Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Mikýřova úžasná pouť na Anděly

Redakce
Je několikanásobným mistrem republiky ve freestyle snowboardingu, promovaným inženýrem a tvůrcem úspěšného pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem. Nyní má před sebou Martin Mikyska ale výzvu jako hrom – 27. dubna bude v přímém přenosu České televize moderovat hudební ceny Anděl. Veronika s Vaškem zjišťovali, jak se chystá, zda je trémista a co se stane, kdyby měl, nedejbože, okno.
26. 04. 2022

Ben Cristovao je lepší člověk než já

Kolikrát jste si byl v uplynulé zimě zajezdit na prkně?
Jen jednou ve Špindlerově Mlýně, kde byl Světový pohár, na který postavili úžasnou trať a já měl možnost ji vyzkoušet týden nebo dva předtím, než se jel závod. Asi při čtvrté jízdě jsem si tak zablokoval krk, že jsem čtrnáct dnů nemohl hýbat hlavou. Jinak jsem čekal na jaro. Teď mi do toho tedy hodil vidle Anděl, ale jen co to odmoderuju, chtěl bych odjet do Rakouska. Sníh už je měkký, pády nebolí a budu si moci zase zkusit, jestli to na snowboardu ještě umím.

Kdo jezdí lépe na prkně, vy, nebo Ben Cristovao?
Určitě já. Tohle je jedna z otázek, který dokážu zodpovědět opravdu rychle. Ale v ostatních věcech jako je atraktivita, vtip, úspěšnost nebo kdo je obecně lepší člověk, je výrazně těžší odpovědět. Ben mě ale dvakrát porazil v našich soubojích, takže to má potvrzené a musím uznat, že je obecně lepší člověk než já.

S Benem pořádáte taková vtipná konkurenční klání, při kterých střílíte lukem nebo jezdíte na longboardu. Jak dlouho se znáte?
Potkávali jsme se pravidelně na horách od mých deseti let, Benovi mohlo být tak šestnáct. Když na sebe narazíme, vzpomínáme na staré dobré časy, kdy jsme snowboardovali. Tím, že jsem se začal trochu opírat do mediálního světa, znovu jsme se shledali a děláme takovéhle srandy.

Je obrovská šance, že Andělé budou šílený propadák

Díky vtipným a srozumitelným předvolebním videím #endikurvakvolbam, která motivovala mladé lidi, aby šli volit, jste se možná zasloužil o to, že nám dnes vládne pětikoalice. Říkalo vám hodně lidí, že šli volit díky výběru "kaktus, nebo okurka"?
Říkalo. Vyšli jsme s tím ven dva tři dny před volbami. Po oznámení volebních výsledků mi chodilo hodně zpráv, ve kterých mi lidi děkovali, že naše kampaň byla nejvíc vidět mezi kampaněmi, které vyzývaly mladé lidi, aby k volbám šli.

Máte v plánu něco podobného pro nadcházející prezidentské volby?
Myslím, že se to ode mě očekává. Sleduju to a bude tam hodně komediálních momentů, které bude stát za to oglosovat.

Jakou máte zkušenost s moderováním společenských akcí? Moderujete občas nějaké firemní večírky, ceremoniály nebo plesy?
Nulovou! Věděl jsem, že je obrovská šance, že to bude šílený propadák, ale už jen kvůli tomu jsem do toho šel. Nejdřív jsem na nabídku reagoval, že asi ne. Potom jsem začal přemýšlet, jak by se to dalo pojmout, a viděl ten nekonečný potenciál toho, co bychom mohli vytvořit za srandy. Těch pár lidí, co mě zná, očekává, že moje moderace bude jiného typu než od kovaných moderátorů, jakým je třeba Libor Bouček, a to je myslím i důvod, proč mě producenti vybrali jako jednoho z adeptů.

Ewa Farna měla v uplynulých dvou letech jako moderátorka Andělů předtočené zábavné úvodní číslo. Zůstanete u toho?
Ano, abychom diváky naladili na to, že nejsem standardní moderátor a musí očekávat něco trochu jiného.

Ewa Farna: Umami je první dospělá deska

Nechci pohoršit lidi, kteří mě neznají

Jak dalece se orientujete v současné hudbě?
Spíše krátce než dalece. Poslouchám věci, které mě oslovují, hlavně rapovou scénu, z toho část z ironických důvodů a část z respektu. Scénář připravuji s režisérem Markusem Krugem, kterého jsem poprosil o pomoc. Když jsme projížděli jednotlivé kategorie Andělů, zjistili jsme, že se musíme pobavit s insidery, abychom mohli hodit nějaký fórek a působili u toho inteligentně.

Dostal jste od producentů nějaké zadání, v jakém stylu se má vaše moderace ubírat?
Jen mě připravovali na to, že nebude v České televizi snadné prosadit všechno s ohledem na přímý přenos, což už jsme tedy s několika nápady pocítili. Já ale nechci pohoršit lidi, kteří mě neznají, a rozhodně nechci zastínit večer, který je o interpretech a hudbě.

Během přímého přenosu se může stát ledacos. Jak reagujete, když se ocitnete v presu nebo máte okno?
Blbě. Začnu asi koktat. Myslím, že se to tam projeví. Proto se zamýšlíme nad takovými mechanismy, aby to bylo možné hodit do nějaké komedie, aby to napětí ustalo. Aby si lidi ten večer užili a věděli, že se to může stát. Každopádně máme pojistku na to, že když vyhořím, večer bude zachráněn.

Jste trémista?
Ano. Nikdy jsem nebyl vystavený podobné situaci. Myslím, že budu relativně klidný do pěti minut před startem. Pak mi začne významně bušit srdce, začnou se mi potit ruce a začne se mi třást hlas. Opravdu se koukáme na blížící se vlakovou katastrofu. Týdny víme, že k ní dojde, a pomalu čekáme, jak bude vlak narážet do hudebních cen Anděl. Bude to úžasné, strašně se na to těším.

V jakém duchu se celý večer ponese?
Scéna je moc hezká. Nebudou žádní předávající, je to založené na hudebních vystoupeních nominovaných. Lucka Hájková a Matyáš Vorda, kteří to celé mají na povel, se z toho snaží udělat jeden velký videoklip a hold hudební scéně.

Martin "Mikýř" Mikyska

Narodil se před 28 lety v Chrudimi, je několikanásobným mistrem České republiky ve snowboardovém slopestylu a na rampě, absolventem VŠE, autorem a průvodcem pořadem Mikýřova úžasná pouť internetem, který s velkou dávkou nekorektnosti zkoumá fenomény českého online rybníčku a který vloni získal hned Tři křišťálové lupy. Mikýř byl nedávno zařazen do žebříčku časopisu Forbes 30 pod 30 a žádá, abychom mu v roce 2022 říkali "inženýr Tom Holland".

Mikýř ExFm+Ver VM.jpeg

Mikýř a Veronika Koloušková

Kam dál? Vladimír Mišík: Rozhodnutí ukončit koncertování bylo těžké
Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM