Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Inspirací pro Draculu byla kněžna z Českého Krumlova, upíři fascinují lidstvo od nepaměti: Mýty a fakta o vampýrech

Kristýna Ševčíková
04. 10. 2022

Upíři jsou temné mytologické bytosti, které se v noci potulují světem a hledají lidi, jejichž krví se živí. Jde pravděpodobně o nejznámější klasická monstra ze všech. Jejich historie ale začala už dávno před tím, než vyšel román o slavném vampýrovi jménem Dracula.

Víra v upíry je tu už od nepaměti. V průběhu let mnohé kultury věřily v jakási mytologická stvoření, která se živí životní esencí, obvykle tedy krví, jiných bytostí. Mezopotámci, Egypťané, Římané i Řekové – ti všichni byli přesvědčení o tom, že když slunce zapadne, z rakví vylézají stvoření s bílou kůží, dlouhými zuby a žízní po krvi. 

Nabrat, nebo shodit desítky kilogramů? Pro herecké hvězdy žádný problém, riskovaly ale zdraví

Kristýna Ševčíková / 03. 10. 2022

Zrod sofistikovaného upíra

V angličtině existuje slovo „upír“ od roku 1734, ale až v románu Dracula Brama Stokera z roku 1897 byl založen archetypální sofistikovaný upír. Zajímavostí ale je, že Stokreovi mohla být k vytvoření Draculi předlohou česká hraběnka žijící v Českém Krumlově Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, později nazývána jako upíří kněžna Českého Krumlova. Jiné kultury mají jiné upíry. Někde například věří, že se dokážou měnit v netopýry nebo vlky a na svou oběť mají hypnotický nebo až smyslný účinek. Vampíři nemají také odraz v zrcadle a nevrhají stín. Nejúčinější ochranou proti nim je česnek, který je odhání. Mrtvému nebo mrtvé často usekávali také hlavy. Dalším způsobem, jak zabránit nemrtvému ke vzkříšení a tedy k upírství, byl kámen v ústech. Kvůli němu pak nemohl žvýkat a ty které zatěžovaly končetiny, pak měly znemožnit pohyb a nedovolit mu povstat z hrobu.

Román Dracula se dočkal mnoha vydání, toto je obal třinácté edice od londýnského vydavatelství William Rider & Son z roku 1919

Upíří kněžna z Českého Krumlova

V celé Evropě včetně českých zemí vrcholila v 18. století hysterie z upírů. Zajímavé je také to, že až na nepočetné výjimky byly z upírství viněny zejména ženy. Třeba Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, česká šlechtična z rodu Lobkowiczů, manželka Adama Františka ze Schwarzenbergu a vévodkyně krumlovská. Narodila se v roce 1682 a v 19 letech byla provdána za jedenadvacetiletého Adama Františka. Jejich manželství nebylo od počátku příliš šťastné. Po několika letech spolu už ani nedokázali sdílet společné sídlo a jednoho dne byla Eleonora vykázána na zámek Hluboká v jižních Čechách. Po manželově tragické smrti se usadila na zámku v Českém Krumlově. Na svou dobu byla Eleonora velmi emancipovaná. Kouřila tabák, ráda lovila a jednou dokonce osobně skolila medvěda. To bylo dost důvodů na to, aby ji její vrstevníci začali odsuzovat. Mimo jiné prý údajně pila vlčí mléko a ráda četla o tématech věnujících se smrti, démonech nebo astrologii. V květnu 1761 v nedožitých 60 letech Eleonora ve Vídni zemřela. Podezření na upírství údajně podporuje i fakt, že nebyla pohřbena ve Schwarzenberské hrobce ve Vídni, ale v Českém Krumlově ve skromně nazdobené rakvi v prostém hrobě. 

Kněžna Eleonora Amálie na obraze od neznámého malíře. Foto: Wikipedia / volné dílo

Legendy spojené s vampýrismem

Upířím pověrám se ve středověku po světě dařilo, zvláště když mor decimoval celá města. Nemoc na svých obětech často zanechávala krvavé stopy v ústech, což pro nevzdělané bylo nepochybným znakem vampýrismu. Nebylo neobvyklé, že někdo s neznámou fyzickou nebo emocionální chorobou byl označen za upíra. Mnoho vědců poukázalo na porfyrii, krevní poruchu, která může způsobit vážné puchýře na kůži, když je vystavena slunečnímu záření. Kvůli ústupu dásní jsou také patrné celé tesáky a nemocný měl takzvané upíří zuby. Jednalo se zkrátka o nemoc, která bývala spojována s legendou o upírech.

Upíři v moderní době

Ačkoli moderní věda umlčela upírské obavy z minulosti, lidé, kteří si říkají upíři, existují. Tyto komunity lze nalézt na internetu, ve městech a obcích po celém světě. Aby se vyhnuli opětovnému rozdmýchávání upírských pověr, většina z nich se v dnešní době pohybuje v uzavřené komunitě a své „krmící“ rituály provádějí soukromě. Někteří upíři nepožívají lidskou krev, ale tvrdí, že se živí energií ostatních. Po vydání Drákuly se tyto bytosti staly mainstreamem a také tématem mnoha filmů, knih a televizních pořadů.

Upírská tématika ve filmech a seriálech

Dracula (film, USA, 1992, režie Francis Ford Coppola, hrají Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves)
Svatba upírů (film, Česko, 1993, režie Jaroslav Soukup, hrají Rudolf Hrušínský nejml., Iveta Bartošová, Miroslav Táborský)
Interview s upírem (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, film, USA, 1994, režie Neil Jordan, hrají Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst, Antonio Banderas, Christian Slater)
Buffy, přemožitelka upírů (Buffy the Vampire Slayer, seriál, USA, 1997–2003, režie: Joss Whedon, James A. Contner, David Solomon a další, hrají Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head
Underworld (filmová série, USA, 2003-2016, hrají Kate Beckinsale, Theo James, Charles Dance, Michael Sheen)
Van Helsing (film, USA / Česko, 2004, režie Stephen Sommers, hrají Hugh Jackman, Kate Beckinsale, Shuler Hensley, Marek Vašut)
Stmívání (Twilight, filmová série, USA, 2008-2012, hrají Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Dakota Fanning)
True Blood: Pravá krev (True Blood, seriál, USA, 2008–2014, režie Michael Lehmann, Scott Winant, Daniel Minahan a další, hrají Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten)
Upíří deníky (The Vampire Diaries, seriál, USA, 2009–2017, režie Marcos Siega, John Dahl, Guy Ferland a další, hrají Nina Dobrev, Ian Somerhalder, Paul Wesley, Steven R. McQueen)

Symbol dívčí síly a feminismu: Seriál Buffy, přemožitelka upírů před 25 lety uhranul celý svět, brzy by měl přijít restart

Kristýna Ševčíková / 29. 09. 2022

Potkali jste lidského upíra? Utíkejte, místo krve vám vysaje dobrou náladu i veškerou energii

Tereza Braunová / 20. 07. 2022

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM