Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Matyáš Vorda: Ceremoniál Andělů se řeší tři čtvrtě roku předem, chtěli jsme neokoukané moderátory

Avatar photo Veronika Koloušková
28. 03. 2024

V sobotu budou prostorem pražské haly O2 universum létat Andělé. To, že podoba ceremoniálu předávání našich nejdůležitějších hudebních cen už několik let drží krok se světem, je zásluha člověka, který je jeho kreativním srdcem, Matyáše Vordy. 

Další díly (9)

Kdy a jak začíná vznikat ceremoniál Andělů? Můžeš nás provést jednotlivými kroky příprav?
První krok je většinou někdy na konci léta, tři čtvrtě roku před ceremoniálem, to se musí rozhodnout místo a datum.

A to rozhoduje kdo?
To rozhodujeme my, ale je to moc aspektů. Roli hraje vysílací čas v České televizi, ale třeba i to, že v místě konání potřebujeme být šest dní v kuse. Hodně prostorů už je zabraných a není jednoduché najít šest dní v prostoru, který by byl odpovídající. A ještě abychom to uplatili, protože nemáme moc peněz. A potom začínám přemýšlet o tom, jak ten prostor naplnit, jakou stage, světla, kde budou lidi. Vždycky to dělám až na ten prostor, ten je největší inspirací. V O2 universu jsou na stropě kruhová světla a ta nás inspirovala ke klíčovému vizuálu, který ceny Anděl doprovází.

Letos jsou dva moderátoři po docela dlouhé době, Ivana Fancy Kulhánková a Honza Dědek. Kdo vybírá moderátory?
Říkali jsme si, že by bylo hezké, vzít vždycky moderátory, kteří nejsou úplně okoukaní, jako Mikýře, nebo Ewu Farnou, která nikdy nemoderovala sama. Několikrát to vyšlo, někdy to vyšlo míň a letos jsme to hodně řešili se všemi, kteří do toho mají co mluvit. Na Honzovi Dědkovi se všichni shodli, že to by byla dobrá volba. A jedna paní v České televizi k našemu údivu navrhla, co kdyby tam ještě byla Ivana Fancy Kulhánková. To nás překvapilo, protože v České televizi jsou většinou spíš konzervativní.  

A kdo jim píše scénář?
Scénář si píšou sami a odevzdávají nějaké věci napsané na papíře, je tam i prostor pro improvizaci. A jsou tam záchytné body. Ty jsou důležité ve chvíli, kdy se něco stane, aby věděli, co mají říct, kam sáhnout. Mají připravený vstup, který mohou použít, nebo vynechat. Jak víme z Českých lvů, Česká televize hodně hlídá čas, takže se snaží udělat, aby to vyšlo. Ale většinou prostě se stejně musí improvizovat. 

Jaké nervy má Matyáš v průběhu přímého přenosu Jaká nás v sobotu čekají hudební čísla a jaké speciality jsou nachystané?  
To a mnohem více se dozvíte, když si rozhovor poslechnete v úvodu článku.

Archiv našich rozhovorů najdete na webu, v audio podobě v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě. Videoarchiv rádia Expres FM hledejte na Stream.cz!

Mikýřova úžasná pouť na Anděly

Redakce / 26. 04. 2022

Ewa Farna: Umami je první dospělá deska

Redakce / 18. 02. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM