáme.

Šéfové v reality show Utajený šéf se vždycky mění pomocí masek a kostýmů. Kolik času to před natáčením zhruba zabere?
Ta maska se nějakou dobu vyvíjí, to jsou týdny. Před natáčením to jsou vždycky ráno dvě hodiny, záleží, jak moc je ta maska složitá, ale vždycky jsou to plus mínus dvě hodiny. Když máme první schůzky s šéfy, říkáme jim, jak ten pořad probíhá, co budou muset, co nesmí, a říkáme i to, že budou vstávat s maskérem o dvě hodiny dřív než celý štáb. Točíme běžnou šichtu, což je někdy osm, někdy dvanáct hodin, plus rozhovory, plus to maskování, takže ten šéf většinou je na nohou takových 16-18 hodin.

Stalo se, že do konečné podoby masky sám šéf zasahoval?
Stalo se nám, že někdo řekl, co si nepřeje. My se snažíme vyhovět. Teď jsme dělali jeden díl a holila se tam hlava. To pak je taková diplomacie, kdy vysvětlujeme, proč to potřebujeme a z jakého důvodu, takže pak je na nás, na mě a maskérovi, přesvědčit toho šéfa, že holou hlavu nutně potřebuje.

Režiséři Kryštof Hanzlík a Tomáš Pavlíček: Natáčení Policie Hvar příjemně oživovala chorvatská mentalita

Michal Plšek / 21. 02. 2024

Na konci každého dílu je poměrně emotivní odhalení pravé totožnosti nového kolegy. Museli jste někdy být mediátory nějakého ostrého střetu?
Ti šéfové jsou natolik silní v kramflecích, že případnými mediátory jsou oni sami.

Máte informace, jestli vaše natáčení pomohlo změnit poměry ve firmě?
Spousta šéfů nám dává vědět, že jim to manažersky pomohlo. Vzpomenu esemesku, kterou jsem dostala od jednoho šéfa, Petra Vaněrky. Po natáčení mi psal, že doufá, že to, jak Ivan – tak se jmenovala ta jeho postava – viděl tu firmu v něm částečně zůstane. On byl na začátku poměrně pes. Když to přeženu, hlídal na stopkách, jak dlouho je zaměstnanec na obědě, a když si tu práci zkusil, s těmi lidmi pracoval a zjistil, jací jsou, pochopil, že tohle fakt není nutné a spoustu věcí změnil.

Vzala jste si vy jako šéfka štábu taky nějaké ponaučení?
Jsem tvrdá a to jsem nezměnila. Tvrdím, že ten pořad je primárně o tom, že si každý zaměstnanec někdy o svém šéfovi řekl „Ať si to ten idiot jde zkusit.“ Myslím, že to samé říkají mí kolegové. Ale tu práci dělám, takže tuším, co ta práce obnáší, ale samozřejmě se snažím si vždycky z toho vzít nějaké poučení, to určitě.

Viděl jsem váš životopis a u vás to moc říkat nemohou, protože jste si vyzkoušela snad už úplně všechno…
Mám to „odšlapané“ úplně od začátku, od eléva, který se učil v redakcích.

Jak se shání milionář, který se stane ženichem v reality show Ruža pre nevestu? Nosí si producentka Mise nový domov srdceryvné příběhy i domů? Jak se liší práce v Česku a Rumunsku? A kde by Lucie Matějíčka Sehnalová chtěla pracovat? 
To se dozvíte, když si poslechnete celý rozhovor v přehrávači v úvodu článku. 

Archiv rozhovorů Expres Star najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM, na webu Podcasty.cz a v aplikacích Spotify a Apple Podcasts.  

Scenárista Jaroslav Hruška: Jiří Markovič byl samorost, náš seriál se od reality téměř neliší 

Michal Plšek / 06. 03. 2024

Režisér Pavel Soukup: Mrzí mě, že se s Jiřím Markovičem nepotkal jeho představitel Petr Lněnička

Michal Plšek / 07. 02. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM