Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Mix

Život s alkoholikem: Poznáte, kdy to váš blízký přehání s alkoholem?

Eliana Moravcová
19. 07. 2022

Začíná to pivem k obědu, končí lahvemi vodky ve skříni. Alkoholismus patří mezi nejhorší závislosti právě kvůli snadné dostupnosti alkoholu. Pokud o vašem blízkém víte, že se rád napije alkoholu, všímejte si u něj následujících varovných příznaků, které by mohly naznačovat závislost.

Vzhledem k obecně menší velikosti a nižší hmotnosti je u žen potřeba mnohem méně alkoholu k rozvoji závislosti. Potenciální vysoce rizikové pití pro ženu je již jeden drink denně, zatímco u mužů se často hovoří o dvou drincích. Jaké indicie byste měli sledovat u žen i mužů? A co dělat, když závislost odhalíte? 

Čím dál častěji předepisovaná antidepresiva a léky na uklidnění: Jsou skutečným pomocníkem nebo jen další v řadě závislostí?

Redakce / 22. 04. 2022

Všudypřítomný alkohol

Poznat člověka pod vlivem alkoholu není příliš těžké. Opilý člověk mívá nezřetelnou řeč, nekoordinované pohyby, snížené zábrany a samozřejmě je z něj i alkohol cítit. U lidí, kteří jsou závislí na alkoholu, však toto bývá mnohdy obtížné, pokud se snaží dotyční svůj alkoholismus různě maskovat. Při jakémkoliv náznaku podezření si proto všímejte, zda váš blízký nemá jeden z následujících příznaků:

 • není schopen kontrolovat, kolik toho vypije
 • nedokáže přestat pít a skončit po jedné skleničce
 • má vyšší toleranci k alkoholu, takže snese stále větší a větší množství alkoholu
 • pije denně, aby se cítil normálně nebo dobře
 • ukrývá alkohol na skrytých místech, např. v práci, v autě nebo na neobvyklých místech ve vašem domě
 • pije sám, nebo se snaží pití alkoholu před vámi tajit
 • je podrážděný, pokud si nemůže dát alkohol, kdy chce
 • pije alkohol navzdory negativním důsledkům v jeho osobním nebo pracovním životě
 • dává přednost alkoholu před rodinou nebo koníčky
 • zažívá výpadky paměti z doby, kdy je pod vlivem alkoholu
 • neřeší, zda usedá za volant pod vlivem alkoholu
 • obhajuje alkohol, nebo ho považuje za normální součást života

Pokud se těžce závislý člověk ocitne ve stavu, kdy si nemůže dát alkohol, můžou se u něj projevit i příznaky fyzické závislosti. Tělo má totiž pocit, že není bez alkoholu nadále schopno fungovat a může se tak objevit například nevolnost, nadměrné pocení, třes rukou, halucinace, křeče či zvracení. V krajních případech může dojít ke stavu, který se nazývá Delirium tremens. Jedná se o život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků při náhlém přerušení užívání alkoholu. Je nejtěžším stádiem abstinenčního syndromu a má až 15% úmrtnost. K ohrožení života dochází nejčastěji srdečním nebo dechovým selháním.

Závislí umí být vynalézaví při ukrývání alkoholu doma i na pracovišti. Foto: Profimedia

Co dělat při objevení závislosti?

Pokud u svého blízkého zpozorujete nadměrnou konzumaci alkoholu či příznaky již rozvinuté závislosti, pokuste se s ním v klidu o jeho problému promluvit. Je zcela běžným jevem, že alkoholici zpočátku svůj problém popírají. Vyhýbejte se hádkám a agresivnímu jednání a pokuste se vašemu blízkému pomoci porozumět, že závislost na alkoholu není jen o vůli, ale že se jedná o nemoc, která vyžaduje pomoc kvalifikovaného odborníka. Ukažte svému blízkému, že vám na něm záleží a pomozte mu na internetu najít možná řešení. Bohužel kromě případů, kdy například člověk páchá trestnou činnost pod vlivem alkoholu, neexistuje způsob, jak vašeho blízkého dostat na léčení, pokud sám nechce.

Celebrity, které v minulosti propadly závislostem

Redakce / 02. 04. 2022

Kouřit cigaretu generaci Z neuvidíte. Hitem jsou sáčky, které obsahují násobně víc nikotinu, říká adiktolog

Karin Šnýdrová / 02. 06. 2022

Zdroje: healthline.comWikipedia
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM