Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Hodný Karel Gott, démonický Karel Heřmánek i roztomilá Yvetta Blanarovičová: Nejznámější čerti filmového plátna

Karin Šnýdrová
05. 12. 2022

Po boku Mikuláše a anděla dnes řádí v českých ulicích, ale jde jim to i na filmovém plátně. Zejména v pohádkách čerti totiž nesmí chybět. Kdo si zahrál samotného Lucifera a kdo byl v roli zlověstného pekelníka málo uvěřitelný? 

Smrtelníky svádí na scestí a hříšníky, kteří se ocitnou v pekle, dokážou pěkně potrápit. Tedy alespoň by měli. Jenže ne všichni rohatí jsou od přírody ďábelští. Jen si vzpomeňte na roztomilého čerta z Troškovy komedie. Představujeme vám ty nejznámější. 

V naší anketě na konci článku můžete hlasovat pro nejlepšího čerta! 

Děsivá podívaná s prvky komedie: Nový seriál Wednesday se bude točit kolem osudů kultovní rodiny Addamsových, matku si zahraje Catherine Zeta-Jones

Kristýna Ševčíková / 23. 11. 2022

Yvetta Blanarovičová: Princezna ze mlejna

Postavu čerta zamilovaného do mlynářovy dcery Elišky svěřil Zdeněk Troška herečce, která už se strašidly měla předchozí zkušenosti. V pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) si Yvetta Blanarovičová střihla roli zlé čarodějnice, a tak ji známý český režisér obsadil i ve filmech Princezna ze mlejna (1994) a Princezna ze mlejna 2 (2000), ovšem tentokrát coby chlupatého pekelníka. Autor masky a umělecký maskér Bobo Sobotka odvedl vskutku dokonalou práci, protože podobu krásné herečky byste v čertíkovi hledali jen stěží. Nejznámější hláška, která v komedii zazněla, je bezpochyby „Já jsem malej, ale šikovnej.“ 

František Filipovský: Hrátky s čertem 

Mezi další české klasiky patří samozřejmě pohádka z roku 1956, kterou natočil režisér Josef Mach podle divadelní hry Jana Drdy. Malované kulisy Josefa Lady vytvářejí na stříbrném plátně snad ještě kouzelnější atmosféru než na jevišti. A kouzelný je také František Filipovský, který si zahrál jednoho z čertů, konkrétně starého vypelichaného pekelníka jménem Karborund. Ten je nucen každý den strašit kolemjdoucí, ale ztotožnit se s tím neumí. Na to je totiž až moc hodný. 

Karborund rád mastil se svým čertím kamarádem Omnimorem mariáš

Karel Gott: Z pekla štěstí 2 

Byl geniální zpěvák, ale kromě hudby ho lákalo také herectví. Do vládce pekel se převtělil v pohádce Z pekla štěstí 2 (2001). Přestože hrál Lucifera, strach z něj nešel. Aby také ano, když se ujal malého miminka a divákům ukázal citlivou stránku. V tom samém filmu ztvárnil mnohonásobný Zlatý slavík rovněž postavu Pánaboha a nazpíval píseň Máš-li s kým, která je součástí oficiálního videoklipu k pohádce. 

Karel Heřmánek: S čerty nejsou žerty  

Kultovní pohádka režiséra Hynka Bočana patří k národnímu dědictví. Ačkoliv od premiéry uběhlo už dlouhých 38 let, herecké výkony všech zúčastněných baví i dnešní generace. Popleteného čerta Janka, který do pekla odnese místo hamižné Doroty hodnou babičku, ztvárnil Ondřej Vetchý. Role Lucifera se zhostil Karel Heřmánek a zřejmě by nikdo nemohl být přesvědčivější. 

Karel Heřmánek byl v roli Lucifera nezapomenutelný

Tom Ellis: Lucifer 

Nejpopulárnějším ďáblem současnosti je ovšem velšský herec Tom Ellis, který zabodoval v seriálu s příznačným názvem Lucifer (2016-2021). Postava Lucifera Mornigstara nenosí kožich a nemá ani kopýtka. Protože se nudil, vzal na sebe lidskou podobu a odstěhoval se ze své pekelné říše do Los Angeles, kde si otevřel noční klub. Začal také vypomáhat krásné detektivce z oddělení vražd do níž se postupem času zamiluje. Jestliže jste příběhy sexy čerta ještě neviděli, mrkněte na Netflix. Najdete tam všech šestsérií. 

I když Lucifer Mornigstar nemá v lidské podobě děsivý vzhled, rozčílit se dokáže pěkně

Který čert je pro vás nejlepší?

Vánoce 2022: Zapomeňte na kýč, v módě je letos přirozenost, bílá barva a falešný zub času

Karin Šnýdrová / 28. 11. 2022

Už žádný Pitt a DiCaprio: Mezi idoly současnosti najdete seriálového kanibala i hvězdu Sexuální výchovy

Andrea Machajdíková / 03. 12. 2022

Zdroj fotografií: Národní filmový archiv a Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM