Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Ewa Farna: Umami je první dospělá deska

Redakce
Talentovaná zpěvačka Ewa Farna poprvé navštívila Večerní show Expres FM. S Vladem a Radkem probrali nejen hudbu, ale taky situaci v Polsku a rozrůstající se rodinu.
18. 02. 2022

V něčem jsem dinosaurus

Jak vzpomínáš na své začátky v českém showbyznysu?
Super. Úplně jiná doba než dnes. Cítím se divně, je mi osmadvacet a zažila jsem jinou dobu. Vlastně se v něčem cítím mladá a v něčem trochu jako dinosaurus. Dnes máš spoustu cest, jak se dostat k posluchačům a je to trochu větší hoňka, musíš jako interpret řešit jiné věci, sociální sítě, kreativní práci a všechno ve dvou jazycích.

Když jsi byla mladší, cítila ses do něčeho tlačená, manipulovaná?
To asi úplně ne. Ten můj vývoj není popřením toho, čím jsem byla předtím. Ty písničky jako Měls mě rád hraju na koncertech dodnes. A vlastně jsem za to velmi vděčná, je to pro mě otevření památníčku na první stránce, bylo mi dvanáct. Je to přirozený vývoj, měla jsem vždycky svůj názor, ale bylo třeba také mít někoho, kdo to trochu řeší a řídí, ne všechno jsem si mohla řídit sama. Takže tam musel být nějaký vizionářský dohled a já jsem za to ráda, bez toho by to rozhodně nešlo. Ale zase je přirozené, že to dítě z hnízda vyletí, a je to zdravé, že se postaví na vlastní nohy.

Tvoje nová deska se jmenuje Umami, co to vlastně je?
Je to z japonštiny, pátá chuť, která zvýrazňuje všechny ostatní chutě. Přirozeně se s umami potkáváš v mateřském mléce. Umami / u mámy. Tenhle fór je stejný i v polštině.

Deska je hodnocena jako jedna z nejlepších roku 2021 u nás. Jak se to poslouchá?
Je to super, ještě nikdy jsem to nezažila, doposud jsem byla rychlokvaška Ewa, která zase vydala něco pro děti. Je to první dospělá deska a udělala jsem ji úplně bez kompromisů a bez ohledu, kde by mohla zaznít nebo komu by se mohla líbit. Prostě tak, abych ty písničky sama nepřeskakovala. A moc mně těší, že má tak krásné recenze.

A co turné k nové desce, bude?
Plánujeme koncerty na podzim, bude pět koncertů v Polsku a pět v Česku.

Světová star být nechci

V minulém roce jsi moderovala předávání hudebních cen Anděl, jak to bude letos?
Letos moderovat nebudu. Už jsem to řekla po minulém ročníku. Moderovala jsem to proto, že to dělali skvělí lidé, přijde mi to fresh a zároveň to pro mě byla výzva.

Ty máš oproti českým interpretům těžší situaci v tom, že většinu své muziky děláš česky i polsky. V jakém jazyce se ti skládá lépe?
Je pravda, že vždycky to byla polština, protože je tvárnější. Ale na poslední desce jsme s Jendou Vávrou přišli na způsob, kdy se cítíme velmi dobře v češtině, která je těžší, ale jde to. Některé věci fungují v jednom jazyce, ale ne v tom druhém.

Nepřimýšlela si někdy i o angličtině, když už máš v portfoliu češtinu i polštinu?
Když mi bylo sedmnáct, tak jsem přes velké vydavatelství dostala nabídku, že bychom mé skladby zkusili vydat i v angličtině. Chytlo se Rusko a Německo. Podmínkou ale bylo, že tam musím žít půl roku a že musím mít skvělou angličtinu. Já měla před maturitou a s rodiči jsme se domluvili, že maturita je priorita a nakonec jsme do toho nešli. Ale myslím si, že bych to vůbec nedala. Já jsem strašně šťastná, že můžu pracovat u nás a v Polsku a netoužila jsem nikdy po tom být světová star. Přijde mi fajn, že to dělám v rodném jazyce a v češtině a že to je těm lidem bližší, netoužím po tom. A mnohem cennější jsou pro mě tyhle dvě dráhy, mít vztah a být se svým mužem, než se úplně odevzdat práci a třást zadkem v klipu na MTV.

V Polsku bych těhotná být nechtěla

Když jsme u toho Polska, musíme se tě zeptat na tamní současnou situaci ohledně zákazů potratů. Když jsi v polském médiu, hovoří se o tomto tématu?
Také, ale více v Česku. Ještě je tam téma Turów, uprchlíci na hranicích s Běloruskem nebo Putin vs Ukrajina. Já se nevyjadřuji k tématům, o kterých vím úplný houby. Co se týká potratů, tak k tomu se mohu vyjádřit jako ženská, to není politická věc, ale týká se to spíše lidských práv. Já jsem Polka, je to můj kraj a hodně se mě tyto věci dotýkají, přijde mi to až nelidské. Nedávno jsem jela do Varšavy s bratrem, kterému jsem rovnou řekla, že tam nechci být sama, že tam rodit nebudu, že kdyby se cokoliv stalo, že mě když tak naloží do auta a odveze na hranice, protože se ti může stát, že tě nezachrání. Je to strašné, ty ženské tam se bojí. Mně se to aktuálně netýká a stát se může cokoliv, ale já bych se bála být těhotná v Polsku. A to jsem v rozhovorech řekla několikrát. Je to hustý. Ačkoliv pozor, já jsem věřící.

ewaFarna_03.jpg

Ewa Farna

Talentovaná zpěvačka na sebe upozornila už ve svých třinácti letech. S debutovým singlem Měls mě vůbec rád se v roce 2006 téměř přes noc dostala do čela žebříčku tehdy nejposlouchanějších písní a její stejnojmenné album získalo s více než sedmdesáti tisíci prodanými kusy status platinové desky dvakrát během jednoho roku. V témže roce vyhrála ocenění Objev roku v Českém slavíkovi a o dva roky později se rodačka z Těšínska stala vůbec nejmladší držitelkou Slavíka v kategorii Zpěvačka roku, když se umístila na třetím místě.

Tehdy patnáctiletá zpěvačka vyrazila jako historicky nejmladší na samostatné turné. Dnes patří mezi vůbec nejúspěšnější zpěvačky nejen u nás, ale i v sousedním Polsku, kde debutovala rok po svém českém startu. Před sedmi lety založila vlastní produkční společnost a vydavatelství, letos oslavila patnáct let na hudební scéně vydáním desky Umami, která díky snoubení společenských témat a popu je recenzenty označována jako popový manifest nastupující generace. Po prvním kole hlasování České hudební akademie má šanci na tři Anděly. Písně z alba Umami představí na stejnojmenném turné v říjnu a listopadu 2022 v 5 českých městech.
Patří mezi vůbec nejvlivnější osobnosti českých sociálních sítí: její klipy mají na YouTube přes 440 milionů zhlédnutí a jen na Instagramu ji nyní sleduje téměř 650 tisíc lidí. Ewa loni triumfovala v obnovené anketě Český slavík.

Kam dál? Albert Romanutti: Věci musí dávat krásný smysl

Foto: Expres FM

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM