Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Konspirační teorie o smrti JFK: Stál za vraždou amerického prezidenta zhrzený mariňák, CIA, Fidel Castro nebo manželka Jackie?

Avatar photo Martina Hoblová
06. 12. 2022

Prezidenti Spojených států amerických to nemají vůbec snadné. Své by o tom povyprávěli – kdyby ještě žili – Abraham Lincoln, James Abram Garfield, William McKinley nebo John Fitzgerald Kennedy. Na všechny byl totiž v době jejich funkčního období spáchán atentát, který nepřežili. A zejména o smrti JFK, 35. prezidenta USA, koluje řada konspiračních teorií.

Šíření neoficiálních verzí nezastavilo ani loňské zveřejnění několika tisícovek přísně tajných dokumentů, které mají spojitost s vládním vyšetřováním atentátu na JFK. Veřejnosti totiž neřekly nic nového a o odhalení dalších tisíců dokumentů se zatím neuvažuje.

Nehoda, sebevražda, nebo vražda? Smrt Marylin Monroe je živnou půdou konspiračních teorií, přečtěte si ty tradiční i méně známé

Martina Hoblová / 28. 09. 2022

JFK (29. květen 1917 – 22. listopad 1963)

John Fitzgerald Kennedy byl z devíti sourozenců a během svého života se stal válečným hrdinou, když zachránil námořníky z potopené lodě, napsal knihu Portréty odvahy, za kterou získal Pulitzerovu cenu, a chvíli působil jako novinář. Poté už přišla jeho politická kariéra – z kongresmana a následně senátora se poté stal ve 43 letech nejmladší hlavou USA v historii. Jeho prezidentská kariéra pak zahrnovala pravděpodobné zachránění světa od jaderného konfliktu během studené války, zvýšení počtu amerických vojáků ve válkou zmítaném Vietnamu, nepodařené zbavení moci kubánského prezidenta Fidela Castra, a také bujarý společenský život plný večírků milenek – měly k nim patřit i Audrey Hepburn, Marlene Dietrich i Marylin Monroe. Spolu s manželkou Jacqueline měli celkem čtyři děti, dvě ale zemřely po porodu. V současnosti žije už jen dcera Caroline.

Osudný 22. listopad 1963

Kolem půl dvanácté přilétl JFK se svou manželkou v rámci kampaně pro nadcházející prezidentské volby do texaského Dallasu, kde měl při posledních volbách nejnižší výsledek. Na letišti je vítají nadšené davy. Následně odjíždí otevřenou limuzínou spolu s texaským guvernérem Johnem Bowdenem Connalym a jeho manželkou k obchodnímu centru, kde má mít projev. Connaly pronáší větu: „Pane prezidente, nemůžete říct, že by vás Dallas nemiloval.“

O zhruba hodinu později zastavily kolonu výstřely, které zasáhly prezidenta do hlavy a krku, trefily také guvernéra. Limuzína následně míří do nemocnice, kde Kennedy umírá. Ve 14 hodin ho vynášejí v bronzové rakvi a chvíli na to zatýkají policisté bývalého mariňáka Lee Harvey Oswalda. Státní pohřeb proběhl 25. listopadu 1963 na virginském Atlingtonském národním hřbitově, kde také vznikl jeden z nejslavnějších snímků světa: John jr. na fotografii salutuje v den svých 3. narozenin.

Ikonická fotografie, na které syn JFK, kterému říkali John John, salutuje rakvi svého otce

Konspirační teorie

Přes 60 procent Američanů dodnes nevěří oficiální vyšetřovací verzi, že Oswald jednal sám. Velká část si navíc myslí, že šlo jen o obětního beránka, aby se zakrylo „něco většího“. Jaké tedy jsou konspirační teorie o smrti JFK?

Kubánská pomsta

Oswald měl být spolčený s představiteli Kuby a Sovětského svazu – podle mnohých totiž nemohl jeden člověk vypálit tři střely během šesti vteřin z průměrně rychlé zbraně a zároveň s ní nemohl způsobit takové škody na prezidentově lebce, jaké způsobil (uvádí se také, že střel mělo být víc). 

Střela zblízka

JFK měl být navíc střelen zblízka a především zepředu i ze strany – 40 svědků se shodlo, že zranění na jeho hlavě bylo velikosti baseballového míčku. Fotografie z pitvy ale nic takového neukazují, což údajně značí, že se manipulovalo s důkazy (střelení zepředu má dokazovat i video Abrahama Zaprudera, které prý bylo hned po atentátu zabaveno a několik let utajováno.

Za vším hledej ženu

Právě s tímto videem je spojena i další verze, která tvrdí, že prezidenta nechala zabít jeho manželka Jackie. Na záběrech je údajně vidět, jak první dáma drží „něco kovového“ v levé ruce a poté, co vystřelí, schová pistoli za sedadlo (motivem měly být buď žárlivost kvůli četným nevěrám JFK, nebo iniciativa CIA, kterou chtěl JFK připravit o pravomoci).

Mafiáni proti Kennedyům

Další konspirace uvádí, že Kennedyho nechala zlikvidovat mafie, proti které bojoval především jeho bratr Robert. Ten JFK přežil jen o pět let. Senátor a bývalý ministr spravedlnosti USA, zvaný Bobby, byl zastřelen v Los Angeles ve věku 42 let. I on měl prezidentské ambice, uspěl v prezidentských primárkách demokratů. Jeho smrt je také dodnes živnou půdou konspirací.  

Jedna z teorií hovoří o tom, že za atentátem na svého manžela stála Jackie Kennedy

Prokletí rodu Kennedyů: Buď nepřirozená smrt, nebo dlouhověkost. Kdo zemřel následkem atentátu či drog a kdo dostal infarkt ve fitku

Martina Hoblová / 22. 11. 2022

Elvis žije v Argentině, zahrál si v Sám doma a na svém náhrobku nám nechal vzkaz: Nejslavnější konspirační teorie o Králi rock’n’rollu

Martina Hoblová / 18. 10. 2022

Zdroje: politico.com, britannica.com, time.com 
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM