Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Ostatní

Z čeho se vyráběly první rtěnky a jaká byla evoluce podprsenky: Ženské nezbytnosti v běhu času

Kristýna Ševčíková
06. 09. 2022

Již staří Egypťané (hlavně tedy staré Egypťanky) používali rtěnky a řasenky. Jen si pro ně nemohli zajít do oblíbeného řetězce drogerií. Produkty a věci, které nyní používáme dennodenně, nebyly vždy tak samozřejmé. Je to totiž výsledek evoluce po stovky a dokonce tisíce let.

Podívali jsme se na to, jak se v běhu času změnily dámské nezbytnosti. 

Kam za nejlepším ukrajinským jídlem v Česku: Na boršč do Ostravy, na pelmeně do Litomyšle a na okróšku do Vranova nad Dyjí

Karin Šnýdrová / 02. 09. 2022

Podprsenka

Prototyp moderních podprsenek objevili badatelé na rakouském zámku, je starý přibližně 600 let. Vývoj tohoto módního kousku byl velmi dlouhým procesem a v historii najdete mnoho ilustrací, jak ženy svá ňadra podpíraly. Například jeden střih byl velmi zajímavý. Jednalo se o stuhu látky omotanou kolem hrudníku a zapnutou na knoflíky. V době, kdy se korzety staly nemoderními, vynalezla Newyorčanka Marie Tucek takzvanou „podpěru prsou“, což byla modifikace korzetu. Byla vyrobena z kovového plátu a lepenky, tvarovaná tak, aby přiléhala k trupu pod ňadry. Základna byla pokryta hedvábím nebo jiným typem látky, ta byla prodloužena, aby vytvořila kapsu pro každé prso. Za skutečnou vynálezkyni podprsenky je považována další Američanka jménem Marie Phelps Jacob, která ji vyrobila v roce 1913, o rok později ji přihlásila na patentovém úřadě. 

Korzet

První důkazy o používání korzetu byly nalezeny v minojské civilizaci rané Kréty. Od té doby tento předmět prošel mnoha změnami. Korzety nosily ženy (a někdy i muži) v západním světě od 16. do počátku 20. století, i když oděvy podobné korzetu se objevily již v roce 1600 před naším letopočtem. To, co začalo jako přiléhavý živůtek bez rukávů, se vyvinulo ve spodní prádlo s výztuhami vyrobenými z velrybích kostic a poté z oceli, které obepínaly žebra a stlačovaly přirozený pas. Tvar korzetu se během 400 let používání vyvíjel a střídal delší varianty, které zakrývaly boky, s kratšími verzemi, které se soustředily na linii pasu. Korzety pomohly vytvarovat tělo do výrazných siluet, od tvaru přesýpacích hodin populárního v 19. století až po postavu „S“ v 20. století.

Rtěnka

První rtěnka byla pravděpodobně vyrobena asi před pěti tisíci let starověkými Sumery, muži a ženami z údolí Indu. Drtili drahokamy a zdobili jimi rty a oblasti kolem očí. Staří Egypťané drtili brouky, aby svým rtům dodali červenou barvu. 

Řasenka

První prototyp řasenky používali muži i ženy zejména ve starověkém Egyptě. Jednalo se o látku zvanou kohl. Ta sloužila ke ztmavení řas, víček a obočí, aby odháněla zlé duchy. Látka byla vyrobena z minerálů, jako je galenit, malachit a dřevěné uhlí, nebo sazí a slin.

Vlasové natáčky

Metoda natáčení vlasů se používala již v roce 1575 před naším letopočtem. Staří Egypťané používali bronzové kulmy, které se zahřály na ohni, než se kolem nich stočily vlasy. V minulém století byly tyto oblíbené natáčky používané velmi hojně. Elektricky vyhřívané natáčky byly vynalezeny Solomonem Harperem v roce 1924, kdy si na ně podal i patent, ale teprve během 60. let se tento stylingový nástroj stal populárním.

Boty na podpatku

Platformová obuv pochází už ze starověkého Egypta. Zpočátku měla podobu sandálů s velmi silnou podrážkou, které byly používány k označení vyšší třídy. Boty na vyšším podpatku nosila také perská kavalérie. Měly především zajistit, aby nohy zůstaly ve třmenech, což jezdci poskytlo větší jistotu v sedle.

Jednorázové vložky

Jednou z důležitých věcí, která se v průběhu let výrazně posunula, jsou dámské hygienické potřeby, jako jsou například jednorázové menstruační vložky. Na přelomu 19. a 20. století byly luxusním zbožím, od dvacátých let minulého století se začaly vyrábět průmyslově. První jednorázové vložky byly vyráběny jako obdélník z vaty pokryté absorpční vložkou. Konce byly vpředu i vzadu prodlouženy tak, aby prošly smyčkami ve speciálním opasku nebo opasku nošeném pod spodním prádlem. Nebyly příliš pohodlné, protože klouzaly. 

Císařovna Sissi měla kotvu, Ema Destinnová hada a ledový muž Ötzi dokonce 61 kousků: Tetování je s námi 7 tisíc let

Kristýna Ševčíková / 24. 08. 2022

Ninja korýš, jódlující pes a cvrček, co poslouchá kolenem: Zajímavosti ze zvířecí říše

Marie Binarová / 31. 08. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM