Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Zákopové boje jako z první světové nebo náhlý obrat a blesková ofenziva: Podívejte se na tři možné scénáře vývoje války na Ukrajině

Avatar photo Lukáš Moravec
04. 08. 2022

Nejnovější a největší ozbrojený konflikt v evropských dějinách od druhé světové války je posledních několik měsíců centrem pozornosti téměř celého světa. Na jedné straně agresor Vladimir Putin a jeho obří armáda, na straně druhé bránící se Ukrajinci, které podporuje téměř celý svět. 

Zde jsou tři nejpravděpodobnější možnosti vývoje této války. 

Před třemi lety ochromila střelba v mešitách Nový Zéland: Brenton Tarrant chtěl překonat i Breivika

Lukáš Moravec / 21. 07. 2022

Frontová linie jak za časů první světové války

Prvotní ruské pokusy o obsazení Kyjeva a paralyzaci ukrajinské vlády selhaly. Tento způsob, ne nepodobný způsobu použitým Sověty v Afghánistánu, byl odražen a ruská armáda se musela stáhnout. Rozvědka a vrchní velení armády Ruské federace pravděpodobně přecenila oblibu Ruska mezi ukrajinskými občany a naopak podcenila reakci světa, zejména toho západního. Největší územní zisky Ruska tak zůstaly hlavně na jihu a východě Ukrajiny. Navzdory tvrzením ruských úřadů se ruským jednotkám nepodařilo plně neutralizovat ukrajinské letectvo ani protivzdušnou obranu, a tak se ke slovu dostalo dělostřelectvo, které bylo rozhodující silou v první a z velké části i v druhé světové válce. Ruská převaha v dělostřelectvu je drtivá, ale naopak pěchoty, která je klíčová k obsazení a zajištění území, má ruská armáda nedostatek. Obsazování města zničeného dělostřeleckou palbou je noční můrou každé pěchoty, které má Ukrajina naopak dostatek. Hrozí tak uváznutí na mrtvém bodě, kdy ani jedna ze stran nebude mít síly k útoku nebo k obsazení nepřátelských pozic. Taková válka je vyčerpávající nejen po stránce lidských zdrojů, ale i po stránce materiální a může trvat i roky.

Průlom fronty a bleskový postup

V posledních týdnech až měsících se Ukrajincům podařilo relativně stabilizovat frontu a efektivně využívat slabiny ruské armády a výhody západních zbraní. Jelikož Rusko není oficiálně ve válce, tak nemůže uskutečnit plnohodnotnou mobilizaci. Místo toho se snaží sestavovat dobrovolnické prapory, do kterých láká na vidinu vysokého výdělku a jiných výhod, např. statusu veterána nebo studijního grantu. Tím by mohla Rusku odpadnout jeho největší současná nevýhoda, a to je nedostatek pěchoty. Rusko disponuje obrovskými počty dělostřelectva, tanků a obrněných vozidel a pěchota je to poslední, co mu chybí k mohutnější ofenzivě. Lze také pozorovat, že se ruské vrchní velení poučilo z chyb a efektivněji než na začátku konfliktu využívá kombinaci dělostřeleckého, pozemního a vzdušného vojska. V kontextu těchto skutečností je pravděpodobné, že se Rusové pokusí o razantní průlom fronty a obklíčení sousedících jednotek. Ukrajinská strana by nyní měla klást zvýšený důraz na zpravodajské a průzkumné informace.

Kapitán Ukrajina: Největší hrdina poslední doby Volodymyr Zelenskyj má už své memy

Redakce / 28. 02. 2022

Status quo a ukončení speciální operace

Ukrajina se hlavně díky dodávkám moderních zbraní a další pomoci dokázala nejen ubránit, ale i zasadit Rusku citelné rány. Bylo by naivní se domnívat, že je Rusko na konci svých sil a nic víc už nezmůže. Pořád se jedná o jednu z nejsilnějších armád světa a jadernou velmoc, která ještě ani neaktivovala mobilizaci, což se ale nejspíš ani nestane. Tím by totiž Rusko muselo připustit, že akce neprobíhá podle plánu a navíc by tím ještě více uškodilo své už tak nalomené ekonomice. Rusko se snaží pro své občany vytvářet dojem, že vše vychází podle plánu a ani obří sankce nejsou větší překážkou. Vyhlášení mobilizace by ruskou ekonomiku v podstatě zastavilo, a to by bylo i na ruskou veřejnost příliš. Jako možná verze se jeví ukončení speciální vojenské operace ze strany Ruska, připojení dobytých území k Rusku nebo k jeho vazalským útvarům a prohlášení operace za úspěch, zvlášť před ruským obyvatelstvem. Následně se dá očekávat obnovení diplomatických jednání a řešení budoucího uspořádání. V každém případě je jisté, že ani jedna ze stran nebude chtít vyjít z konfliktu jako poražená a výsledek se pokusí interpretovat jako úspěch.

Sbohem, okupanti: Před 31 lety opustil Československo poslední ze 110 tisíc Sovětů

Václav Šilpoch / 27. 06. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM