Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Mix

Začínala jako baletka, herecká dráha se jí stala požehnáním i prokletím: Krásná Angelika Michèle Mercier slaví 84. narozeniny

Kristýna Ševčíková
01. 01. 2023

Objevila se ve více než 50 filmech. Celý svět ji ale zná především jako Angeliku, mladou šlechtičnu, která se potýká se svým osudem v 17. století za dob Krále Slunce, tedy Ludvíka XIV. Herečka Michèle Mercier zažila rychlé vzestupy i pády.

Krásná francouzská herečka Michèle Mercier se jako Jocelyne Yvonne Renée Mercier narodila 1. ledna 1939 ve francouzském Nice. Má francouzské i italské kořeny. Od útlého věku chtěla být baletkou. Tanci se věnovala tak usilovně, že ji ve 13 letech přijali do divadla a brzy se stala sólistkou v Nice Opéra. Ve sedmnácti letech se přestěhovala do Paříže, kde se nejprve připojila k souboru Rolanda Petita, poté ke společnosti Ballets de la tour Eiffel. Souběžně s kariérou tanečnice studovala herectví u Solange Sicard. Pro filmový průmysl bylo její jméno příliš dlouhé, a tak se zrodila Michèle. Toto jméno patřilo i její mladší sestře, která v pěti letech zemřela na tyfus. Jméno si ale vybrala jako poctu herečce Michèle Morgan.

Stárnoucí upíři, půlhodinový mžik nebo dvouměsíční těhotenství: Časové nesrovnalosti ve filmech vás pobaví

Eliana Moravcová / 31. 12. 2022

Rozjíždějící se kariéra

V rodném Nice se setkala s režisérem Denisem de La Patelliérem. Ten ji obsadil do prvního filmu Pomsta z hrobu z roku 1957. Ještě v témže roce dostala hlavní roli ve filmu Dejte mi moji šanci o mladičké Nicole, která zvítězí v soutěži o novou tvář a stává se filmovou hvězdou. Po několika romantických komediích pracovala v Anglii a natočila několik filmů v Itálii. Velká příležitost přišla v roce 1963, kdy se připravoval snímek podle románu Angelika, markýza andělů. Pro hlavní ženskou roli bylo osloveno mnoho hereček. Producent Francis Cosne chtěl Brigitte Bardot, ale ta odmítla. Jako další byla zvažována Annette Stroyberg, která však nebyla považována za dostatečně známou, Jane Fonda zase mluvila francouzsky s americkým přízvukem. Nejvážnější zvažovanou herečkou byla Marina Vlady. Málem podepsala smlouvu, ale roli poté získala Michèle. Během následujících čtyř let natočila čtyři pokračování, která měla velký úspěch. Role slavné Angeliky však byla požehnáním i prokletím. Katapultovala ji téměř okamžitě ke hvězdám, ale postava zastínila všechny ostatní aspekty její kariéry. Ve snaze oprostit se od Angeliky natočila několik dalších filmů. Poté opustila Francii a pokusila se restartovat svou kariéru ve Spojených státech, bohužel bez velkého úspěchu. Ve třiatřiceti letech si od filmu dala si na několik let pauzu. Na filmové plátno se znovu vrátila v roce 1998 ve filmu La Rumbera, který režíroval Piero Vivarelli. I přesto ale lidé stále volali po navrácení slavné Angeliky. Za svou kariéru spolupracovala s hvězdnými muži, jako jsou Marcello Mastroianni, Jean-Paul Belmondo, Jean Gabin, Robert Hossein nebo Tony Curtis.

Nepříliš vydařený milostný život

Její vztahy rozhodně nebyly pohádkové. V roce 1961 se provdala za neúspěšného režiséra Andreho Smaggheho. Pár se ale o čtyři roky později rozvedl, protože se manžel stal alkoholikem. Neunesl úspěch své ženy a často ji proto i mlátil. V roce 1970 se provdala za závodního jezdce a politika Clauda Bourillota. Pár se společně odstěhoval do Hollywoodu, kde se ale Michèler moc nedařilo a chtěla se vrátit zpět do Evropy. Bourillot však utrácel její peníze a vodil si domů milenky. A tak přišel na řadu další rozvod. Jejím dalším partnerem byl obchodník Adrien Jancou, vdovec se dvěma dětmi. Pro něj se filmová modla vzdala téměř všeho a považovala ho za svou osudovou lásku. Bohužel ale krátce před svatbou zemřel na rakovinu. Dalším partnerem byl italský princ Nicola Bocompagni-Ludovisi. Jejich svazek ale nikdy nedošel naplnění, protože si Michèle uvědomila, že její snoubenec miluje jen Angeliku a nikoliv ji samotnou. Herečka je už delší dobu bez partnera. A jak sama říká, už žádné další zklamání zažít nechce. 

Michèle Mercier na červeném koberci festivalu v Cannes v roce 2017

Dobyl Hollywood, randil s dcerami hvězd a pořídil si dům za bezmála 280 milionů korun: Timothée Chalamet slaví 27 

Michaela Dočkalová / 27. 12. 2022

Vémolova nevěra chvíli po svatbě, facka na Oscarech, rozchod po internetu i soud Depp vs Heard: Skandály hvězd v roce 2022

Michaela Dočkalová / 30. 12. 2022

Zdroje: ČSFD.cz, beauty-around.com
Foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM