Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Orion a Mike Trafik z PSH: Nepřebrali jsme si nikdy ženskou a nedlužíme si prachy, to je základ mužského přátelství

Avatar photo Vladimír Pavlík
01. 11. 2022

Do Večerní show dorazili členové PSH, Orion a Mike Trafik. Společně s Vladem a Radkem probrali nový dokumentární film PSH Nekonečný příběh, který aktuálně můžete vidět v kinech. Dotkli se ale i dalších témat včetně možného konce skupiny. 

Českou hudební legendu Peneři strýčka Homeboye neboli PSH zná v České republice snad každý. Jací jsou ale ve skutečnosti dnes už kluci na prahu středního věku Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik? Vznik přelomového alba Repertoár, dodnes považovaného za milník českého rapu a jednu z nejlepších desek vůbec, posun k elektronice nebo testování maximálních možností hudebního showbyznysu i sebe sama – to je základ filmu o kapele PSH. Ta si fanoušky získala autenticitou, vtipem i tvrdou prací a stále se drží na vrcholu díky lásce k hudbě a nerozlučnému přátelství. Nejznámější čeští rappeři se v překvapivě otevřeném a velmi osobním dokumentu se spoustou dosud nepublikovaných záběrů a soukromých archivů nebojí jít na dřeň a být stejně upřímní jako jejich hudba. Zdá se, že příběh PSH jen tak neskončí. Film byl oceněný diváckou cenou na MFF Karlovy Vary 2022.

Další díly (398)

Cenzura neproběhla

Jaké byly vaše reakce, když jste viděli váš film poprvé?
Orion:
Díváš se na tu nekontrolovanou věc, protože všechny naše výstupy jsou více méně kontrolované. Tohle úplně ne, protože to točili o nás.
Mike: My jsme vlastně natáčeli něco, co tam ve finále vůbec nebylo.
Orion: To byly nějaké hrané scénky, které tam už nejsou, ale to torzo, co tam zbylo, reprezentuje naše životy dobře. Když jsem to viděl, tak mě to dojalo, když jsem to viděl podruhé, tak mě to vyděsilo, potřetí už jsem se s tím sžil. Koukat se sám na sebe skrz ta léta je zvláštní, ještě když jsme žili, tak, jak jsme žili.

Jak moc jste cenzurovali?
Mike: Cenzura neprobíhala, protože jsme přišli k hotovému. Taková byla dohoda, protože takhle s lidmi spolupracujeme a nekecáme do toho. Točilo se se Štěpánem Vodrážkou a jeho týmem, což je náš kamarád, takže není to tak, že do toho kecáme. Přišli jsme k hotovému. Miky (Orion) byl dojatý a já byl zhrozen, každý z nás se s tím sžívá různě, ale cenzura neprobíhala žádná.

Jak probíhala výměna materiálu? Jak se vůbec tvůrci dostali k těm materiálům?
Orion: Samozřejmě bylo hodně archivů z různých televizí nebo nepoužitých natočených materiálů na videoklipy, plus naše nějaký archivy jako staré VHS, telefony, to jsme půl roku různě lovili a přepisovali.

Celý rozhovor můžete zhlédnout ve videu

Demokracie funguje

Vy jste se snímkem Nekonečný příběh už zaznamenali úspěch, a to je cena fanoušků na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Kdo z vás to nejvíc prožíval?
Orion: Myslím, že asi režisér.
Mike: Miky slavil hodně a byl dojatý.

Nastiňte nám trošku, jak vypadaly ty oslavy…
Mike: Měli jsme to slité pracovním víkendem, protože jsme z Karlových Varů odjížděli na další koncert, přes festival, prostě další dva koncerty. Po cestě nám to bylo sděleno týmem, který zůstal v Karlových Varech a tu cenu přebral. Měli jsme samozřejmě radost, protože i ty další dva koncerty proběhly super. Pro nás bylo důležité, že jsme si ve Varech dali pracovní den, který se skládal z nějakých mediálních povinností, premiéry filmu a koncertu. A říkal jsem si, že jestli se jedna z těch věcí nepos**e, bude to super. A ona se nepos**la a ještě to dopadlo nad očekávání.

Na co nejvíc lidi reagovali? Koukali jste do auditora, co se jim nejvíc líbí a naopak?
Orion: Jelikož už jsme to párkrát viděli, už na to moc nekoukáme znova a znova. Ale šli jsme na debatu po filmu, tam chvíli vidíš a vidíš, že se lidi smějí a tleskají, tak se jim to asi líbilo. Ale musím říct, že jsem jednou koukal na Marka Taclíka a najednou jsem ho tam neviděl. Tak jsem si říkal, že Marek odešel na pivo, to je v p***li, to se mu to nelíbí. Pak jsem mu to řekl, a on se smál, že si mě podal a schoval se za sloup, protože tohle si herci navzájem dělají, takové sviňárny. Ale pak říkal, že se mu to moc líbilo.

Jsou debaty s fanoušky plodné?
Orion: Určitě. Někdy lidi moc otázek nemají, protože se stydí, někdy se rozmluví až tak, že to musíme ukončit, protože mají blbé dotazy.

Vznikl taky nový singl Nekonečno, který vznikl speciálně k filmu Nekonečný příběh. V něm mluvíte o té nekonečné kariéře. Co je to kouzlo, že jste spolu vydrželi takhle dlouho?
Mike: Není to o tom, že bychom se spolu nedokázali pohádat. To je samozřejmé, protože tohle je takové dlouhé manželství. Ve třech.

Zeptám se jinak: Kolikrát jste se na to chtěli teda vykašlat?
Orion: Já jsem se na to chtěl vykašlat ještě předtím, než přišli kluci. Pořád jsem hledal někoho k ruce. Za mě je lepší dělat s někým než mít sólovou kariéru. Když tě to baví, tak to dáš, i když to skřípe.
Mike: Nikdy se nestalo nic tak zásadního, abys přemýšlel o rozvodu, když jsme u terminologie manželství. To víš, že se nas***š, ale práskneš dveřmi a pošleš se do pr***e. Ale jedeš dál, protože se nestálo nic tak zásadního, neprobíhá tam nevěra. Demokracie funguje a na tohle se taky narazí ve filmu. Nepřebrali jsme si nikdy ženskou a nedlužíme si prachy. To je základ mužského přátelství.
Orion: S ženskými to bylo blízko, ale nikdy jsme nevydělávali tak obrovské peníze, aby nás to rozhádalo.

Nikdy neříkáme ne

Singl Nekonečno vznikl pro film, ale není to předzvěst nějakého dalšího dění okolo vás?
Mike: To byla spíš reakce na film. Vznikalo to až po první produkci. Muziku jsme si ladili tak nějak na jaře. Předzvěst? V tom je vlastně to nekonečno. Je to takové otevřené. Jestli budou PSH? My nikdy neříkáme ne, netlačíme na sílu, prostě až to zapadne, tak to zapadne. Do té doby budeme dělat singly, koncerty a zábavu.

Miku, ty na své sólovce děláš, tak v jaké je to fázi?
Mike: Teď se k tomu vracím, protože už jsem ji měl rozdělenou před Orionovou deskou, ale šlo to stranou, protože jsem upřednostnil práci pro kolegu z kapely. Takže to mám rozdělané, mám hotových pár singlů například s Klárou Vytiskovou nebo Terezou Černochovou, bude to zpívaná deska.

Příští rok budete mít 30 let působení na scéně. Chystáte něco?
Orion: Začalo to, když se vydalo první demo, to je možná rok 1993. Myslím, že jednu věc uděláme, ty první dvě dema, která jsme vydali v roce 1993 a 1994, to tam ještě kluci nebyli, chceme znova zmixovat, remasterovat a vydat zase na kazetě, jako to bylo před 30 lety. Myslím, že k tomu můžeme udělat i koncert.

DJ Poeta o knize Českej rap: Mám obrovskou radost, nic podobného tady ještě nebylo 

Vladimír Pavlík / 20. 10. 2022

Selah Sue exkluzivně: Díky depresi vím, co je v životě důležité, koncert je důvod vstát ráno z postele

Veronika Koloušková / 25. 10. 2022

Úvodní foto: Expres FM 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM