Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Před třemi lety ochromila střelba v mešitách Nový Zéland: Brenton Tarrant chtěl překonat i Breivika

Avatar photo Lukáš Moravec
21. 07. 2022

Dne 15. března 2019 krátce před druhou hodinou odpolední zaútočil těžce ozbrojený muž na věřící v mešitách ve městě Christchurch. Svůj čin živě streamoval na sociální sítě a po jeho řádění zůstaly desítky obětí. Obvykle poklidný Nový Zéland byl tímto činem naprosto otřesen.

Brenton Harris Tarrant se narodil roku 1990 v Austrálii. Jeho rodiče jsou podle jeho slov skotského, anglického a irského původu. Dětství prožil ve skromných poměrech, nijak nevybočoval z řady svých vrstevníků a i ve škole byl průměrným studentem. Po studiích pracoval jako fitness trenér a byl známý svým zápalem pro cvičení. Podle jeho známých se nikdy neprojevoval jako někdo, koho by zajímaly střelné zbraně a politika. Přesto byl členem střeleckého klubu a na místní střelnici pravidelně docházel. Byl také držitelem zbrojního průkazu a své zbraně držel legálně. V roce 2010 zdědil po svém otci téměř 460 tisíc australských dolarů, kvůli zranění ukončil svou práci trenéra a rozhodl se cestovat.

Před devíti lety rozpoutali bratři z Kavkazu teror: Bostonský maraton se stal místem hrůzy

Lukáš Moravec / 14. 07. 2022

Na cestách za příznivci krajní pravice

Tarrant cestoval nejprve za peníze, které utržil obchodováním s kryptoměnami a následně z dědictví po svém otci. Navštívil Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, ale i Severní Koreu. Za ideální stát považoval Čínu, ale zároveň byl více a více uchvacován krajní pravicí. Navštěvoval místa střetů mezi křesťanskými a muslimskými vojsky a dokonce posílal příspěvky některým krajně pravicovým organizacím. Velice se zajímal o norského masového vraha Anderse Breivika (dnes Fjotolf Hansen), který mu prý byl největší inspirací. Stejně jako Breivik i Tarrant krátce před útokem zveřejnil na internetových fórech 74 stránek manifestu, ve kterých popsal sám sebe, své názory a pohnutky k následnému činu. Nakoupil dostatek střeliva a přes internet si opatřil zásobníky s větší kapacitou. Své zbraně popsal jmény obětí islámského terorismu a různými citáty. Následně v taktickém oblečení, s online kamerou pro živý přenos a pečlivým plánem vyrazil uskutečnit svůj děsivý čin.

Černý den pro Nový Zéland

15. března okolo 13:40 hodin přijel Tarrant svým vozem k mešitě Al Noor, kde zrovna probíhala modlitba a nacházely se v ní stovky lidí. Hned u vchodu začal střílet na věřící z brokovnice a poté přezbrojil na pušku. Někteří lidé se pokusili Tarranta odzbrojit, ale bez úspěchu. V průběhu masakru Tarrant odešel do svého auta pro další zbraň a pokračoval v řádění. Po asi pěti minutách od prvního výstřelu Tarrant nasedl do auta a odjel ke svému dalšímu cíli – Linwoodskému islámskému centru vzdálenému asi 5 km od mešity Al Noor. Tam dorazil v 13:52, zaparkoval své vozidlo do příjezdové brány, aby ji tak zablokoval, poté opět spustil palbu. Po třech minutách odjel, aby zamířil ke svému dalšímu cíli, kterým byla mešita v Ashburtonu, ale po cestě byl zadržen hlídkou policie, která narazila do Tarrantova auta a pod hrozbou zbraně jej donutila se vzdát. V jeho autě byly nalezeny čtyři upravené nádoby na benzin, pravděpodobně tak chtěl původně mešity i zapálit. Možná právě díky statečnosti některých věřících, kteří se odhodlali mu postavit, to nestihl provést. Následkem Tarrantova řádění bylo 51 mrtvých a téměř stejný počet zraněných. V soudním procesu byl Brenton Tarrant shledán vinným a odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Stal se prvním člověkem v historii Nového Zélandu, který byl k takovému trestu odsouzen.

Anders Breivik – masový vrah, který sháněl zbraně i v České republice

Redakce / 03. 01. 2022

Poznejte příběh Katie Piper, kterou nechal její přítel polít kyselinou. Povstala z popela jako Fénix

Lukáš Moravec / 11. 07. 2022

Zdroje: aljazeera.comcnn.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM